دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸
 

اخبار

در مسیر درست بودن

محمدرضا خشوعی| مدیرعامل شرکت خدمات کشتیرانی امواج دریا
 
 
 
نیم‌قرن فعالیت، تجربه و تخصص در صنعت کشتیرانی در دوره‌های مختلف شامل بعد از انقلاب، جنگ تحمیلی، دوره سازندگی، تحریم اولیه، برجام، تحریم ثانویه و تلاش روزانه با برنامه‌ریزی دقیق، پیروی از استانداردهای بین‌المللی، داشتن تیم متخصص و حرفه‌ای، حضور در انجمن‌های مرتبط با صنعت کشتیرانی، همه و همه دلایل انتخاب من به‌عنوان یکی از دریاییان نمونه شده است. علاقه من به کشتیرانی از سال 1348 با تحصیلات آکادمیک و اخذ لیسانس علوم دریایی در ایران و سپس گذراندن خدمت وظیفه از سال 1352 به‌عنوان افسر وظیفه در نیروی دریایی در آبادان شروع شد و با طی دوره‌های تکمیلی در انگلستان و اخذ فوق‌لیسانس مدیریت حمل‌ونقل از دانشگاه ایالتی نیویورک کالج دریایی ادامه پیدا کرد.
تحصیلات آکادمیک و همین‌طور تجربه نزدیک به نیم‌قرن در این صنعت بهترین دلایل این انتخاب بوده است. همچنین شرکت امواج دریا جزء اولین شرکت‌های خدمات کشتیرانی در بخش خصوصی در ایران است که در سال 1361 در زمان جنگ تحمیلی تاسیس شده است و من با توجه به تحصیلات و پیشینه‌ام از بدو تاسیس به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت مشغول خدمت هستم. موفقیت از نگاه من حرکت در مسیر حرفه‌ای و اصولی بر طبق استانداردهای بین‌المللی است و همیشه سعی کرده‌ام که در مسیر درست حرکت کنم و انگیزه‌ی من در درجه اول بدون در نظر گرفتن مسائل مادی، ارائه خدمات کشتیرانی حرفه‌ای و تخصصی در راستای استانداردهای جهانی و بین‌المللی بوده است. با توجه به این‌که شروع کار این شرکت مقارن با جنگ تحمیلی و بمباران کشتی‌ها بود و کشور شرایط عادی نداشت، با عشق و علاقه برای خدمت به کشور در آن شرایط غیرعادی شروع به کار کردم.
از نگاه من راز موفقیت در هر صنعت و حرفه‌ای دانش، علاقه‌مندی، پشتکار، به‌روز بودن اطلاعات مربوط به آن صنعت و حرفه و استفاده از آخرین دستاوردهای علمی است. تلخ‌ترین خاطره‌ام به اصابت موشک دشمن در هفته‌های آغازین فعالیت این شرکت به یکی از کشتی‌های تحت عملیات ما در جزیره خارک برمی‌گردد. در اثر این حادثه با توجه به تجربه کم در ابتدای کار مشکلات زیادی گریبانگیر ما شد. ادامه موشک‌باران نیز مشکلات را دوچندان کرد ولی خوشبختانه به دنبال تماس‌های مکرر با مسئولان بندر و پیگیری‌های این شرکت، با هماهنگی و کمک سایر ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط دریایی کشور، مشکلات ایجاد شده برطرف شد. شیرین‌ترین خاطره‌ام خرید اولین واحد شناور در دهه‌ی دوم سال 1360 است، کشتی یک‌هزار و 400 تنی جنرال کارگو از کشور انگلستان که در نوع خود یکی از اولین تجربیات بخش خصوصی در دوران جنگ تحمیلی در خرید کشتی در صنعت دریایی بود تا زمینه حضور بخش خصوصی را در بازارهای بین‌المللی فراهم کند و البته باعث گسترش خرید کشتی شود. کشتی مذکور برای بارگیری بارهای مختلف خشک در بین بنادر جنوبی خلیج فارس و بندرعباس در تردد بود و مدیریت کشتی هم، طی چند سال در خلیج فارس به عهده این شرکت بود.
 
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۶