دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

شیرینی نجات سرنشینان یک لنج

محمدصادق بخشایش| افسر کنترل و بازرسی کشتی‌ها
 
 
 
در آغاز استخدام در سازمان بنادر و دریانوردی، در بخش جست‌وجو و نجات در بندر بوشهر در جنوب ایران فعالیت داشتم. آن‌جا فعالیتم صرفا محدود به جست‌وجو، نجات و هماهنگی عملیات می‌شد. بعد از هشت سال به بندر امیرآباد در شمال ایران منتقل شدم و در آغاز فعالیتم در این بندر چند عملیات جست‌وجو و نجات از جمله سقوط یک بالگرد و گم شدن یک شناور را انجام دادم. بعد از آن به بخش بررسی سوانح وارد شدم. کاری که در منطقه بازتاب خوبی داشت و برای اولین بار از جانب ما انجام شد، بررسی سوانح و ریشه‌یابی آن‌ها نظیر ورود به فضای بسته بود. در این زمینه بروشورهایی را تهیه کردیم که درباره پیشگیری از سوانح ورود به فضای بسته بود. در مدت کوتاهی توانستیم این بروشورها را بین کشتی‌های ایرانی توزیع کنیم که بازتاب خوبی داشت و کاری در زمینه فرهنگ‌سازی به‌حساب می‌آمد. یکی دیگر از زمینه‌هایی که به آن در بندر امیرآباد وارد شدم، بحث کنترل بازرسی بود. در یک دوره بخش کنترل بازرسی به دلیل کمبود نیرو، با چالش‌هایی روبه‌رو شده بود. ما توانستیم در یک دوره دو سال و نیمه حدود 100 مورد بازرسی را انجام دهیم که از سوی سازمان مورد تقدیر قرار گرفتیم. فعالیت ما در این بخش بیشتر مربوط به بحث فنی، ایمنی و پیشگیری از خطرات کشتی‌ها بود.
تا امروز بیش از 12 سال است که در سازمان بنادر و دریانوردی فعالیت کرده‌ام و همه روزهایی که در کنار همکاران به خدمت مشغول بوده‌ام، برایم پر از خاطرات شیرین است. البته خاطرات تلخ هم در کار ما وجود دارد و مربوط به زمانی است که نتوانیم به هدفی که در عملیات داریم، دست پیدا کنیم. یکی از این خاطرات تلخ مربوط به زمانی است که بنا بود از یک عملیات برگردیم. در حین بازگشت از یک عملیات پروازی در منطقه بندر کنگان و عسلویه بودیم که متاسفانه هلیکوپتر سقوط کرد و به خلبان پرواز صدمات زیادی وارد شد. هرچند به من آسیب جدی وارد نشد اما آسیب دیدن همکارانم خاطره تلخی را برایم رقم زد.
خوب است یک خاطره خوب را هم نقل کنم. در یک عملیات جست‌وجو و نجات در بوشهر برای نجات یک لنج حضور داشتیم و آب‌وهوا به‌قدری خراب بود که ما به همه برای کمک به آن لنج متوسل شدیم. آن‌قدر هوا بد بود که ناو آمریکایی هم نتوانست به موقعیت بیاید و کمک کند. یک هلیکوپتر در آن محدوده حضور داشت که ما توانستیم بالاخره او را مجاب کنیم به موقعیت لنج برود. تلاش زیادی کردیم تا در نهایت موفق شدیم همه ساکنان لنج را نجات بدهیم. این ماجرا یکی از خاطرات خوب من از زمان حضورم در سازمان بنادر و دریانوردی است و هیچ‌وقت آن را فراموش نمی‌کنم.
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۲