دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

کمبود نیروی متخصص، چالش امروز دریا

کمبود نیروی متخصص، چالش امروز دریا
کمبود نیروی انسانی متخصص دریایی یکی از معضلات بزرگ در تمامی شرکت‌های این حوزه است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، در صورت عدم مدیریت صحیح منابع انسانی در کادر دریا ، حرکت رو به جلوی آن قطعاً متوقف و یا رشد آن کند خواهد شد، برای حرکت روان چرخ ناوگان دریایی در صورت کمبود نیرو ، به‌ناچار جذب نیروی خارجی افزایش پیدا می‌کند و همین امر می‌تواند باعث خروج ارز از کشور شود، تحمیل هزینه‌های جانبی دریانوردان خارجی نظیر حقوق بالا و هزینه‌های ایاب ذهاب، ویزا و ... می‌تواند ازنظر مالی برای درآمدزایی هر شرکتی چالش ایجاد کند .
نکته مهم‌تر این‌که جذب یک نیروی خارجی یعنی جایگزین شدن آن با یک دریانورد ایرانی، که همسو با سیاست کلی کشور در خصوص اشتغال‌زایی نیست . علاوه بر موارد اشاره شده‌، استفاده از پرسنل خارجی باعث بروز خسارت‌های زیادی ازلحاظ فنی به ناوگان دریایی کشور خواهد شد چرا که همیشه نیروی متخصص ایرانی ازنظر هوش، توانایی و احساس مسئولیت از خارجی‌ها بهتر و موثر‌تر بوده و خواهند بود.
فرایند شناسایی و جذب نیروهای متخصص دریایی یک کار کاملا تخصصی است،  بنابراین برای تامین سرمایه نیروی انسانی، مهم‌ترین کار، جذب دانشجو در رشته‌های مختلف دریایی است که در این خصوص باید تعامل با دانشگاه‌های مهم و معتبر را در دستور کار قرار داد و علاوه بر معرفی این رشته به آن‌ها، بتوان از پتانسیل و توانایی‌های دانشگاهی آن‌ها بهره گرفت. شناسایی و بهره‌مندی نیروهای متخصص که بنا به هر دلیلی از حوزه دریا به‌طور موقت خارج شده‌اند، می‌تواند از اهم اقدامات بعدی باشد و باید با برگزاری دوره‌های بازآموزی و معرفی قوانین جدید سازمان جهانی دریانوردی، اطلاعات آن‌ها را به روز کرده و آن‌ها را وارد  چرخه صنعت حمل‌ونقل دریایی کرد.
شناسایی چالش‌ها، آموزش در راستای جبران کمبود نیرو ، ایجاد رضایتمندی ، طرح‌های افزایش چسبندگی به بدنه شرکت در راستای تقویت ماندگاری و مسئولیت‌پذیری سازمان، ارج نهادن به زحمات دریانوردان، ایجاد رابطه مستقیم با آن‌ها و خانواده‌شان نیز می‌تواند از اهم اقدامات برای تامین نیروی انسانی در حوزه دریا باشد.
بدون شک قوای سه‌گانه،  نقش بسیار مهمی در تامین نیروی انسانی متخصص دریایی می‌تواند ایفا کند ، جذب نیروی جوان مستلزم ایجاد بستر مناسب از حیث مجوزهای مربوط، مخصوصا همراهی در جذب دانشجو با ایجاد و التزام قوانین مربوط به نظام‌وظیفه است. همکاری قوای سه‌گانه با مجموعه‌های ذی‌ربط، در وزارتخانه‌های مرتبط مانند وزارت کار و وزارت راه و همچنین سازمان‌هایی مثل سازمان بنادر و دریانوردی، قطعاً می‌تواند در پرورش نیروی انسانی متخصص و کارآمد و تزریق آن‌ها به صنعت دریانوردی کشور نقش موثری داشته باشد.
 
۱۲ دی ۱۴۰۱ ۱۲:۳۶