دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

تعمیر به موقع همیشه کارساز است

محمد هراسانی| مهندس الکترونیک 1
مهندس الکترونیک کشتی هستم و حالا دیگر حدود 14 سالی می‌شود که سابقه کار دارم. الکترونیک دو و سه را طی کردم و الان به مهندس الکترونیک 1 ارتقا پیدا کرده‌ام. از نظر من، کار کشتی یک کارگروهی به‌حساب می‌آید. یعنی همه با هم کار می‌کنند و نتیجه متعلق به همه است. من هم تا به حال تا جایی که توانسته‌ام کار خودم را انجام داده‌ام و در کشتی نمرات خوبی گرفته‌ام. سال 1386 بود که روی کشتی ایران یاسوج بودم. یکی از دستگاه‌ها نیاز به ورک‌شاپ داشت اما ما روی کشتی بودیم و باید کاری انجام می‌دادیم. به همین دلیل شروع کردیم به خواندن دفترچه‌های کشتی. راستش آن زمان برای ما کار سختی بود اما هر طور که بود انجامش دادیم و سعی کردیم به‌درستی اقدامات گفته‌شده را انجام بدهیم. در آخر هم موفق شدیم آن دستگاه را راه بیندازیم و دیگر نیازی نشد تا نیروی بیرونی برای آن کار بیاوریم. سال بعدش هم همین‌طور، یک سری از دستگاه‌های روی کشتی خراب بود و توانستیم آن را تعمیر کنیم. در آخرین ماموریتم که چند ماهی از آن می‌گذرد، به سوی چین می‌رفتیم. در حین سفر دستگاهی وجود داشت که خراب بود. تعمیر دستگاه کمی سخت بود ولی با دقت به انجام آن مشغول شدیم و این دستگاه را نیز در این سفر و در کشتی تعمیر کردیم. این تعمیر هم مورد توجه قرار گرفت و همه‌ی این‌ها دست‌به‌دست هم داد تا افسر الکترونیکِ نمونه شناخته شوم. 
مگر می‌شود روی دریا باشی و خاطرات خوش نداشته باشی؟! دریا برای من روزهای قشنگی ساخته است. این‌که دائما به بندرهای مختلف می‌روم، برایم هیجان‌انگیز است. دیدن فرهنگ‌های متنوع و آداب‌ورسوم مردمان، تجربه‌های کم‌نظیری برایم رقم زده است. دریا فرصتی برای این زیبایی‌ها در اختیار دریانوردانی چون من گذاشته است.
از خاطرات تلخ اگر بخواهم بگویم باید به نصفه‌شبی که کشتی مشکل پیدا کرد، اشاره کنم. حدود سه نصفه‌شب بود. اوضاع دریا سر ناسازگاری داشت و خراب بود. حدود دو ساعتی اوضاع پریشان بود. اصلا کسی وجود نداشت که در آن دریای تاریک که به کمک ما بیاید و فقط لطف خدا شامل حال ما شد. تکان‌های شدیدی که در کشتی بود تمرکز ما را عملا از بین برده بود اما به هر طریقی که بود توانستیم بر این مشکل نیز غلبه کنیم. در این دو ساعت هر آن‌چه را بلد بودیم به کار گرفتیم و کشتی را طوری راه انداختیم که به بندر جدید برسیم.
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۴