سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

دست‌بندِ فاصله‌گذاری برای بندری‌ها

کار کن، اما نزدیک نشو!

ترجمه: سیما هاشمی
کار کن، اما نزدیک نشو!
مدیران بندر شهر آنتورپ بلژیک راهی جالب برای امنیت شغلی افراد فعال در این بندر در زمان همه‌گیری بیماری کرونا یافته‌اند. مدیران بخش بندر و گمرگ این شهر می‌گویند برای پیشگیری از ابتلای کارگران و کارمندان به عفونت با کروناویروس جدید (کووید-19) در فضای کار، با شرکت فناوری دیجیتالی رامبیت همکاری می‌کنند تا از شیوع و انتقال بیماری جلوگیری کنند. این شرکت دست‌بندی دیجیتالی را اختراع کرده است که فاصله‌گذاری اجتماعی را تضمین می‌کند و در ضمن امکان ردیابی فرد موردنظر را هم فراهم می‌کند. بندر آنتورپ اولین بندر جهان خواهد بود که از این دست‌بند نوآورانه استفاده می‌کند.
برای تولید این بازوبند، شرکت رامبیت امکانات جدیدی به دست‌بند ایمنی موجود خود، که نام «رامور»  را بر آن گذاشته بودند، اضافه کرده است. این کار ضمن احترام به حریم خصوصی شخص دست‌بند‌پوشیده، به کارکنان کمک می‌کند تا اقدامات احتیاطی وضع‌شده از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) را رعایت کنند. این ابتکار همچنین پاسخی به درخواست دولت بلژیک برای ایجاد راه‌حل‌های دیجیتالی برای کمک به مردم در راستای فاصله‌‎گذاری اجتماعی طی بحران فعلی است. 
دست‌بند جدید شرکت رامبیت، که کارمندان به طنز آن را دست‌بند کرونایی نامیده‌اند، در درجه اول، به فاصله‌گذاری افراد با هم اهمیت می‌دهد. هر گاه کارمندان بندر خیلی به یکدیگر نزدیک شوند، ابتدا سیگنال هشداردهنده دریافت می‌کنند. سپس در صورت نزدیک‌ترشدن، زنگ دستگاه با صدای بلند شروع به هشداردادن می‌کند. جالب این‎که، دست‌بند امکان ردیابی فرد را می‌دهد، اما شرکت سازنده اعلام کرده است که حفظ حریم خصوصی افراد در این شیوه تضمین شده است و دست‌بند و پایگاه‌های داده‌ای و ذخیره‌سازی آن هرگز محل افراد یا اطلاعات شخصی یا سایر اطلاعات حساس را به کارفرما یا طرف دیگری ازجمله شرکت سازنده دست‌بند منتقل نمی‌کند.
البته در صورت بروز بیماری در هر کدام از کارمندان، دست‌بند یک کارکرد دیگر هم پیدا می‌کند: در این شرایط ویژه، دست‌بند ردیابی فرد بیمار را مجاز می‌کند؛ یعنی اگر شخصی دچار بیماری شود یا تست تشخیصی او مثبت باشد، یک پزشک یا مشاور بهداشتی یا یک معتمد دولتی می‌تواند سوابق حضور و حرکت او در منطقه‌ی کاری‌اش را بررسی کند و متوجه شود که کدام همکاران شغلی، که شخص با آن‌ها در تماس بوده، ممکن است در خطر سرایت بیماری قرار گرفته باشند. این شیوه به یافتن موارد احتمالی ابتلا به بیماری کمک می‌کند و می‌تواند موجب شکسته‌شدن زنجیره انتقال بیماری ناشی از کروناویروس شود.
ژاک وندرمایر، مدیرعامل بندر آنتورپ، در خصوص این دست‌بند گفته است:  نوآوری و تحول دیجیتالی در مواقع بحرانی مانند شیوع بیماری کرونا بسیار مهم است. حفظ عملکرد بندر آنتورپ برای همه ما ضروری است، و باید این اطمینان حاصل شود که کارمندان ما می‌توانند با خیال راحت در بندر کار کنند. بنابراین، ما توان بسیار خوبی را در این راه‌حل مشاهده می‌کنیم و به‌زودی هم نتیجه استفاده آزمایشی از این طرح را اعلام خواهیم کرد. 
جان بکلمانس، مدیرعامل شرکت رامبیت، هم در توضیح عملکرد این دستگاه افزوده است:  دست‌بند ما برای حفظ فاصله ایمن، که فعلا یک‌و‌نیم متر ارزیابی شده، طراحی شده است؛ این میزان را می‌توان بیشتر کرد. این دست‌بندها محل قرارگرفتن افراد و نحوه حرکت آن‌ها در سطح بندر را هم ثبت می‌کنند. ما تلاش زیادی می‌کنیم تا دست‌بند اصلاح‌شده را در مقادیر زیاد تولید کرده و به بازار برسانیم تا بتوانیم در راه‌اندازی مجدد عملکرد بندر با خیال راحت سهیم شویم و به اقتصاد کمک کنیم. درحال‌حاضر منافع بین‌المللی بزرگی در عدم توقف فعالیت‌های اقتصادی جهان در همه حوزه‌ها وجود دارد. 
آنیک دریدر، مدیر اقتصادی بنادر، در این خصوص اظهار داشته است: این یک نکته اساسی است که اقتصاد ما بتواند در اسرع‌ وقت به سرعت کامل قبلی خود برگردد. درحال‌حاضر ما روی راه‌هایی متمرکز شده‌ایم تا این اطمینان حاصل شود که راه‌اندازی مجدد فعالیت‌های اقتصادی با خیال راحت انجام می‌شود. به‌عنوان مدیران بندر آنتورپ، ما خوشحال می‌شویم که با ایفای نقش اجتماعی و عملکرد خود به‎عنوان یک زمینه برای آزمایش نوآوری‌های فناوری در حوزه‌ای جدید کمک کنیم. 
شاید دست‌بند رامبیت و فناوری‌های مشابه آن باعث شود بنادر و شرکت‌های صنعتی مستقر در آن‌ها کارآمدتر، ایمن‌تر و پویاتر باشند. این شرکت فناوری‌های مبتنی بر دانش خاص بازار را ارائه داده است و تخصص فنی خود را برای ارائه راه‎حل‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یکپارچه توسعه می‌دهد. این شرکت در سال 2012 تاسیس شده و مقر آن در آنتورپ است و در‌حال‎حاضر 60 کارمند را در دفتر مرکزی خود پذیراست.|
 
۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۵۹