شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

دریانوردان قدیمی و باتجربه به‌کار گرفته شوند

1

لطفا خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید از چه زمانی و چطور وارد حرفه دریانوردی شده‌اید؟

محمد عشاق متولد ۱۳۴۱ هستم. از سال ۱۳۶۶ و از طریق ثبت‌نام شرکت ملی نفت و پس از گذراندن سه ماه آموزش در محمودآباد مازندران و آشنایی با نفتکش، وارد شرکت ملی نفتکش شدم.

فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شد که شما به‌عنوان دریانورد نمونه انتخاب شدید و تاثیر چنین عناوینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انتخاب من به‌عنوان دریانورد نمونه، اول از همه نظر لطف مسئولان ملی نفتکش بوده و دوم مسئولیت‌پذیری و تلاش زیاد در تعمیر و نگهداری از وسایل و رابطه صحیح با تمامی پرسنل زحمتکش و همچنین علاقه زیاد به حرفه‌ی کاری خودم.

راجع به مشکلات و جذابیت‌های حرفه دریانوردی توضیح دهید و بگویید دوری از خانواده را چگونه تحمل می‌کنید؟

دریا جذابیت خاصی دارد و باید آن را دوست داشته باشید، در غیر این صورت واقعا زمان برای شما سخت می‌گذرد. ما این حرفه را با علاقه قبول کرده‌ایم و باید سختی‌های آن را هم تحمل کنیم. زمانی که وارد این حرفه شدم امکانات به نسبت الان خیلی کم بود و ما هیچ‌گونه امکانات ارتباطی نداشتیم که بتوانیم با خانواده در ارتباط باشیم. اکثرا در سفرهایی که می‌رفتیم از خانواده

بی‌خبر بودیم.

یک خاطره شیرین یا تلخ از دریا برای ما بگویید.

شما اگر به دریا علاقه داشته باشید، سراسر لحظاتتان شیرین است. خاطره‌ی تلخ هم زمانی است که شما همکارتان را روی کشتی از دست می‌دهید و هیچ کاری از دستتان ساخته نیست. تلخ‌ترین اتفاق، حادثه کشتی سانچی بود.

به‌عنوان یک دریانورد نمونه چه مطالبه‌هایی از مسئولان دارید؟

بنده برای خودم هیچ‌چیزی نمی‌خواهم ولی کار در دریا به‌خاطر دوری از اجتماع و خانواده واقعا سخت است. فکر نمی‌کنم افراد زیادی حاضر شوند این شغل را قبول کنند. خواسته دیگری که دارم این است که از دریانوردان قدیمی که سرشار از تجربه و دانایی هستند، بیشتر استفاده کنند.

اگر در روز دریانورد بخواهید به همکارانتان و کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند پیامی بدهید، آن پیام چیست؟

در شغل دریانوردی اول از هر چیزی باید صبور باشید و دریا را دوست داشته باشید. دوری از خانواده را باید تحمل کرد، وگرنه زمان سخت می‌گذرد. در پایان برای تمام دریانوردان سرزمینم آرزوی سلامتی دارم. |

 

۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۰۱