شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

امتیازات شخصی برایم اهمیتی ندارد

سیدفواد موسوی مهندس‌دوم موتورخانه از بندر خرمشهر

1

 

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید از چه زمانی و چطور وارد حرفه دریانوردی شده‌اید؟

سیدفواد موسوی، متولد 1351 در آبادان هستم. در سال 1370 در کنکور شرکت کرده و رشته دریانوردی را انتخاب کردم. پس از فارغ‌التحصیلی به مدت 11 سال در کشتی‌های اقیانوس‌پیما خدمت کردم و از سال 1386 تا به امروز نیز در بندر خرمشهر مشغول

به کار هستم. 

فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شد که شما به‌عنوان دریانورد نمونه انتخاب شوید و تاثیر چنین عناوینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من از مسئولان بندر خرمشهر تشکر می‌کنم که مرا به‌عنوان دریانورد نمونه معرفی کردند. من برای انتخاب‌شدن به‌عنوان دریانورد نمونه هیچ کار خارق‌العاده‌ای انجام ندادم ولی همیشه سعی کرده‌ام تمام توان و انرژی خودم را برای کار بگذارم. هیچ‌وقت برای به‌دست‌آوردن امتیازات شخصی کار نکرده‌ام. 

راجع به مشکلات و جذابیت‌های حرفه دریانوردی توضیح دهید و بگویید دوری از خانواده را چگونه تحمل می‌کنید؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود برای ما که آدم‌های احساسی هستیم، دوری از خانواده، شهر و کشور است. در زمینه کاری نیز، دورشدن از امکانات شهری یک سری مشکلات را برای ما به وجود می‌آورد. دوری از خانواده را تنها با مشغول‌شدن به کار و فکرکردن به مسائل کاری می‌توان تحمل کرد، وگرنه امکان تحمل دوری از خانواده برای ما بسیار سخت است. 

یک روز عادی در کشتی را چگونه سپری می‌کنید؟

معمولا مهم‌ترین چیزی که زمان را از ما می‌گیرد کار است. وقتی مشغول به کار می‌شویم، بسیار خوب زمان را سپری می‌کنیم. ورزش‌های شخصی و استفاده از امکاناتی مثل فیلم هم سرگرمی‌هایی هستند که روی کشتی داریم.

یک خاطره شیرین یا تلخ از دریا برای ما بگویید.

تلخ‌ترین خاطره برای من همیشه روزی بوده که می‌خواستم از خانواده جدا شوم و به سمت دریا بروم. شیرین‌ترین خاطره هم زمانی است که می‌خواهم بعد از مدت‌ها دوری به خانه برگردم. 

به‌عنوان یک دریانورد نمونه چه مطالبه‌هایی از مسئولان دارید؟

من به‌عنوان یک فرد کوچک از خانواده صنعت دریانوردی در ایران، بزرگ‌ترین چیزی که از مسئولان می‌خواهم این است که جوان‌هایی که در رشته دریانوردی تحصیل‌کرده‌اند را جذب کنند، چون کمبود جوان‌های تحصیل‌کرده و متخصص در این حوزه حس می‌شود. اگر جوان‌ها بتوانند به‌صورت سالانه جذب شوند، قطعا باعث پیشرفت این صنعت خواهد شد.

اگر در روز دریانورد بخواهید به همکارانتان و کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند پیامی بدهید، آن پیام چیست؟

پیشنهاد من به‌عنوان یک دریانورد، به کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند این است که سعی کنند با آگاهی، عشق و علاقه وارد این شغل شوند. برای رسیدن به موفقیت از هیچ تلاش و زحمتی دریغ نکنند، چراکه اگر انسان برای هدفش تلاش کند قطعا به آن چیزی که می‌خواهد دست پیدا می‌کند.  |

 

۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۱۰