شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

دریا خانه‌‎ی دوم ماست

1

لطفا خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید از چه زمانی و چطور وارد حرفه دریانوردی شده‌اید؟

مجید اکبری، فرمانده شناور از شرکت ملی نفتکش ایران هستم. از سال 1379 و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه صنعت نفت در رشته دریانوردی به استخدام شرکت ملی نفتکش ایران در بخش

شناورها در آمدم. 

فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شد که شما به‌عنوان دریانورد نمونه انتخاب شوید و تاثیر چنین عناوینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

علاقه‌ام به دریا و دریانوردی و سعی و تلاش در بهینه‌کردن شرایط خانه دوم ما دریانوردان، یعنی کشتی، قطعا در این انتخاب تاثیرگذار بوده است. ضمن این‌که با همکاران پرتلاش و متخصص‌ خودم در این زمینه نیز تعامل خوبی دارم. بدون شک سیستم تشویق و رصد تلاش دریانوردان باعث انگیزه بیشتری برای ما خواهد شد.

راجع به مشکلات و جذابیت‌های حرفه دریانوردی توضیح دهید و بگویید دوری از خانواده را چگونه تحمل می‌کنید؟

سرمنشا مشکلات دریانوردان، دوری از خانواده و گرفتاری‌های عاطفی ناشی از آن است. از جذابیت‌های دریانوردی نیز می‌توان به سفر و دیدار از مکان‌هایی اشاره کرد که شاید در حالت عادی هیچ‌گاه فرصت دیدار آن‌جا را به دست نمی‌آوردیم. در خصوص مشکلات دوری از خانواده باید بگویم، امروزه با گسترش وسایل ارتباط‌جمعی و افزایش کیفیت ارتباطات، تحمل دوری از خانواده کمی راحت‌تر شده است. ضمن این‌که فراهم‌کردن محیطی شاد و همکاران خوب به‌عنوان خانواده دریایی نیز کمک شایانی در این رابطه می‌کند.

یک روز عادی در کشتی را چگونه سپری می‌کنید؟

به کارهای روزمره، تماشای تلویزیون، اینترنت، مطالعه و انجام امور شخصی و صرف غذا می‌پردازم.

یک خاطره شیرین یا تلخ از دریا برای ما بگویید.

شیرین‌ترین خاطره‌ی من، دیدن آب‌های شفاف و زلال اطراف جزایر تنب بزرگ و ابوموسی بود، هنگامی که وظیفه‌ی سوخت‌رسانی به این جزایر را بر عهده داشتیم. تلخ‌ترین خاطره هم ازدست‌دادن همکاران جاویدان‌اثر در سانحه‌ی نفتکش «سانچی» است. یادشان گرامی.

به‌عنوان یک دریانورد نمونه چه مطالبه‌هایی از مسئولان دارید؟

خواسته‌ی اول ما بالابردن سطح حقوق دریانوردان ایرانی به‌اندازه‌ی استاندارد جهانی است و خواسته‌ی بعدی اعمال قانون سختی کار و بازنشسته‌شدن همه‌ی دریانوردان پس از 20 سال کار دریایی و بهره‌مندی آن‌ها از مزایای قانون سختی کار. لازم است که بگویم دریانوردان رسمی شرکت ملی نفتکش تابع قانون وزارت نفت، یعنی ۳۰ سال کار و 60 سال سن هستند و از مزایای سختی کار نیز بی‌بهره هستند. با توجه به‌سختی کار دریا، این تبعیضی در حق این دریانوردان به حساب می‌آید.

اگر در روز دریانورد بخواهید به همکارانتان و کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند پیامی بدهید، آن پیام چیست؟

توصیه من به کسانی که می‌خواهند وارد این کار شوند این است که از چند نفر دریانورد مشاوره گرفته، تا با زوایای پنهان این شغل به‌خوبی آشنا شوند و ارزیابی درستی انجام بدهند. |

 

 

۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۰۰