دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

‌گفت‌وگو با باد

‌گفت‌وگو با باد
 
 
«‌گفت‌وگو با باد» فیلم کوتاه 20 دقیقه‌ای از بهرام بیضایی است که قرار بود اپیزود اول از فیلم «قصه‌های کیش» باشد و همراه با سایر اپیزودها که ناصر تقوایی، محسن مخملباف و ابوالفضل جلیلی ساخته بودند، در جشنواره‌ی فیلم کن به نمایش درآید، اما رئیس جشنواره‌ی کن علی‌رغم این‌که فیلم بیضایی تصاویر بکری از جزیره دارد، آن را با این بهانه که «با روح جزیره نمی‌خواند»، نپذیرفت و این اپیزود از فیلم جدا شد؛ همچنان که دو اپیزود به کارگردانی داریوش مهرجویی و رخشان بنی‌اعتماد نیز در نسخه‌ی نهایی فیلم که در کن اکران شد، قرار نگرفتند.
بیضایی سال 1378 حقوق «‌گفت‌وگو با باد» را خریداری کرد و قصد داشت سه بخش دیگر با نام‌های «‌گفت‌وگو با آب»، «‌گفت‌وگو با آتش» و «‌گفت‌وگو با خاک» بسازد و آن را در قالب یک فیلم بلند سینمایی به نمایش در بیاورد، اما آن سه اپیزود هرگز ساخته نشد. فیلم «‌گفت‌وگو با باد» تنها در هفدهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و هیچ‌گاه برای عموم مردم به نمایش گذاشته نشد. البته فیلم‌نامه‌ی «‌گفت‌وگو با باد» همراه با ‌گفت‌وگوهایی با عوامل فیلم و نیز مقالاتی درباره‌ی فیلم در کتابی تحت عنوان «‌گفت‌وگو، نقد و نظر و فیلم‌نامه ‌گفت‌وگو با باد» (به همت زنده‌یاد زاون قوکاسیان) منتشر شد. در این کتاب، تصاویر متعددی از گریم جالب مژده شمسایی منتشر شده و تصویر او روی جلد کتاب نیز به چاپ رسیده است. همچنین تصویری از مژده شمسایی در این فیلم با لباس جنوبی بر روی جلد مجله‌ی «نشنال جئوگرافیک» نیز منتشر شد. سعید شنبه‌زاده، پرویز پورحسینی و شاهرخ سخایی از دیگر بازیگران فیلم هستند.
در خلاصه‌ی داستان این فیلم آمده است: «زنی بومی با لهجه‌ی فارسی تهرانی با جامه‌های محلی در جزیره‌ی کیش مدرن در خیابان بر مردی که پول می‌شمارد، ظاهر می‌شود و او را به یاد گذشته‌ی دور می‌اندازد؛ آن‌گاه که زندگانی در جزیره صورت دیگری داشت. تصاویرِ گذشته می‌گذرد. مرد هر بار چیزی به یاد نمی‌آورد و به کار روزمره‌ی خود می‌شتابد. در پایان فیلم، مرد چیزی از گذشته‌ها به یاد نیاورده و همچنان پول می‌شمارد و این بار در بوتیک. زن روانه می‌شود و بر سکّوی بندرگاه تا پایان می‌رود و به لب آب می‌رسد.»
۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۲۰