دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

اقتصاد دریا محور بدون نیروی انسانی جوان و متخصص میسر نیست

اقتصاد دریا محور بدون نیروی انسانی جوان و متخصص میسر نیست
 
برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز توسعه اقتصاد آبی، تعامل و همکاری بین مجلس و دولت ضروری است، با تعامل مجلس و دولت و اخذ مصوبه‌های قانونی کمبود نیروی انسانی در حوزه دریایی و بندری کشور به‌تدریج برطرف می‌شود. برای توسعه اقتصاد دریا محور دولت باید به تامین نیروی انسانی جوان و متخصص مورد نیاز بخش حمل‌ونقل دریایی و بندری کشور توجه ویژه‌ای داشته باشد.دریا یکی از بخش‌های مهم توسعه اقتصادی کشورها است و توسعه این بخش بدون فعالیت نیروی انسانی جوان، متخصص و سخت‌کوش عملاً میسر نیست.
در حوزه دریایی کشور ارگان‌های متعددی همکاری می‌کنند، به‌عنوان‌مثال نیروهای نظامی در حوزه امنیت دریایی کشور تلاش شبانه‌روزی دارند و یا گمرکات در بنادر کشور کارهای اساسی را بر عهده دارند، لذا همه ارگان‌های دریایی باید در چارچوب قوانین و مقررات، بسترهای لازم را برای جذب نیروی انسانی مناسب در این بخش فراهم کنند.
اگر دولت در این زمینه محدودیت‌هایی دارد باید راه را برای حضور بخش خصوصی در بنادر کشور باز کند تا این بخش بتواند با سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی در بنادر کشور زمینه اشتغال‌زایی بیشتری را در اقتصاد آبی فراهم کند. حضور بخش خصوصی در بنادر و رونق کسب‌وکارهای دریایی و بندری نیازمند نظارت بیشتر دولت در این زمینه است و این عامل مهمی در پیشرفت و تعالی‌بخش دریایی کشور خواهد بود.
در این بخش مهم اقتصادی کشور نیروی انسانی نقش محوری دارد و برای توسعه اقتصاد دریا محور حضور نیروهای متخصص بسیار اهمیت  دارد و باید نیازهای آن نیز برطرف شود.در راستای جذب نیروی انسانی ماهر و متخصص در حوزه دریا، سازمان بنادر و دریانوردی باید نیازهای نیروی انسانی خود را به مراجع ذی‌صلاح قانونی اعلام کند تا با تعامل و همکاری مجلس و دولت و سایر دستگاه‌های تصمیم‌گیر بتوانیم با جذب نیروی انسانی مورد نظر به پیشرفت و توسعه پایدار اقتصادی در این زمینه برسیم.
اگر در این زمینه نیاز به مصوبه‌های قانونی و یا اگر نیاز به اعتبارات مالی وجود دارد، مجلس می‌تواند با مصوبات قانونی، زمینه‌های رفع کمبود نیروی انسانی را در حوزه بندری و دریایی رفع کند.
بدون تردید با تعامل بیشتر بین دولت و مجلس مشکلات کمبود نیروی انسانی در  بخش دریایی کشور برطرف می‌شود. نباید به این مسئله به‌طور مقطعی نگاه کرد، بلکه با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی آینده نیروی انسانی مورد نیاز این بخش در افق چشم‌انداز سال‌های آینده مورد بررسی قرار گیرد تا نسبت به تامین سرمایه‌های انسانی در سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات قانونی به عمل آید.
نبود نیروی انسانی در حوزه دریایی و بندری مشکلاتی را به وجود آورده است و جا دارد دولت به این مهم نگاه ویژه‌ای داشته باشد و با تربیت نیروی انسانی متخصص، نیازهای بندری و دریایی کشور در این زمینه را به‌سرعت برطرف کند. 
کار کردن در دریا سختی و حساسیت‌های خاص خود را دارد و در این خصوص انجام امور و یا کار در حوزه آب‌های حاکمیتی کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است که باید برای تامین نیروی انسانی آن نیز فکر اساسی شود.
ساختار برخی از سازمان‌ها طوری شکل گرفته که باید نیروی انسانی آن تامین شود، بااین‌حال در برخی از سازمان‌ها و نهادها نیروی انسانی آن ممکن است بیش از نرم جهانی باشد ولی باید تلاش کرد با توجه به وضع موجود، زمینه‌های لازم برای انجام این مهم در حوزه دریایی کشور فراهم شود.
در این زمینه جا دارد دولت با برنامه‌ریزی‌های لازم، نیازهای اساسی نیروی انسانی دستگاه‌های اجرایی در حوزه دریایی کشور، ازجمله سازمان بنادر و دریانوردی را تامین کند. هم‌اکنون بسیاری از دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها در حوزه دریایی کشور با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند و در این خصوص باید سازمان برنامه‌وبودجه و سازمان امور استخدامی کشور مجوزهای قانونی و اعتبارات مورد نیاز را تامین کنند تا نیازهای نیروی انسانی سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌های دریایی تامین شود. در این میان مجلس شورای اسلامی تمام سعی خود را خواهد کرد که موضوع جذب نیروی انسانی برای سازمان‌هایی چون سازمان بنادر و دریانوردی محقق شود. 
نیروی انسانی مهم‌ترین و ارزشمند‌ترین سرمایه برای تداوم فعالیت‌های سازمانی است و هیچ سازمانی بدون نیروی انسانی مفهوم پیدا نمی‌کند و در استفاده از فناوری‌های جدید در حوزه دریایی، نقش و اهمیت نیروی انسانی غیر قابل انکار است.
رشد و توسعه نیروی انسانی در دستگاه‌های اجرایی نیز با ایجاد انگیزش و رضایتمندی به دست می‌آید و نیروی کار و نیروی انسانی به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه سازمان‌ها در رسیدن به اهداف سازمانی نقش محوری دارند. نقش نیروی انسانی در سازمان‌ها واقعا غیر قابل انکار است و با مدیریت صحیح و تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمند می‌توان گام‌های بلندی به سمت توسعه و اهداف سازمان‌ها و ارگان‌های دریایی برداشت.
کمبود نیروی انسانی متخصص چه ازلحاظ فنی و چه از نظر مدیریتی یک مشکل عمده  در حوزه دریایی است و عدم توجه به این مسئله در آینده این بخش را با مشکلات و چالش‌های زیادی مواجه خواهد کرد، لذا ما هم موافق هستیم که سازمان بنادر باید مجوز جذب نیروی متخصص را داشته باشد. گران‌بهاترین عنصر هر سازمان و دستگاه‌های اجرایی کشور، نیروی انسانی آن است و در این راستا حفظ سرمایه‌های انسانی و مدیریت منابع انسانی از اهمیت زیادی برخوردار است و غفلت از این مسئله مهم، زنگ خطری در عدم تحقق توسعه اقتصادی دریا محور است.
 
 
۱۲ دی ۱۴۰۱ ۱۲:۳۴