دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
 

آخرین مطالب

مؤلفه‌های توسعه‌ی استان هرمزگان در گفت‌وگو با امام‌جمعه شهر بندر عباس:

بندر عباس، پلِ تسرّی توسعه به سراسر ایران است

بندر عباس، پلِ تسرّی توسعه به سراسر ایران است
 
 اشاره   بندر و دریا  |  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده، نماینده‌ی ولی فقیه در استان هرمزگان و امام‌جمعه‌ی شهر بندر عباس، یکی از چهره‌های فرهنگی و دینی پیشرو در استان است که در طول این سال‌ها، توانسته گفتمانی توسعه‌محور و برخاسته از ظرفیت‌های دینی، فرهنگی و اقتصادی بندر عباس را از طریق خطبه‌های نماز جمعه‌ی شهر با مردم و مسئولان در میان بگذارد و مروجِ نگاهی تازه به اقتصادی‌ترین و محروم‌ترین استان کشور باشد. ویژگی اصلی گفتمان او را می‌توان در جوان‌گرایی و توجه به ظرفیت‌های بومی و محلی دانست؛ چالش‌هایی که در مسیر توسعه‌ی این استان، بارها و بارها به آن اشاره شده و حتی کارشناسان اقتصادی و فرهنگی نیز در همین شماره‌ی «بندر و دریا» به آن اشاره‌ی مکرر کرده‌اند.

آب در کلام وحی، محور توسعه است

عبادی‌زاده معتقد است توسعه در استان هرمزگان تنها در صورتی به ثمر خواهد نشست که از درون جامعه‌ی محلی و بر اساس سیاست‌گذاری‌های راهبردیِ تحت دکترین انقلاب اسلامی باشد، اما پیش‌درآمد چنین فرایندی را در استانِ دریایی هرمزگان، بازتعریف ظرفیت‌های خدادادی استان می‌داند: «توجه خوانندگان این گفت‌وگو را پیش از هر مبحثی به موضوع جایگاه «آب» در گفتمان دین مبین و مترقی اسلام جلب می‎کنم که حاوی عباراتی چون «حیات‌دهنده» و «رشددهنده» است. آب، نعمتِ خداوند به جهان به‌منظور جوانه‌زدن و «رشد» است و از همین رو، گفتمانِ توسعه و رشد نیز در نگاه من، گفتمانی برخاسته از گفتمانِ پیامبران و فرستادگان خداست؛ بنابراین گفتمانِ توسعه‌ی استانی که یکی از پهناورترین مرزهای دریایی را دارد ـ دریا در تاریخ، فرهنگ، آیین‌ها و رسوم مذهبی و مردمی‌اش پایگاه دارد ـ گفتمانی مبتنی بر توسعه از مسیر دریا خواهد بود.»

نماینده‌ی ولی فقیه در ادامه به رابطه‌ی مردم استان هرمزگان با دریا، گریزی می‌زند و ادامه می‌دهد: «قرن‌هاست که معیشتِ حلال مردم حاشیه‌ی خلیج فارس با دریا گره خورده است. سال‌هاست که استان هرمزگان در حاشیه‌ی قدیمی‌ترین بنادر منطقه، میزبانِ فرهنگ‌ها و گفتمان‌های مختلف فرهنگی است و تمام این‌ها مرهون دریاست. توسعه‌ی هرمزگان جز با تمرکز بر تجارت حلال بر پهنه‌ی آبیِ خلیج فارس و دریای عمان، محقق نخواهد شد و این نه سخن منِ تنها، بلکه حرفِ مردمی است که من نمایندگی مذهبی آن‌ها را در منطقه برعهده دارم و از نزدیک در جریانِ دل‌مشغولی آن‌ها برای سرزمین خود هستم.»

 

توسعه صرفا فقرزدایی نیست

توسعه‌ی استان را نباید صرفا به معنای فقرزدایی از آن، به‌خصوص زدودن چهره‌ی فقر از ظاهرِ شهرهای این استان تعبیر کرد. این فرایندی است که به‌گفته‌ی امام‎جمعه‌ی بندر عباس، به توسعه‌ای همه‌گیر، خودجوش و عادلانه ختم نخواهد شد: «توسعه تنها به معنای رفعِ فقر نیست. در منطقه‌ی توسعه‌یافته، فقر کمتر خواهد بود و فقیرِ کمتری خواهید دید، اما توسعه‌ی فراگیر، توسعه‌ای است که از مسیر فرهنگ وارد شده و به حوزه‌ی اقتصاد می‌رسد. ما اگر قرار است در مسیر توسعه قرار بگیریم، ناچاریم که در کل استان به حلِ معضلات عدیده‌ی فرهنگی بپردازیم.» به‌گفته‌ی نماینده‌ی ولی فقیه در استان هرمزگان، جهادِ فرهنگی امروز، ایجاد پیوستی فرهنگی برای تمامی طرح‌های توسعه اقتصادی کشور است: «کمبودهای فرهنگی، مانند فقرِ اقتصادی، جلوه‌گری نمی‌کنند، اما بیماری بدخیمی هستند که در باطن، ریشه‌ی حیات و نشاط جامعه را هدف قرار می‌دهند. مردم، خانواده‎ها و جوانان استان هرمزگانی می‌خواهند که وجب‌به‌وجب آن بر اساس التفاتی که از الطافِ الهی دیده و رنجی که پدران و مادرانِ ما بر زمین و دریایش کشیده‌اند، قدر دیده و شکوفا شود.» او به آمار مقایسه‌ای اشتغال در استان هرمزگان با استان‌های هم‌جوار استدلال می‌کند و می‌افزاید: «چرا جوانی که در اقتصادی‌ترین استانِ این کشور زندگی می‌کند، باید دغدغه‌ی کار و اشتغال داشته باشد؟ چرا باید پدر و مادری که فرزندِ خود را در یکی از سخت‌ترین شرایط آب و هوایی پرورش داده‌اند، حاضر شوند او را برای کار، به جایی خارج از استان روانه کنند؟ توسعه، باید برای مومنی که شبانه‌روز در حال عرق‌ریختن و تلاش است، امنیت روحی و روانی بیاورد و آن‌طور که دستورات الهی به ما می‌گویند، وظیفه‌ی تامینِ این امنیت با کارفرماست.»

 

طرح‌های جهادی، راه حلِ منطقه‌گرای توسعه

حجت‎‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده معتقد است که ظرفیت نادیده‌ و قدرنادیده‌ی دیگر استان که در راستای گفتمانِ توسعه می‌توان از آن بهره‌ها برد، ظرفیت‌های مردمی و محلی در قالب گروه‌ها و طرح‌های جهادی است. او به واقعه‌ی تلخِ سیل بهمن‌ماه استان هرمزگان اشاره می‌کند و می‌گوید که در بازدید از مناطق زلزله‌زده از نزدیک با این ظرفیت غنی محلی و بومی مواجه شده است: «جامعه‌ای که در حوادث تلخ، دل‌سوزانه و مسئولانه اما در قالب یک کار گروهی پا پیش می‌گذارد و به کمک هم‌نوع خود می‌شتابد، یک جامعه‌ی‌ پیشرفته‌ی فرهنگی‌ و ارزشی است؛ جامعه‌ای است که دچار بلوغ فکری شده و نسبت به محیط اطراف، خود را مسئول می‌داند. این جوان‌ها نسبت به پیرامون خود، شهر، فرهنگ، سنت و محیط زیست محلِ زندگی خود حساس‌اند و نسبت به آن احساس مسئولیت می‌کنند. چنین سرمایه‌ای در غرب که شهروندانش با بی‌عاطفگی شهری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بی‌نهایت گران و قیمتی است. مسئولان باید از این ظرفیت، از این فرهنگ محلی حاکم بر استان، بهره‌ی فراوان ببرند و آن را در مسیر پیشرفت و توسعه‌ی استان بسیج کنند.»

 

توسعه‌ی هرمزگان و امنیت خلیج فارس

توسعه از مسیر پیشگیری و مراقبت می‌گذرد. امام‌جمعه‌ی بندر عباس به اشاره به فرهنگی که از طریق رسانه‌های آل سعود در حال مخابره به نسل‌های جوان است، از پیشگیری به‌عنوان حلقه‌ی مفقوده‌ی استراتژی دفاعی ما مقابل تهاجم سراسروحشیانه‌ی فرهنگ غربی به کشور یاد کرده و توضیح می‌دهد: «نه عدالت و نه توسعه، هیچ‌کدام مفهوم تک‌بعدی نیستند. نمی‌توان از توسعه گفت و آن را تک‌بعدی دید. نتیجه‌ی چنین توسعه‌ای گسترش فرهنگ بیگانه است؛ فرهنگی که درست مثل یک پاندمی، مثل یک بیماری مزمن و مسری برای نابودی می‌آید. عدالت نیز همین‌گونه است. نمی‌توانید استانی که چنین از تنوع نعمت‌های خدادادی سرشار است را در حاشیه‌ی مسیر توسعه قرار دهید، در حالی که هرمزگان به‌خاطر دریایش، به‌‌خاطر فرهنگش، به‌خاطر فرهنگِ مقاومتی که از انقلاب اسلامی تاکنون در مقاطع مختلف به جهانیان نشان داده، باید محور این توسعه باشد.»

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده، جغرافیا، زیست‌بوم و معیشت پایدار محلی را سه گلوگاهِ مهم در مسیر توسعه‌ی استان هرمزگان و به‌خصوص شهر بندر عباس می‌داند و ادامه می‌دهد: «مردم شریفِ استان هرمزگان با وجود تمام محرومیت‌ها و مشکلات، پشت سرِ انقلاب و تمامیت ارضی کشور خود ایستاده‌اند. اگر به‌دنبال افزایش امنیت در مرزهای خود هستیم، باید هرمزگان را به استانی توسعه‌یافته بدل کنیم؛ چراکه توسعه، ما را در برابر تهاجم فرهنگی، همچون تهاجم نظامی مصون می‌کند.»

 

چه جایی بهتر از سرزمین خود؟

به‌گفته‌ی عبادی‌زاده، استان هرمزگان باید به چنان توسعه‌ای دست پیدا کند که بتواند جمعیتِ مهاجرت‌کرده‌ی خود را به سرزمین آبا و اجدادی‌شان برگرداند: «شما به هر شهرِ بندری که در دنیا نگاه کنید، می‌بینید که ضریب تراکم جمعیتی در آن بالاست؛ شهری که جمعیت قابل توجهی دارد، تمام ظرفیت‌های خود را در اختیارِ شهروندانش قرار می‌دهد و طبیعی است که چنین شهری، با جان و دل از سوی مردمش مراقبت شود. هرمزگان نیازمند چنین مراقبتی است و ما باید زمینه‌ی بازگشت مهاجران خود را فراهم کنیم؛ نیروهای جوان و متخصص هر جایی که باشند، زمینه‌ساز رشد و توسعه هستند و چه جایی بهتر از سرزمین خودشان!» نماینده‌ی ولی فقیه در ادامه به رویکردِ جوان‌گرای دولت اشاره کرده و معتقد است، هرمزگان باید از این فرصت بیشترین استفاده را ببرد: «تشکیلِ دولت جوانِ مکتبی را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که هرمزگان در سایه‌ی توجهات امام عصر (عج) و در دولت مردمی وقت، راه خود را به‌سوی توسعه‌ی همه‌جانبه بگشاید. خوشبختانه تا امروز شاهد توجهات ویژه‌ی هیئت دولت و نمایندگان مردم در مجلس به تحولات استان بوده‌ایم و این انتظار در افکار عمومی هرمزگان به وجود آمده که به‌زودی رونق، شکوفایی و رفع نگاه تبعیض‌آمیز به هرمزگان، در فرایند مدیریت کلان این استان به گفتمانی جدی بدل می‌شود.»

 

فرهنگِ متدیّنانه‌ی هرمزگان

امام‌جمعه‌ی بندر عباس در پایان با بیان این‌که هر گوشه از شهرها و جزایر استان در جبهه‌های حق علیه باطل، شهیدی به انقلاب و اسلام تقدیم کرده‌اند، خاطرنشان می‌کند: «ظرفیت هرمزگان برای پیشرانی توسعه‌ی کل کشور بر کسی پوشیده نیست. زیرساخت‌های اقتصادی و دریایی این استان در کنار فرهنگِ متدینانه‌ی این جغرافیا می‌تواند پلی برای تسری توسعه‌ی دریایی از جنوب تا شمال کشور باشد.»   |

۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ۱۵:۰۲