یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

کپتن... پورت تو پورت

کپتن... پورت تو پورت
 
جلد نخست خاطرات مربوط به دریا و دریانوردی با عنوان «کپتن... پورت تو پورت» به همت سید‌حسام مزارعی، از کارکنان اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، منتشر شد.
این کتاب که شامل چهار فصل به نام‌های «نقل قول‌های بامزه‌ی کاری»، «خاطرات راهنمایان بندر»، «خاطرات فرماندهان شناورهای خدماتی بندر» و «خاطرات دیگر بخش‌های اداره» است، برخلاف خاطرات دیگر کتاب‌های مربوط به دریا و مناسبات دریایی، حال و هوایی طنزآلود دارد. سیدحسام مزارعی در این کتاب، به سراغ خاطرات شنیدنی و خواندنی دست‌اندرکاران امور دریایی استان بوشهر رفته و آن‌ها را جمع‌آوری کرده است. یعنی همان‌طور که در پیش‌گفتار نیز آمده، این کتاب مشتمل بر نقل قول‌های بامزه‌ی کاری و خاطراتی است که در بخش ارتباطات دریایی و همنشینی با کارکنان عملیات دریایی اعم از راهنمایان، فرماندهان شناورهای خدماتی، ملوانان و تعدادی از همکاران دیگر بخش‌ها، گردآوری شده است. نکته قابل توجه در این کتاب، تنوع موضوعی خاطرات و گستره‌ی نوع سوژه‌ها و تلاش گردآورنده برای بهترین تنظیم خاطرات است.
در بخشی از این کتاب و در قسمت نقل خاطرات یکی از مصاحبه‌شوندگان آمده است: «در یکی از شب‌های شیفت در مرکز کنترل خارگ، برای برداشتن میوه از یخچال، از اتاق کنترل استراحت که یک طبقه پایین‌تر بود راه افتادم. ساعت، دو بامداد را نشان می‌داد. اطمینان داشتم که در آن ساعت صبح، همکارم خوابیده؛ چون قرار بود ساعت هشت صبح، شیفت را از من تحویل بگیرد. پایین آمدم و خیلی آرام و بدون هیچ‌گونه سروصدایی، در اتاق استراحت را باز کردم. همه‌ی چراغ‌ها خاموش و اتاق کاملا تاریک بود و اصلا هیچ‌گونه دیدی وجود نداشت. خیلی آرام به سمت یخچال رفتم که ناگهان در آن تاریکی مطلق، یکهو چیزی محکم به پهلویم خورد. نزدیک بود بیفتم که همان‌چیز محکم بغلم کرد. در همین لحظه بود که همکارم گفت: نترس... خودم هستم... دارم راه می‌رم!»
مزارعی در این کتاب به سراغ بیش از 50 نفر دریانورد رفته و بهترین خاطرات طنز آن‌ها را ثبت و ضبط کرده است. او در بخشی از مقدمه نوشته است: «وقتی سال 83 وارد حرفه‌ی مخابرات و ارتباطات دریایی شدم، فکر می‌کردم فقط یک کارمند و بخشی از یک اداره هستم. چندماهی نگذشته بود تا بفهمم پیش از آن‌که یک کارمند رده‌پایین یک سازمان طویل باشم، معرف یک کشور هستم؛ نماینده‌ی ایرانم و رفتار و گفتارم پیش از آن‌که من را بشناساند، معرف کشور است، چراکه وقتی کشتی خارجی وارد آب‌های سرزمین کشور می‌شد، با اولین جایی که تماس می‌گرفت من بودم. ادب، متانت، لحن و طریقه‌ی مکالمه با کاپیتان کشتی ورودی، نشانگر ادب و فرهنگ والای یک ملت و یک کشور بود...»
کتاب «کپتن... پورت تو پورت» در شمارگان 500 نسخه و قیمت 60 هزار تومان، به تازگی از سوی انتشارات زمزمه‌های روشن منتشر شده است.|
۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۶:۰۶