جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
 

اخبار

پیام آقای کی‌تاک‌لیم، دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) به مناسبت روز جهانی دریانوردی 2020

کشتیرانی پایدار برای سیاره‌ی پایدار

1 بحران شیوع کرونا با ایجاد تاثیرات بی‌سابقه بر روی زندگی ما، همه‌ی جوانب زندگی ازجمله اقتصاد و جوامع ما را تحت‌تاثیر قرار داده است.
ما در آیمو تلاش کردیم تاثیرات این بحران را بر صنعت کشتیرانی و بالاخص دریانوردان مورد توجه و بررسی قرار دهیم. در این شرایط پر چالش، توانایی ارائه خدمات کشتیرانی و دریانوردی برای تحویل کالاهای اساسی ازجمله تجهیزات پزشکی، غذا و سوخت برای مواجهه با این بحران و عبور از آن بسیار مهم است.
بحران کرونا به ما نشان داد که کشتیرانی به‌عنوان مطمئن‌ترین، کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش حمل‌ونقل بین‌المللی که بیش از 80 درصد تجارت جهانی را در بر می‌گیرد، همچنان به‌عنوان تسهیل‌کننده‌ی برتر اقتصاد جهانی مطرح است. بنابراین می‌توان گفت کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی، هم در دریا و هم در ساحل، عامل اصلی بهبود شرایط اقتصادی و رشد و توسعه‌ی پایدار در آینده خواهد بود و از روند اقتصاد فراگیر و انعطاف‌پذیر برای حمایت از دستیابی به اهداف توسعه پایدار پشتیبانی می‌نماید.
با توجه به شرایط پیش‌آمده، شعار سال 2020، با عنوان «کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار» بسیار مرتبط با شرایط حال و سال‌های آتی خواهد بود.
در جهان پس از بحران کرونا، تمرکز بیشتر بر روی برنامه 2030 و برای توسعه‌ی پایدار و 17 هدف توسعه پایدار خواهد بود که توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل در سال 2015 به تصویب رسیده است. این اهداف برای همیشه درست و مرتبط هستند و کشتیرانی نیز برای توسعه‌ی پایدار ضروری است.
دستور کار 2030 تنها با وجود حمل‌ونقل پایدار که از تجارت جهانی حمایت می‌کند و تسهیلگر اقتصاد جهانی است، محقق می‌شود. بااین‌حال، لازم است که کشتیرانی، پایداری خود را تامین و تضمین کند. فعالیت‌های کشتیرانی باید با ایمنی زندگی در دریا و سلامتی طولانی‌مدت و تنوع زیستی در اقیانوس‌ها همراه و متوازن باشد. بخش عمده‌ای از نقش و وظیفه‌ی آیمو، حصول اطمینان از این نکته است که اقدامات کشتیرانی همچنان سهم خود را در اقتصاد جهانی، بدون این‌که تعادل طبیعت را به هم بزند، حفظ خواهد کرد.
کشتیرانی در لوای حمایت چارچوب قانونی آیمو، در مسیر نیل به آینده‌ای پایدار، شریک و دخیل است.
اقدامات آیمو در این مسیر عبارت‌اند از:
1ـ  پیشرفت ایمنی دریانوردی و کشتیرانی دیجیتال؛
2ـ  اطمینان و ارتقای سطح حرفه‌ای، شایستگی و محیط کار دریانوردان جهان؛
3ـ کربن‌زدایی کشتیرانی بین‌المللی و کاهشZ گوگرد در سوخت کشتی‌ها؛ 
4ـ  محافظت از مناطق قطبی و کاهش زباله‌های دریایی؛ 
5ـ  تسهیل ترافیک دریایی با همکاری صنایع بندری؛ 
6ـ  همکاری فنی و ظرفیت‌سازی کشورهای درحال‌توسعه؛ 
7ـ  افزایش برابری جنسیتی در جامعه دریایی؛
8ـ تامین یک سیستم پاسخ‌گویی و مقابله قوی در برابر تهدیدات ایمنی و امنیت در دریا و محافظت از محیط زیست دریایی.
همه این‌ها سهم بخش کشتیرانی را در تضمین یک آینده‌ی پایدار برای همه ما تشکیل می‌دهد. حال ما باید ببینیم که برای دستیابی به این اهداف چه اقدامات بیشتری باید انجام شود.
در آغاز سال 2020 و همگام با نهادهای مشابه سازمان ملل متحد، ما یک دهه از فعالیت‌ها و اقدامات را برای نیل به اهداف توسعه پایدار (SDG) مورد توجه قرار دادیم. در انتخاب شعار سال جاری «کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار»، به‌عنوان شعار جهانی دریانوردی، ما توجه جهانی را بر این موضوع متمرکز کردیم که چطور آیمو، کشورهای عضو آیمو، جامعه مدنی و صنعت کشتیرانی دست‌به‌دست هم می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که کشتیرانی نقش و مشارکت خود را برای رسیدن به توسعه پایدار، استمرار و تقویت می‌کند.
از آن‌جا که بحران شیوع کرونا همه‌ی جوانب زندگی ما را تحت‌تاثیر قرار داده است، من از سطح بی‌سابقه‌ی همکاری و هماهنگی در جامعه دریایی خرسند و دلگرم شده‌ام.
من بارها از «همراهی با هم»، که شامل کشورهای عضو، سازمان‌های غیردولتی و ذی‌نفعان دریایی متعهد می‌شود، صحبت کرده‌ام.
اگرچه در سال جاری، روح حاکم بر این عبارات بیش از هر زمان دیگری مهم بوده است، باید طی همکاری‌های مشترک و در مسیر رفتن به جلو، از کشتیرانی، دریانوردان و بخش دریایی برای انجام هرچه موثرتر مسئولیت‌ها‌یشان، حمایت به عمل آوریم. |
۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۴۰