دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

ردّی از خاطراتی شیرین و شنیدنی

ردّی از خاطراتی شیرین و شنیدنی
 
«زنجیره تامین» (نقش اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در دفاع مقدس) به قلم سیدحسام مزارعی منتشر شد. 
«زنجیره تامین» شامل سه فصل است؛ فصل اول به «زنجیره‌ی تامین، بندر بوشهر و جنگ» می‌پردازد. فصل دوم که نسبت به فصل اول مفصل‌تر است، «همکاری اداره‌کل بنادر و دریانوردی (کشتیرانی) استان بوشهر با سازمان‌ها، نهادهای انقلابی و نیروهای مسلح» را در بر می‌گیرد و نقش نهادهایی همچون نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هوانیروز، هوادریا و شرکت ملی نفتکش را در زمان جنگ مرور می‌کند. فصل سوم، «تبیین نقش اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در جنگ و پشتیبانی از عملیات دریایی ـــ بندری» را شامل می‌شود و بندر بوشهر قبل و در آغاز جنگ تحمیلی، تغییر ساختار سازمانی و نقش شناورهای خدماتی و راهنمایان بندر را بررسی می‌کند و از این رهگذر، به بیان خاطراتی از کشتی‌های ایران‌چمران، ایران‌سیام، رافائل و سونگ‌بونگ و... می‌پردازد. در آخر این فصل هم، شهدای دفاع مقدس اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر همچون شهید محمد غلامی‌زاده، شهید غلامرضا کنگانی و شهید بهمن حسن‌زاده را معرفی کرده و خلاصه کوتاهی از زندگی آنان را بیان می‌کند.
در صفحات پایانی کتاب نیز عکس‌هایی زیبا و قدیمی از بندر بوشهر، یدک‌کش‌ها، شناور 22بهمن، کاپیتان‌ها، جلسات، سمینارها و دیدارهای مدیران اداره بنادر و دریانوردی با خانواده شهدا و... آمده که این کتاب را دیدنی کرده است.
گفتنی است این اثر که بخش عمده‌ای از آن بر پایه‌ی گفت‌وشنود با دست‌اندرکاران حوزه‌ی دریایی و بندری نوشته شده است، به وقایع و رویدادهای موضوع اصلی کتاب می‌پردازد و بر همین اساس، دیدگاه‌ها و شنیده‌های شاهدان و ناظران، بر جذابیت آن
افزوده است.
سیدحسام زارعی از کارکنان اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر است که با حوصله، علاقه و پشتکار فراوان و با استفاده از منابع موجود، گفت‌وگوی میدانی با همکاران قدیم و حال اداره بندر بوشهر و شنیدن خاطرات آن‌ها، تاریخ شفاهی بندر و فعالیت‌های بندری بوشهر در دهه‌های اخیر را جمع‌آوری کرده و آن را به رشته‌ی تحریر درآورده است.
«زنجیره تامین» که نخستین جلد آن به حساب می‌آید، در شمارگان دو هزار نسخه و بهای 70 هزار تومان، سال گذشته از سوی انتشارات زمزمه‌های روشن در بندر بوشهر چاپ و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۶:۰۴