دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

محمد قاسمی معاون دریایی اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر

برنامه‌ ویژه برای پاک‌سازی بموقع آلودگی‌های دریایی

برنامه‌ ویژه برای پاک‌سازی بموقع آلودگی‌های دریایی
اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، با هدف انجام عملیات راهبری، نگهداری و تعمیرات تجهیزات مقابله با آلودگی دریا و انجام عملیات پاک‌سازی آلودگی نفتی از دریا، قراردادهایی با شرکت پیمانکار عقد کرده است. همچنین برخی تجهیزات تخصصی مقابله با آلودگی ـ به‌ویژه نفتی ـ دریا مانند بوم، اسکمیر و دیسپرسنت از جانب سازمان بنادر و دریانوردی تهیه و در اختیار شرکت پیمانکار قرار داده شده است و در بنادر بوشهر، عسلویه و گناوه برای پاک‌سازی بموقع آلودگی نفتی در دسترس تیم‌های عملیاتی است. در سالی که گذشت (1398) اقدامات برجسته‌ای در بخش مقابله با آلودگی دریا صورت پذیرفت که می توان به تهیه و تدوین طرح توجیهی خرید تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی سبک (در محدوده حوضچه و کانال)، خرید 50 بسته بوم جاذب (هر بسته حاوی چهار عدد) و 40 بسته پد جاذب (هر بسته حاوی 100 عدد)، انجام پایش‎های مستمر زیست‌محیطی توسط تیم عملیات و کارشناسان پیشگیری و مقابله با آلودگی دریا، با هدف انجام اقدامات اصلاحی و بهبود شرایط محیط زیستی اسکله‌ها و تاسیسات شیلاتی، اختصاصی و ملکی و  برگزاری دوره آموزشی OPRC به‌صورت عملی و نظری به مدت سه روز اشاره کرد. همچنین تدوین و تنظیم تیپ قراردادی راهبری، نگهداری و تعمیرات تجهیزات مقابله با آلودگی و پاک‌سازی آب دریا و شناور ORV، انجام دو مرحله عملیات مقابله با آلودگی و یک مرحله عملیات پایش آلودگی فراساحل به مجموع 49 ساعت پایش دریایی، 48 ساعت عملیات دریایی و 10 ساعت پایش هوایی و بیش از 60 ساعت پاک‌سازی ساحل گناوه و خارگ توسط تیم مقابله با آلودگی، انجام 38 عملیات پاک‌سازی و 12 عملیات پایش و هماهنگی توسط مرکز هماهنگی مقابله با آلودگی دریا و شناسایی شناگاه مجاز و محدوده ورزش‌های آبی و قایق‌های تفریحی از دیگر اقدامات این اداره کل در این حوزه است. 
همچنین، در راستای رسالت مهم سازمان بنادر و دریانوردی در اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی و ترویج فرهنگ هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با دریا، این اداره‌کل نمایش عروسکی «آبی‌ترین خانه» را به اجرا درآورد. این نمایش با استناد به اسناد سازمان بین‌المللی دریانوردی (هفتادوسومین کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی به شماره MEPC 73/8 و MEPC 73/INF.25 در رابطه با زباله‌های پلاستیکی دریا) و هم‌راستا با اقدامات سازمان بین‌المللی دریانوردی برنامه‌ریزی شد. با این رویکرد، کارشناسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی با برگزاری جلسات متعدد، هماهنگی لازم را با گروه نمایشی موسسه فرهنگی هنری «شاپرک سفید جنوب» جهت اجرای نمایش به عمل آورد، و تامین بودجه اجرای نمایش، هماهنگی با اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان بوشهر برای اطلاع‌رسانی به مدارس، و بازنگری نمایشنامه را پیگیری کرد. درنهایت، با حضور 25 مدرسه در مقاطع دبستان و پیش‌دبستانی (در سطح شهرستان بوشهر، دانش‌آموزان مدارس جزیره شیف و همچنین با حضور عموم مردم در روزهای تعطیل) تعداد 20 نمایش عروسکی به اجرا درآمد و در مجموع، به سه هزار و 600 دانش‌آموز در رابطه با حفاظت از محیط زیست دریایی و جلوگیری از ریختن زباله در ساحل و دریا آموزش داده شد. 
تهیه و توزیع کتابچه «جلوگیری از آلودگی دریا» (آلودگی نفتی) جهت آشنایی مالکان شناورهای سنتی با قوانین و مقررات ملی، تهیه و توزیع کتاب داستان با عنوان «قصه لاک‌پشت دریایی» با موضوع جلوگیری از ریختن زباله در دریا و ساحل برای آشنایی دانش‌آموزان مقطع دبستان و تهیه و توزیع کتابچه با عنوان «گرایش‌های دریا و دریانوردی» برای آشنایی دانش‌آموزان مقطع متوسطه با رشته‌های دریایی هم از اقدامات این اداره‌کل برای اشاعه فرهنگ دریایی بوده است.|
۱۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵