سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

به پیشوازِ دریایی برابرتر

به پیشوازِ دریایی برابرتر
این از بخت‌یاریِ ماست که در جشنی دیگر از جشن‌های اهالی دریا با «بندر و دریا»یی دیگر در کنار زحمت‌کشان حوزه دریایی و بندری کشور باشیم. بیست و هفتم مردادماه امسال که دو رویدادِ مهمِ روز جهانی دریانوردی و روز جهانی دریانورد را همزمان به جشن خواهیم نشست، فرصتی مغتنم است برای ما، اهالی رسانه که بسیج امکانات خود را برای پوشش هرچه دقیق‌تر و بیشترِ کامل‌ترین گردهمایی دریایی کشور فراهم کنیم. فعالان حوزه دریایی در شقوق و وجوه مختلف آن، به خوبی آگاه‌اند که هر سال در فاصله تیرماه (روز جهانی دریانورد) و شهریورماه (روز جهانی دریانوردی)، سیاست‌گذاری‌های صنفی و حرفه‌ای این عرصه در بخش‌های مختلف خود بر اساس شعارها و خط‌مشی‌های داخلی و بین‌المللی مشخص می‌شود و «بندر و دریا»، همچون سال‌های پیش و پیشتر، دست به کار انتشار شماره‌ای ویژه برای این مهم شده تا ضمن عمل به رسالت اطلاع‌رسانی خود، بازتابِ گوشه‌ای از این تکاپو را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.
امسال و در روز جهانی دریانوردی، شعار انتخاب شده از سوی IMO، شعاری مبتنی بر ایجاد فرصت‌های شغلی برابر میان مرد و زن است تا دریا از نیمی از نیروی فعال حوزه کار، بیشتر و بیشتر بهره ببرد و چهره فعالیت‌های حوزه دریایی، عادلانه‌تر در توزیع فرصت‎ها میان مردان و زنان باشد. اهمیت این شعار نه در تاکید آن بر برابری میان مرد و زن در حوزه فعالیت‌های دریایی‌ست بلکه می‌توان گفت اهمیت اصلی این شعار، گسترش نیروی متخصص در یکی از اصلی‌ترین بازارهای کار جهانی است؛ به بیان دیگر، شعار هوشمندانه امسال سازمان بین‌المللی دریانوردی، شعاری برای رونق کسب و کار دریایی و ترغیب نیمی از جامعه جوان کشورها برای حضور در شغل‌های مرتبط با دریاست.
به درستی روشن نیست که اولین بارقه‌های خودباوری در میان زنان، هم‌زمان با بروز رخدادهای منتهی به عصر روشنگری بوده یا پیشرانِ رنسانس، خیزش زنان برای به دست آوردن فرصت‌های برابر در جامعه‌ای با فرهنگ مردسالارانه بوده است، اما هرچه بوده، این واقعیت تاریخی امروز مسجّل شده است که آن‌چه بعدها به فرآیند حرکت دنیا به سمت دموکراسی ترجمه شده، نشانه‌های روشنی از عدالت‌خواهی زنان را در خود دارد. در عصر کنونی اما دولت‌ها و نهادهای جهانی اثرگذار در بخش‌های صنعت و اقتصاد، دیگر از آن حداقل‌ها عبور کرده‌اند و اکنون به دنبال آن هستند که با ترغیب زنان به انجام شغل‌هایی که تاکنون بیشتر مردانه‌ بوده‌اند، علاوه بر ایجاد بسترهای عدالتی، توسعه جهانی را سرعت بخشند.
عدالت و برابری، پیش‌شرط توسعه است، چنان‌که دستیابی یکسان به خدمات و فرصت‌های شغلی، امکان حضور در جامعه و تجربه حس شهروندی، می‌تواند سرعت توسعه را شدت بخشد و زنان را به عنوان نیمی از نیروی کار جامعه به شرایط ایده‌آل خدمات‌رسانی، وارد کند. شاید به همین دلیل است که سازمان بین‌المللی دریانوردی، پیش از رسیدن به سال 2020، به دنبال توجه بیشتر به زنان در فضای دریانوردی و خصوصا دریانوردی تجاری است و چنین شعاری را سرلوحه عمل خود در سال پیش رو قرار داده است.
ایرانیان در طول تاریخ، سکان‌داران تجارت دریایی بوده اند، از قدیمی‌ترین ‌کشتی‌سازان و سیاحان جهان به شمار می‌روند و در تاریخ معاصر نیز جایگاه ویژه‌ای در میان فعالان حوزه دریایی دنیا دارند. چنین جایگاه خاص و مهمی، این وظیفه را به دوش دانش و سیاست‌ورزی ایرانیان نهاده که هر جا با مشکلی مواجه شدند، اسباب حل‌وفصل مسالمت‌آمیز آن را فراهم کنند و اگر قابل فراهم‌سازی نیست، آن را اختراع کنند. لازم به یادآوری نیست که ایرانیان در تاریخچه دریانوردی خود، چهره‌ای چون «آرتمیس» را به یادگار گذاشته‌اند که از جنگ‌آوران و فرماندهان ناوگان دریایی خشایارشاه بوده و طبیعی ا‌ست که چنین تاریخی، به حضور زنان در فعالیت‌های دریایی امروز، رنگ و بویی جدی‌تر می‌دهد.
اکنون که در روز جهانی دریانوردی، عرصه دریایی کشور، میزبان دریانوردان داخلی و خارجی‌ است، «بندر و دریا» به رسم عهدی که با مخاطبانِ متخصص خود بسته، در پرونده‌ای مفصل، به بررسی ابعاد مختلف شعار امسال سازمان بین‌المللی دریانوردی پرداخته است. نشستن پای سخنانِ کارشناسی متخصصان امر، تنها بخشی از همه آن چیزی ا‌ست که در این شماره خواهید خواند اما اجازه می‌خواهم، به رسم ادب و در آغازین صفحات نشریه، به شما بگویم که لُبِ کلام آن‌چه خواهید خواند، از مهیا بودن زمینه حضور هرچه بیشتر زنان در عرصه دریایی و بندری کشور حکایت دارد؛ تبعیض‌آمیز نبودن آموزش‌های دریانوردی در ایران، فراهم بودن بسترهای حضور زنان در عرصه‌های مختلف دریایی، تجربیات مهم زنانی که زندگی حرفه‌ای خود را بر عرشه کشتی‌های کشور سپری می‌کنند و ... همه و همه گواهی بر این مدعاست که در راستای شعار سال سازمان جهانی دریانوردی، ایران می‌تواند یکی از کشورهای پیشرو در زمینه حضور زنان دریانورد باشد. |
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۰۶