دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

محمدتقی انزان‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران:

تمرکزمان بر سرمایه‌گذاری‌های دارای ارزش‌افزوده بالاست

در سال 1398، عملکرد بندر نوشهر 51 درصد و بندر فریدون‌کنار 78 درصد رشد داشته است. افزایش تخلیه و بارگیری به میزان 588 هزار و 307 تن در بندر نوشهر و 172 هزار و 455 تن در بندر فریدون‌کنار از مهم‌ترین دستاوردها برای این استان در سال گذشته بوده است.
از اقدامات مربوط به سرمایه‌گذاری در بندر نوشهر در سال گذشته می‌توان به انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری در زمینه احداث پایانه کانتینری و پایانه محصولات کشاورزی با شرکت «لقمان مبادلات فتاح» به میزان 307 میلیارد ریال، تکمیل و بهره‌برداری از کارخانه چوب خشک‌کنی شرکت «امیرصدرا آریا» با سرمایه‌گذاری 47 میلیارد ریالی و مخازن روغن خوراکی با سرمایه‌گذاری 108 میلیارد ریالی 
اشاره کرد.
اقدامات شاخص این اداره‌کل در راستای ارتقای سطح ایمنی آبراه‌ها و کانال‌های دسترسی به بنادر شامل این موارد است: انجام بدون سانحه 688 عملیات راهنمایی؛ یک‌هزار و 64 عملیات یدک‌کشی، با وجود افزایش 46 درصدی تردد کشتی‌ها نسبت به سال 1397؛ نجات جان 16 نفر طی عملیات جست‌وجو و نجات دریایی در محدوده تحت نظارت بندر نوشهر (رامسر تا فرح‌آبادِ ساری)؛ حفظ و ارتقای سطح روشنایی علائم کمک‌ناوبری بنادر نوشهر و فریدون‌کنار، برابر با استانداردهای انجمن بین‌المللی چراغ‌های دریایی (IALA)؛ ثبت بیش از 900 فروند جت‌اسکی فاقد هویت؛ اجرای پروژه ریل‌گذاری اسکله جنوبی بندر نوشهر برای استفاده از جرثقیل بکرا؛ اجرای محوطه کانتینری بندر به میزان 60 درصد و لایروبی حوضچه و کانال دسترسی بندر فریدون‌کنار به میزان 60 درصد.
پیگیری لازم برای اجرایی‌شدن راه دسترسی اختصاصی بندر نوشهر برای کاهش مشکلات ترافیکی درون‌شهری، تکمیل احداث ساختمان باشگاه ملوانان بندر نوشهر، انتقال دو دستگاه مکنده به بندر نوشهر، آغاز عملیات اجرایی ساختمان مرجع دریایی بندر فریدون‌کنار، پیگیری تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان مازندران (ICZM)، مطالعه و اجرای پروژه سامانه رسوب بندر نوشهر و اجرای لایروبی حوضچه و کانال دسترسی بنادر نوشهر و فریدون‌کنار از مهم‌ترین پروژه‌ها و برنامه‌های در دست اجرای اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان مازندران در سال جاری است.
بدیهی است انجام سرمایه‌گذاری در بنادر ارتباط مستقیم با میزان اراضی تحت اختیار دارد. با وجود این‌که بندر نوشهر، به‌دلیل واقع‌شدن در شهر، درخصوص اراضی تحت اختیار دارای محدودیت است، اما در شاخص سرمایه‌گذاری انجام‌شده نسبت به اراضی تحت اختیار، یکی از بالاترین نسبت‌ها را در میان بنادر کشور داراست و علی‌رغم این محدودیت، این اداره‌کل برای افزایش ظرفیت عملیاتی خود، تمرکز بر فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های اشتغال‌زای دارای ارزش‌افزوده‌ی بالا را که نیاز به زمین کمتری دارند، به‌عنوان مهم‌ترین هدف در سال 1399 تعریف کرده است. در این راستا، این اداره‌کل مذاکره با سرمایه‌گذاران برای ایجاد صنایع بسته‌بندی مواد خوراکی و غذایی و سرمایه‌گذارانی با منشأ تامین سرمایه خارجی را در دست اقدام دارد.
همچنین برای تحقق شعار سال، در حال حاضر، تعداد پنج فروند شناور تفریحی در کارگاه شناورسازی شقایقِ بابلسر ـــ که دارای مجوز فعالیت در زمینه ساخت و تعمیر شناورهای فایبرگلاس از اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان مازندران است ـــ تحت نظارت امور بازرسی و ثبت شناورهای این اداره‌کل در حال ساخت و یا نوسازی هستند. پیش‌بینی می‌شود که با تکمیل روند ساخت/ نوسازی این پنج فروند شناور، در مجموع 244 صندلی به ظرفیت گردشگری دریایی در سطح استان اضافه‌ شود، که این امر به نوبه خود، به توسعه صنعت گردشگری دریایی و کسب‌وکارهایی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند، کمک می‌کند.|
۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۰۶