سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

هنوز آن دو نفر زیر آب هستند!

حدود 30 سال است که در استخدام اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران هستم. در طول این سال‌ها همه تلاش خودم را انجام داده‌ام تا آن‌چه در توانم بوده را به بهترین شکل ارائه بدهم. برای انجام یک عملیات نجات، معمولا با من تماس می‌گیرند و اطلاع می‌دهند که مثلا فلان کشتی در دهانه اسکله یا در حوضچه گیر کرده است. ما با یدک‌کش در آن محل مستقر می‌شویم و غواص، طناب‌های یدک‌کش را به کشتی می‌بندد. ما هم آن کشتی را از جایی که در آن گیر افتاده، بیرون می‌آوریم. کار در دریا واقعا مشکل است. بارها در طول این سال‌ها پیش آمده که برای انجام یک عملیات از اول صبح در محل مستقر شده‌ایم و بدون این‌که غذایی بخوریم یا استراحتی داشته باشیم تا نیمه‌های شب فعالیت کرده‌ایم تا بتوانیم عملیات رهاسازی را به بهترین نحو انجام بدهیم.
یکی از مواردی که از نگاه مدیران در کارنامه من به‌عنوان اقدامی برجسته قلمداد شده، ماجرای نجات کشتی سامور 1 است. این عملیات حدود 15 سال پیش انجام شد. تا آن‌جا که به یاد دارم این کشتی در دهانه اسکله گیر افتاده بود. در آن دوران یک یدک‌کش بیشتر نداشتیم. برای نجات کشتی سامور 1 تلاش و فعالیت زیادی داشتیم و من از صبح تا آخر وقت مشغول کار بودم. مدیران وقت بابت این اقدام از من و همکارانم تقدیر کردند. یکی دیگر از این عملیات‌ها به ماجرای نجات لایروب خزر برمی‌گردد. برای لایروب خزر هم اتفاقی مشابه افتاده بود و این لایروب در حوضچه بندر نوشهر گیر افتاده بود. با توجه به این‌که من روی یدک‌کش کار می‌کنم، برای بیرون کشیدن آن لایروب هم فراخوانده شدم و خوشبختانه توانستم آن عملیات را هم با موفقیت پشت سر بگذارم. 
در طول این سه دهه اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را در دریا تجربه کرده‌ام. یکی از خاطرات تلخی که در ذهن من مانده، به حدود 15 سال پیش بازمی‌گردد. در ابتدا باید توضیح بدهم که یکی از جرثقیل‌های دریایی، «پهلوان» نام دارد و تا چند وقت قبل، تعداد این جرثقیل‌ها در نوشهر زیاد بود. یکی از جرثقیل‌های پهلوان از بندر نوشهر به بندر انزلی رفته بود. این جرثقیل عمر خودش را کرده بود و سازمان آن را به یک نفر در بندر ترکمن فروخته بود. همکاران ما داشتند آن جرثقیل را به بندر ترکمن می‌بردند. در نزدیکی‌های رامسر، افرادی که داشتند جرثقیل را با خود می‌بردند، خبر می‌دهند که در حال غرق شدن هستند. ما سحر راه افتادیم اما چون یدک‌کشمان قدرتی است، خیلی زمان برد تا به آن نقطه برسیم. متاسفانه وقتی ما رسیدیم جرثقیل غرق شده بود. دو نفر در جرثقیل گیر کرده بودند که درنهایت غرق شدند، اما توانستیم یک نفر را که داخل آب افتاده بود، نجات بدهیم. ما همه تلاش خودمان را انجام دادیم اما متاسفانه این اتفاق تلخ افتاد. حالا بعد از گذشت این‌همه سال، هنوز آن دو نفر زیر آب هستند. 
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۴