دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸
 

اخبار

پیام آقای کیتاک لیم، دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) به مناسبت روز جهانی دریانوردی 2019

توانمندسازی بانوان در جامعه دریایی

توانمندسازی بانوان در جامعه دریایی

موضوع توانمندسازی بانوان تنها یک ایده و مفهوم ساده نیست. بلکه یک ضرورت است که به اقدام محکم و مثبت برای مواجهه با موانع عمیق ساختاری، سازمانی و فرهنگی نیاز دارد. 

کشتیرانی همواره یک صنعت کنترل‌شده توسط مردان بوده است و همین وضعیت درباره بسیاری از شغل‌ها و حرفه‌های وابسته در جامعه دریایی صدق می‌کند. اما این روند در حال تغییر است و دلایل بسیاری برای چرایی این تحول وجود دارد.
برابری جنسیتی به‌عنوان یکی از سکوهای کلیدی شناخته‌شده است که مردم می‌توانند بر اساس آن، آینده پایداری را بسازند. این مسئله یکی از 17 هدفی است که از دستور کار توسعه پایدار سازمان ملل حمایت می‌کند؛  دستور کاری که کشورهای سراسر جهان به اجرای آن متعهد شده‌اند.
جامعه دریایی اگر نتواند امر توانمندسازی بانوان را در محیط کار به‌درستی محقق کند، استعدادهای فراوانی را از دست می‌دهد. گروه‌های متفاوت جنسیتی، میزان بهره بالاتری نسبت به گروه‌های تشکیل‌شده از مردان دارند و محیط‌های کاری با جنسیت متفاوت و رضایت‌مندی شغلی، مشارکت  و بقای شغل کارکنان را بیشتر و بهتر ترغیب می‌کند. به‌کارگیری  تعداد بیشتر زنان در محیط کار به‌طورکلی هم برای سازمان‌ها و هم برای مردان و زنان مثمرثمر است.
این تنها مربوط به عدد و عده نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که شرکت‌های با درصد بالاتری از مشارکت زنان در موقعیت‌های مدیریتی ارشد، به‌طور قابل‌توجهی نسبت به آن‌هایی که این موقعیت را ندارند،  بهتر عمل می‌کنند.
آیمو بیش از 30 سال است که کمپین موفقیت‌آمیزی را برای تقویت و انگیزه‌بخشی زنان در جامعه دریایی ایجاد کرده است. البته کارهای زیادی باقی مانده است و این امر نیازمند این است که جامعه دریایی از جمله کشورهای عضو آیمو و صنایع دریایی گرد هم آیند و بر این باور متعهد شوند که زنان به‌راستی توانمند شده‌اند.
داستان‌ها و روایت‌های زیادی از قبل در این مورد وجود داشته است و ما نیز امسال مایل هستیم  تا جایی که امکان دارد، روی آن‌ها تمرکز کنیم و از شما نیز می‌خواهیم که داستان‌هایتان را بیان کنید.
بنابراین اجازه دهید، سال 2019 را به سال اقدام؛  شکستن تمامی موانع و قدرتمند‌سازی زنان در جامعه دریایی تبدیل کنیم.
کیتاک لیم
دبیرکل آیمو
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۴۸