دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

توسط اداره کل حراست سازمان بنادر و دریانوردی و ستاد استانی امنیت دریانوردی برگزار شد

رزمایش مقابله با بمب‌گذاری در بندر شهید رجایی

رزمایش مقابله با بمب‌گذاری در بندر شهید رجایی
در راستای الزامات آیین‌نامه بین‌المللی امنیت کشتی‌ها و تسهیلات بندری (ISPS Code)، رزمایش مقابله با بمب‌گذاری، کشف و خنثی‌سازی مواد منفجره درون یکی از کشتی‎های خارجی پهلو گرفته در بندر شهید رجایی توسط اداره کل حراست سازمان بنادر و دریانوردی و ستاد استانی امنیت دریانوردی بندر شهید رجایی برگزار شد.
این رزمایش در راستای ارتقای سطح آمادگیِ راهبردی‌ترین و بزرگ‌ترین بندر بازرگانی ایران به منظور مقابله با تهدیدات امنیتی و اجرای موثر آیین‌نامه بین‌المللی امنیت کشتی‌ها و تسهیلات بندری (ISPS Code) توسط اداره حراست به عنوان متولی و مجری آیین‌نامه بین‌المللی امنیت کشتی به مرحله اجرا درآمد.
 رزمایش ذکر‌شده با موضوع مقابله با بمب‌گذاری، کشف و خنثی‌سازی مواد منفجره درون یک کشتی خارجی در اسکله 15 بندر شهید رجایی در حالی با موفقیت عملیاتی شد که 100 نفر از کارکنان بخش‌های مختلف این بندر شامل ستاد امنیت دریانوردی حراست، یگان حفاظت، HSE و آتش‌نشانی به همراه تیم چک و خنثی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه حضور داشتند.
این مانور در راستای ماده ۱۸ آیین‌نامه بین‌المللی امنیت کشتی‌ها و تسهیلات بندری (ISPS Code)  شامل تخلیه خدمه کشتی، توقف عملیات تخلیه و بارگیری کالا و آماده به‌کاری دو فروند یدک‌کش برای جداسازی و خروج کشتی از حوضچه بندر اجرایی شد.
آیین‌نامه بین‌المللی ISPS ، بنادر عضو این پروتکل را ملزم می‌کند تا به صورت مستمر و سالیانه چنین رزمایش‌هایی را برگزار نمایند. رزمایش اخیر مقابله با بمب‌گذاری، سومین رزمایش مطابق با استانداردهای بین‎المللی است که روی کشتی‌های خارجی در بندر شهید رجایی برگزار می‌شود.
مطابق با الزامات مذکور، طی هماهنگی صورت‌گرفته با ستاد مرکزی امنیت دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، فرآیند تغییر سطوح امنیتی کشتی و بندر و فرآیند ورود نیروهای چک و خنثی به بندر مهیا گردید.
بر همین اساس پس از پایان برنامه، نشستی به منظور ارزیابی و بررسی کارشناسی ابعاد مختلف رزمایش با حضور فرمانده کشتی و آحاد مختلف شرکت‌کننده برگزار شد. فرمانده کشتی از هماهنگی و تعامل مناسب ستاد امنیت دریانوردی، آمادگی یگان حفاظت و گروه واکنش سریع بندر نسبت به تهدیدات احتمالی و مهارت‎های بالای فنی و تخصصی تیم چک و خنثی قدردانی کرد.  
۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۲۷