دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸
 

اخبار

زودتر از موعد به دنیا آمدن فرزندم، غافلگیرم کرد

سید محمود محجوب| ناخدای شناور
 
 
 
از سال 1367 تا سال 1370 در دانشگاه نفت درس خواندم و مدرک کاردانی‌ام را دریافت کردم. بعدازآن هم از سال 1372 تا 1373 درس خواندم و مدرک کارشناسی‌ام را گرفتم. از سال ۱۳۷۰ به استخدام شرکت ملی نفتکش ایران درآمدم. البته دوران دانشجویی‌ام به‌عنوان سابقه کارم در نظر گرفته نشده است. شیوه کاری ما به‌طورمعمول این‌طور است که چهار هفته سر کار می‌رویم و چهار هفته مرخصی داریم اما در دوران اخیر که شرکت ما به‌عنوان یکی از بخش‌هایی است که تحریم شده، میزان فعالیتمان بیشتر از قبل شده است. یکی از کارهای اخیر ما روغن‌رسانی و سوخت‌رسانی به تانکرهایی بوده که برنامه صادرات داشته‌اند. در کارهای عملیاتی حالت استراحت مطلق وجود ندارد اما بررسی حالات روحی و روانی هر یک از نفرات و انتخاب شیوه‌ای که بر اساس آن شرایط روحی بشود حداکثر راندمان کاری را دریافت کرد، شیوه‌ای است که سعی می‌کنم به آن توجه کنم. خوشبختانه امکانات مالی شرکت ما در حدی است که کارکنان با همه سختی‌هایی که در کار تحمل می‌کنند بتوانند هزینه‌های مالی خانواده‌هایشان را تامین کنند. با این توضیح استرس و فشاری، در این زمینه وجود ندارد.
در انجام وظایفی که برعهده شناور است و ناخدا مسئول انجام آن‌هاست، با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسب، این امکان وجود دارد که از اتلاف وقت و سرمایه تا حد ممکن جلوگیری کنیم. برای مثال ممکن است بنا باشد یک نفر برای پنج تانکر که قرار است صادرات داشته باشند، سرویسی را انجام دهد. اگر بر اساس نوع محصولی که قرار است صادر شود و البته ساعتی که هرکدام از این تانکرها باید حرکت کند، این سرویس‌دهی انجام بشود، در هزینه و زمان صرفه‌جویی خواهد شد اما اگر کسی به شکل ماشینی فکر کند و نکات مختلف را در نظر نگیرد، حتما شاهد اتلاف منابع خواهیم بود. 
هشت سال قبل یکی از همکارانمان به نام مهندس خلیفه عراقی که ناراحتی قلبی داشت دچار حمله شد و در شناوری که نزدیک شناور ما بود گیر افتاد. با توجه به فاصله‌ی زیادش از ساحل از دنیا رفت و این اتفاق یکی از خاطرات تلخ را برای من رقم زد. سال 1374 هم که بنا بود فرزند اولم به دنیا بیاید پیش‌بینی شده بود که مهرماه متولد می‌شود و طوری برنامه‌ریزی‌شده بود که وقت به دنیا آمدنش من از کشتی پیاده شده باشم اما ظاهرا او عجله کرد و 10 روز زودتر به دنیا آمد. وقتی هم من رسیدم تقریبا هفت یا هشت روزه بود. تولد فرزندم، وقتی من روی شناور بودم، برای من خاطره خیلی قشنگی شد.
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۳۰