یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
 

اخبار

بندر بوشهر زیر ذره‌بین خارجی‌ها

زیباترین غروب دنیا

زیباترین غروب دنیا
بندر بوشهر در میان گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند یا در جست‌وجوی اهدافی متفاوت برای سفر هستند، خیلی مشهور نیست. در واقع می‌توان دلایل متعددی برای این‌که بوشهر، به‌رغم قدمت تاریخی و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مردم‌شناسی، به اندازه‌ی اصفهان و شیراز و یزد و مشهد و کرمان گردشگر جذب نمی‌کند، ارائه داد، اما شاید اصلا این موضوع مهم نباشد و موضوع مهم این باشد که بوشهر نه به‌خاطر این‌که کمتر از این شهرها گردشگر خارجی جذب می‌کند، بلکه به‌خاطر این‌که به اندازه ظرفیت‌ها و جذابیت‌ها و ویژگی‌هایش گردشگر خارجی جذب نمی‌کند، نیازمند توجه و حمایت و برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و ارتباطات بین‌المللی است.
اگرچه جست‌وجوی کلمه‌ی بوشهر به زبان انگلیسی در اینترنت و نیز شبکه‎های مجازی نتایج بسیار پرشماری را پیش روی شما قرار می‌دهد، اما محدودکردن جست‌وجو به موضوعات گردشگری، تعداد نتایج را بسیار کمتر می‌کند (بیشترین اشاره‌ها به بوشهر در رسانه‌های خارجی و اخبار منتشرشده به زبان انگلیسی حول دو محور است، بندر بوشهر به‌عنوان یک بندر راهبردی اقتصادی و البته سیاسی برای ایران و اهمیت آن در کنترل خلیج فارس و دریای عمان و نیز نیروگاه هسته‌ای این شهر). با جست‌وجو در خصوص گردشگری هم بیشترین حجم مطالبی که به آن‌ها برخورد می‌کنید مطالبی است که نویسندگان و منتشرکنندگان آن‌ها ایرانیان ساکن داخل و خارج کشور هستند که یا برای جذب گردشگران خارجی مطالب و عکس‌هایی را منتشر کرده‌اند یا نتیجه‌ی مسافرت‌های شخصی یا گروهی خود را برای ثبت در تاریخ در اینترنت به یادگار گذاشته‌اند.
اما با وجود مطالب بالا، باید گفت شمار گردشگران خارجی بازدیدکننده از بوشهر کم نیست و انتقادات مطرح‌شده با محوریت این موضوع است که بوشهر و مناطق اطرافش با جذابیت‌های متعدد می‌تواند یک قطب گردشگری منطقه‌ای و حتی جهانی باشد. شمار گردشگران خارجی بازدیدکننده از بوشهر در نوع خود کم هم نیست. براساس آمار، بوشهر در سال 2001 بیش از پنج هزار نفر گردشگر خارجی و در سال 2002 هم چهار هزار مسافر خارجی را پذیرا بوده است. بیشترین تعداد مسافران خارجی سالانه در بوشهر حدود هشت هزار نفر بوده و در سال‌های اخیر تعداد گردشگران خارجی کمتر هم شده است، به‌گونه‌ای که در سال 1395 تنها سه هزار و 500 نفر گردشگر خارجی به این منطقه سفر کردند. البته با اجرای طرح‌های توسعه‌ای و برنامه بوشهر 2022، به نظر می‌رسد برخلاف بسیاری از نقاط کشور، در یکی، دو سال اخیر، تعداد مسافران خارجی استان بوشهر افزایش یافته است و برای مثال، در شش‌ماهه اول سال 1398 به چهار هزار و 400 نفر رسیده است.
در میان این مسافران خارجی، برخی هم نوشته‌ها و عکس‌هایی از خود و سفرشان به بوشهر به اشتراک گذاشته‌اند و با جست‌وجو در اینترنت، می‌توانید از نوشته‌ها و عکس‌های گردشگرانی که بوشهر و زیبایی‌هایش را انعکاس داده‌اند (و البته گاه انتقاد هم کرده‌اند) سراغ بگیرید. ما در این‌جا برخی نمونه‌ها را برایتان آورده‌ایم که مرور آن‌ها تا حدودی نشان می‌دهد که یک گردشگر خارجی، در بازدید از یک منطقه، بر چه چیزهایی تامل می‌کند و چه نکات و مواردی برایش اهمیت بیشتری دارد:
  «ماریا کی». این آی‌دیِ خانمی از آلمان است که در فوریه 2017 (بهمن‌ماه 1395) از بوشهر دیدن کرده است. او در توصیف بوشهر نوشته است: «یک شهر بسیار زیبا که البته زیباترین بخش آن، ساحلش است. بوشهر در جنوب ایران است و هوایش در بهار و تابستان بسیار گرم است، ولی زمستان فصل مناسبی برای سفر به این شهر است. حتما برای پیاده‌روی، به‌خصوص در زمان طلوع یا غروب آفتاب، به ساحل این شهر بروید و از تماشای خلیج فارس لذت ببرید... غذاهای دریایی ایرانی با ادویه‌های خاص را هم حتما امتحان کنید.»
  مسافر دیگری که آی‌دی «ایترلام کید» را برای خود انتخاب کرده و لهستانی است، در توصیف بوشهر نوشته است: «این شهر ایران که خیلی هم مشهور نیست، واقعا زیباست. بوشهر از شهرهایی است که هم در روز زیباست و هم در شب؛ بازارهای سنتی بوشهر مثل بازارهای تصویرشده در قرون‌وسطی است و قدم‌زدن در آن‌ها حس جالبی را ایجاد می‌کند.»
  فردی که آی‌دی «لاو هپی فور اور» را دارد و ساکن کالیفرنیاست، نوشته: «عجیب است که بوشهر این‌همه به زنگبار شباهت دارد، آب‌وهوا، رنگ زمین و سواحل، نوع سنگ‌ها و صخره‌های کنار دریا، گیاهان و حتی معماری این دو منطقه بسیار شبیه به هم است و البته ماهیگیران و قایقرانان بوشهری قصه‌های زیادی از تجارت میان آسیا و آفریقا به‌واسطه بوشهر و زنگبار تعریف می‌کنند و احتمالا این مراودات باعث وجود این‌همه شباهت بین این دو منطقه شده است.»
  مینا یک زن ایرانیِ ساکن ونکوور است که دلبستگی خاصی به بوشهر دارد و درباره این شهر نوشته: «من سه سال به‌خاطر تحصیلات دانشگاهی در آن‌جا زندگی کردم و هنگام ترک این شهر گریه کردم. مردم بوشهر به طرز باورنکردنی مهربان و دوست‌داشتنی هستند و در هر مشکلی که ممکن است با آن روبه‌‎رو شوید به شما کمک می‌کنند. سواحل زیبا و رو به خلیج فارسِ بوشهر را حتما در زمان غروب خورشید و طلوع آفتاب ببینید. البته ضدآفتاب خود را فراموش نکنید، زیرا شاخص UV (اشعه ماورای بنفش) در این شهر زیاد است. بوشهر رستوران‌های ساحلی و حتی ساندویچ‌های جنوبی (فلافل و سمبوسه) دارد که به شما توصیه می‌کنم اگر غذاهای سرخ‌شده و سس‌های تند را دوست دارید، حتما آن را امتحان کنید. این وعده‌های غذایی بسیار ارزان، حدود 50 سنت، هستند. نگران کیفیت آن‌ها هم نباشید، غذاهای بسیار جذابی هستند. رستوران‌های غذاهای دریایی را در آن‌جا فراموش نکنید. بوشهر یکی از بهترین طعم‌های میگو، خرچنگ و ماهی‌های دریایی را دارد.»
  سابین اما در این میان نظر تقریبا متفاوتی دارد. او نوشته است: «بوشهر چندان جایی برای تماشا ندارد. مهم‌ترین نکته این است که هوای بوشهر بد است و گاه هوا حتی آلوده‌تر از تهران است. سفر به بوشهر آن‌طور که توقع داشتم نبود...»
  استیونِ استرالیایی که در سال 2013 از بوشهر دیدن کرده، به توصیف یک نقطه‌ی خاص از بوشهر پرداخته: «مانسیون مَلِک یا عمارت ملک یکی از بناهای تاریخی و زیبای بوشهر است که نوع معماری خاص مناطق جنوبی و ساحلی ایران را نشان می‌دهد. جالب است که این بنا بارها مورد استفاده خارجیان و محل سکونت آن‌ها بوده است. حتی یکی از افراد بومی که فهمید من استرالیایی هستم به من گفت که در زمان جنگ جهانی دوم سربازان استرالیایی در این ساختمان ساکن بوده‌اند. این بنای تاریخی بسیار زیباست و تماشای آن لذت‌بخش است.»
  والریا، که خود را اهل سنت پترزبورگ روسیه معرفی کرده، این عکس را در پین ترست منتشر کرده و زیرش نوشته: «این عکس از ماه یا مریخ نیست. این عکسی از کوه نمکِ جاشک در نزدیکی بندر بوشهر در جنوب ایران است. این کوه‌های نمکی، با شکل‌های قله و گنبد و هلالی خود و با رنگ‌های بدیع و چشم‌نوازشان، شما را غافل‌گیر می‌کنند. البته برای رسیدن به این کوه‌ها باید مدت زیادی پیاده‌روی کنید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. این را هم بدانید که این فقط یک قله نیست و یک رشته‌کوه نمکی بسیار گسترده را در این منطقه می‌توانید تماشا کنید.»
  چمپیون هم با انتشار همین عکس نوشته است: «وقتی دوستم، که در ایران کار می‌کرد، این عکس را به من نشان داد، به او گفتم حتما این عکس تغییر کرده و احتمالا با تردستی به‌وسیله‌ی نرم‌افزار شکل گرفته است (من را یاد فیلم «آواتار» می‌انداخت)، اما او عکس‌های دیگری از این قله نمکی به من نشان داد و حالا امیدوارم یک روز به این منطقه سفر کنم و کوه را از نزدیک ببینم.»
  پراتا، که خود را ساکن بمبئی در هند معرفی کرده، در زیر عکسی از یک مسجد تاریخی بوشهر نوشته است: «من دو هفته برای کار در بوشهر بودم و فقط یک روز توانستم در این شهر و جاهای تاریخی آن بگردم. به نظرم بوشهر و به‌خصوص جاهای قدیمی آن (بافت قدیمی) شبیه برخی شهرهای هند است، اما هوا در بوشهر خیلی گرم‌تر و مرطوب‌تر است. موزه مردم‌شناسی بوشهر نشان می‌دهد که مردم این منطقه قبلا چطور زندگی می‌کردند. اگرچه بیشتر غذاهای این‌جا دریایی است، اما بعضی غذاها شبیه غذاهای هندی است که البته به‌خاطر همان ادویه‌هاست.»
  النا اودوریوا، که عکس‌های بسیاری از نقاط مختلف جهان را در سایت 123 به اشتراک گذاشته است، عکسی را هم از سواحل زیبای خلیج فارس در استان بوشهر و هنگام غروب آفتاب گذاشته و در توضیح آن نوشته است: «شاید زیباترین غروب آفتاب را در ساحل بوشهر در جنوب ایران دیدم و توانستم این عکس را بگیرم.»
   فردی با آی‌دیِ «ناتی البیرون» هم با انتشار عکسی از یک درِ قدیمی که متعلق به خانه‌ای مسکونی است و مورد استفاده ساکنان آن قرار دارد، نوشته است: «مناطق تاریخی جاهایی هستند که وقتی فکرش را نمی‌کنی، می‌توانند تو را غافل‌گیر کنند. این درِ خانه‌ای است که اهالی خانه هر روز آن را باز و بسته می‌کنند و خیلی هم به آن دقت نمی‌کنند؛ اما این در هم زیباست، هم تاریخی. در‌های چوبی مشابه را می‌توان در بسیاری از خانه‌های منطقه قدیمی بوشهر دید... یکی از ویژگی‌های این درها، کوچک‌تر بودنشان نسبت به درهای معمول خانه‌ها در بقیه نقاط جهان است...» |
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۴:۰۳