شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

دوری از خانواده، بزرگ‌ترین چالش دریانوردان

حمیدرضا دستوری فرمانده شناور ناجی از بندر شهیدرجایی
 
 
1
 
لطفا خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید از چه زمانی و چطور وارد حرفه دریانوردی شده‌اید؟
حمیدرضا دستوری، فرمانده شناور ناجی هستم. ۱۸ سال سابقه دریانوردی و مدت ۱۲ سال سابقه خدمت در مجموعه‌ی جست‌وجو و نجات را دارم.
فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شد که شما به‌عنوان دریانورد نمونه انتخاب شدید و تاثیر چنین عناوینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حرفه تخصصی ما، همه همکاران نمونه و بهترین هستند و من فقط به نمایندگی دوستان معرفی شده‌ام. شاید بتوان دلیل انتخاب این‌جانب را چند عملیات اخیر محول‌شده به من و همکارانم دانست که به یاری خداوند آن عملیات به بهترین نحو انجام پذیرفت. تاثیر این عناوین در روحیه و تلاش مضاعف پرسنل و دریانوردان تاثیر بسزایی دارد و باعث انگیزه در کار دیگر دریانوردان می‌شود.
راجع به مشکلات و جذابیت‌های حرفه دریانوردی توضیح دهید و بگویید دوری از خانواده را چگونه تحمل می‌کنید؟
بزرگ‌ترین مشکل یک دریانورد را می‌توان دروی از خانواده عنوان کرد. شما علاوه بر این‌که ذهنتان درگیر خانواده است، باید بروید روی کار خودتان تمرکز کنید. در حرفه ما بهترین جذابیت که با هیچ لذتی نمی‌شود آن را مقایسه کرد، لحظه نجات افراد است که می‌تواند بهترین لحظه زندگی هر امدادگر باشد. دوری از خانواده را نیز با تماس روزانه و جویای احوال آن‌ها شدن، تحمل می‌کنیم تا شیفت کاری به اتمام برسد و به کنار خانواده برگردیم.
یک روز عادی در کشتی را چگونه سپری می‌کنید؟
در حرفه‌ی ما اگر عملیاتی نداشته باشیم، روز را با صرف صبحانه و بعد دادن برنامه کاری به پرسنل و انجام‌دادن و نوشتن گزارشات و سپس صرف ناهار می‌گذرانیم. عصرها هم معمولا وقت ورزش، مطالعه و استراحت است.
یک خاطره شیرین یا تلخ از دریا برای ما بگویید.
در شغل ما خاطرات تلخ و شیرین زیادی وجود دارد. یکی از خاطره‌های شیرین من در خردادماه امسال اتفاق افتاد. در دقایق ابتداییِ بامداد ششم خردادماه به ما اعلام شد یک کشتی زیر ۵۰۰ تن در نزدیکی آب‌های عمان دچار سانحه واژگونی شده و نفرات ترک شناور کرده و در لایف‌رافت (قایق نجات) هستند که ما فورا به موقعیت اعزام شدیم و با هماهنگی‌های انجام‌شده mrcc بندر عباس با گارد ساحلی کشور عمان توانستیم هفت نفر پرسنل کشتی «متین» را به‌سلامت نجات بدهیم و آن‌ها را به آغوش خانواده‌هایشان بازگردانیم.
به‌عنوان یک دریانورد نمونه چه مطالبه‌هایی از مسئولان دارید؟
با توجه به شرایط موجود بیماری کرونا، از مسئولان درخواست دارم واکسیناسیون دریانوردان هر چه زودتر انجام بگیرد؛ به‌خصوص برای همکاران من در بخش جست‌وجو و نجات، چراکه ماهیت کار ما مواجه‌شدن با بیماران و مصدومان است. درخواست دیگری که دارم، درباره‌ی حقوق و مزایا دریانوردان است که امیدوارم بهبود یابد.
اگر در روز دریانورد بخواهید به همکارانتان و کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند پیامی بدهید، آن پیام چیست؟
برای تمامی دریانوردان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم و آینده‌ای بهتر را برای آن‌ها آرزومندم. به کسانی که می‌خواهند وارد عرصه دریانوردی شوند، توصیه می‌کنم با علاقه و عشق وارد این حرفه شوند تا در کارشان موفق باشند. |
 
۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۰۸