دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

کسب رتبه نخست در صادرات محصولات کشاورزی توسط بندر شهید باهنر

کسب رتبه نخست در  صادرات محصولات کشاورزی توسط بندر شهید باهنر
بندر شهیدباهنر از بنادر قدیمی جنوب ایران و استان هرمزگان به ‌حساب می‌آید. این بندر که بیش از 50 سال از عمرش می‌گذرد، به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و نزدیکی‌اش به بنادر تجاری خلیج فارس مزیت‌های زیادی برای خود کسب کرده است.‎ اهمیت عمده بندر شهیدباهنر در صادرات کالای غیر نفتی، حمل‌ونقل کالا و حمل‌ونقل مسافربری است.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، جهش صادرات کالای غیر نفتی در این بندر از روندی رو‎به‎رشد برخوردار شده است.
 به‌گفته‌ی حمیدرضا محمدحسینی تختی، مدیر بنادر شهیدباهنر و شرق استان هرمزگان، با گسترش زیرساخت‌های لازم، بهره‌وری حداکثری از ظرفیت‌های موجود، طراحی و تبیین الگوی مناسب بازاریابی، صادرات از بندر شهیدباهنر و دیگر بنادر شرق استان شتاب گرفته است.
این بندر در سال گذشته، رتبه اول در صادرات محصولات کشاورزی با تناژ 745 هزار و 841 تن را به ثبت رسانده است. همچنین صادرات کالاهای نفتی 21 درصد و صادرات کالاهای غیر نفتی 18 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان داده‌اند.
بندر شهیدباهنر با دارابودن زیرساخت مناسب ازجمله اسکله‌هایی با عمق 5/11 متر در سال 1399 توانسته از حداکثر فضای اسکله و محوطه‌ها بهره‌برداری کند و با پهلودهی هم‌زمان سه فروند کشتی بالای 40 هزار تن در زمینه بهره‌برداری مناسب از زیرساخت‌های بندری و دریایی نیز گام مهمی بردارد.
اداره بنادر و دریانوردی شهیدباهنر و شرق استان هرمزگان با مرکزیت بندر شهیدباهنر دارای پنج بندر تابعه‌ شامل بنادر شهیدحقانی، هرمز، تیاب، سیریک و جاسک است و نزدیک به 500 کیلومتر از نوار ساحلی مرکز و شرق استان هرمزگان را تحت مدیریت و نظارت خود دارد.
در سال گذشته این مجموعه بندری، رتبه دوم در تردد کامیون‌ها را از آن خود کرده است. همچنین در سال گذشته جابه‌جایی یک میلیون و 801 هزار و 675 نفر در بنادر مسافری آن به ثبت رسیده است.
در سال 1399 بیش از دو میلیون و 100 هزار تن انواع کالا در مجموعه بنادر و دریانوردی شهیدباهنر و شرق استان تخلیه و بارگیری شده که بیش از 90 درصد آن متعلق به صادرات بوده است. همچنین با افزایش 18 درصدی در صادرات و 25 درصدی در صادرات محصولات کشاورزی، این مجموعه به عملکرد تخلیه و بارگیری 750 هزار تن دست یافته و بیش از 50 درصد از سهم صادرات این نوع محصولات را به خود اختصاص داده است.
بندر شهیدباهنر در سال گذشته در زمینه تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی نیز با 80 درصد رشد نسبت به سال 1398، رکورد 106 هزار TEU را به ثبت رساند و جایگاه نخست در این شیوه حمل را در بین بنادر به خود اختصاص داد.
در بنادر تابعه نیز بندر جاسک با ثبت رکورد 123 هزار تن عملیات تخلیه و بارگیری، عملکرد بسیار مطلوبی از خود به نمایش گذاشت و در سال 1399 شاهد رشد 25 درصدی در زمینه صادرات بود. بنادر تیاب و سیریک نیز به ترتیب شاهد رشد 65 و 300 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌اند.
ازجمله اقدامات انجام‌شده در واحد فنی و مهندسی مدیریت بنادر و دریانوردی شهیدباهنر و شرق هرمزگان در سال 1399 می‌توان به پیشرفت 90 درصدی پروژه ساختمان مرجع دریایی بندر جاسک، ساخت پله‌های RL 200 در بندر شهیدباهنر برای اولین‌بار در کشور و صرفه‌جویی ارزی در راستای سال جهش تولید، مونتاژ و نصب فندرهای اسکله پنج و شش بندر شهیدباهنر با تکیه بر توان داخلی، پیشرفت 85 درصدی اسکله شمع و عرشه بندر سیریک اشاره کرد.
پروژه احداث ایستگاه آتش‌نشانی بندر شهیدحقانی و سیستم تهویه مطبوع و اطفای حریق بندر شهیدباهنر، ازجمله اقداماتی بوده‌اند که سال گذشته پیشرفت 80 درصدی داشته‌اند. همچنین به‌منظور رعایت ایمنی بیشتر، سیستم اطفا حریق در بندر سیریک اجرایی شد و سیستم اطفای حریق بنادر تیاب و جاسک با پیشرفت 90 درصدی
 همراه شد. |
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ۱۶:۱۱