شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

روی کشتی بنشین و گذر عمر ببین!

حسین ثانی توکل فرمانده شناور ناجی از بندر بوشهر

1

 

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید از چه زمانی و چطور وارد حرفه دریانوردی شده‌اید؟

حسین ثانی توکل هستم. بعد از گرفتن مدرک فوق‌دیپلم ناوبری در فراخوان استخدامی سال ۱۳۸۴، وارد سیستم جست‌وجو و نجات در سمت ملوانی شدم و پس از دو سال به سمت فرماندهی برگزیده شدم.

فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شد که شما به‌عنوان دریانورد نمونه انتخاب شدید و تاثیر چنین عناوینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فقط لطف خدا و محبت کارشناسان تجسس و نجات بود، چون بر هیچ‌کس پوشیده نیست که بزرگان بسیار زیادی در عرصه دریانوردی مشغول به کار هستند که ما نزد آن‌ها درس پس می‌دهیم. در کل وقتی چنین عناوینی به یک نفر تعلق می‌گیرد، آدم متوجه می‌شود که زحماتش بی‌ثمر نبوده و برای کار و آینده بهترش بیشتر سعی و تلاش می‌کند.

راجع به مشکلات و جذابیت‌های حرفه دریانوردی توضیح دهید و بگویید دوری از خانواده را چگونه تحمل می‌کنید؟

مشکلات دریا فقط دلتنگی خانواده و دوری از آن‌ها نیست. شما وقتی در دریا هستید، دیگر وجود خارجی ندارید و فقط یک‌صدا یا یک پیام هستید. در حقیقت در مقابل عمری که روی دریا برای خدمت به هم‌نوعانتان انجام می‌دهید، دستمزد دریافت می‌کنید و شاهد گذر عمر جوانی روی دریا هستید که سخت‌تر از آن نمی‌تواند باشد. اما از طرف دیگر وقتی در عرصه نجات دست یک نفر را در دریا می‌گیرید و نجاتش می‌دهید، حس می‌کنید زیباتر از این نمی‌تواند باشد. در آن لحظه حس غرور می‌کنید.

یک روز عادی در کشتی را چگونه سپری می‌کنید؟

سعی می‌کنیم با کارکردن و آموزش دریایی به پرسنل، روز خودمان را سپری کنیم.

یک خاطره شیرین یا تلخ از دریا برای ما بگویید.

پنجم مهرماه سال ۱۳۹۰ در بدترین شرایط جوی غرق‌شدن کشتی «کوشا ـــ  1»، ناجی در حین جست‌وجو در منطقه و انتظار برای پیداکردن اتاق فشار ـــ  که شش نفر غواص به‌منظور ریکاوری درون آن بودند ـــ  قرار داشت‌. در آن لحظه امید می‌رفت بعد از غرق‌شدن شناور، آن‌ها از کشتی جدا شده باشند. پس از جست‌وجوی منطقه متوجه شدیم که اتاق فشار از «کوشا ـــ 1» جدا نشده است. پرسنل ناجی روی موقعیت شناور مغروق ایستاده و عذاب‌کشان فقط دعا می‌کردند که معجزه‌ای شود...

 چه مطالبه‌هایی از مسئولان دارید؟

سال ۱۳۸۴ برخی از پرسنل به امید استخدام‌شدن وارد سیستم شدند که متاسفانه این امر محقق نشد. این امید یک‌بار دیگر در اواخر دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد شکل گرفت ولی باز هم پرسنل ناجی از قافله جا ماندند و تا امروز با تمام مشکلات متعددی اعم از دستمزد پایین، مزایای بسیار ناچیز و هزاران ضعف دیگر دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این مشکلات مرتفع نمی‌شوند، مگر با قرارداد مستقیم‌شدن پرسنلی که در دریا از جان ‌مایه می‌گذارند.

اگر  بخواهید به همکارانتان و کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند پیامی بدهید، آن پیام چیست؟

به آن‌ها می‌گویم اگر می‌توانید مدتی از خانواده، دوستان و یک زندگی مطلوب دست بکشید، وارد این حرفه شوید و اگر از لحاظ عاطفی خیلی به خانواده وابسته هستید این شغل را انتخاب نکنید! |

 

 

۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۰۵