دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

آخرین مطالب

بندر آنتورپ؛

الماس ِ اروپایی!

ندر آنتورپ دارای تاریخچه‌ای طولانی و البته غنی است. آن‌طور که از شواهد پیداست، از قرون وسطی، مسافران با قایق‌ها و بارهایشان از اسخلده عبور می‌کردند و تا آن نزدیکی پیش می‌رفتند. آنتورپ بر اساس آخرین آمار (با رتبه‌ی چهاردهم جهانی) شلوغ‌ترین بندر و یک بندر پیشرو در جهان است. این بندر نقش عمده‌ای در تجارت قاره‌ی اروپا دارد. موقعیت لجستیکی و ارتباطات دریاییِ بسیار زیادِ آنتورپ باعث شده تا شرکت‌های کشتیرانی، بازرگانی و پتروشیمیِ بسیاری در آن سرمایه‌گذاری کنند. آنتورپ همچنین به تجارت الماس نیز شهره است.
 
ساخت اولین اسکله در آنتورپ
در ابتدای سال 1794، بلژیک تحت حاکمیت فرانسه قرار گرفت اما این موضوع برای بلژیک آن‌چنان هم بد نبود. ناپلئون بناپارت در اولین سفرش به آنتورپ، پتانسیل بالای بندری آن را کشف کرد و بلافاصله دستور ساخت دو اسکله در آنتورپ را صادر کرد. آنتورپ شغل خودش را به عنوان یک بندر اروپایی به خوبی ایفا کرده است. هر چند جنگ‌های جهانی این بندر را نیز بی‌نصیب نگذاشت و مانند بسیاری از بنادر دیگر دستخوش آسیب‌ شد ولی دورانی طلایی را نیز در خلال این سال‌ها تجربه کرد، به طوری که  با برگشت صلح به اروپا، فعالیت‌های بندری آنتورپ نیز از سر گرفته شد.
 
جایی در قلب اروپا
بندر آنتورپ در استان آنتورپ در منطقه‌ی فلاندرِ بلژیک قرار گرفته است؛ بندری در قلب اروپا که در دسترس کشتی‌های معروف قرار دارد. آنتورپ در انتهای رودخانه‌ی اسخلده قرار دارد. اسکله‌های آنتورپ به وسیله راه‌آهن، جاده، رودخانه‌ها و آبراهه‌های کانال به داخل کشور متصل می‌شوند. این بندر از سال 1989 تا به امروز، ترمینال‌های متعدد خود را به منظور حمل‌و‌نقلی فراتر از تصور و با چشم‌اندازی کم‌نظیر توسعه داده است.
 
آنتورپِ برنامه‌ریزی‌شده
در اکتبر 2010، مسئولان اداره این بندر یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاریِ بلندمدت برای 15 سال آینده و به ارزش 6/1 میلیارد یورو تصویب کردند تا امکانات موجودش را بهبود ببخشند. آنتورپ برخلاف بندر روتردام که توانسته به سمت غرب و در امتداد رودخانه‌ی ماس به یورپورت گسترش یابد، ظرفیت کمی برای توسعه در غرب دارد اما اسکله‌ی شمالی (راست) آن در حال حاضر به مرز هلند می‌رسد و اسکله‌ی Deurganck از سال 2012 در حال سرویس‌دهی به کشتی‌های بسیار بزرگ است. بندر آنتورپ نقاط قوت بی‌نظیری برای گسترش‌دادن فعالیت‌های صنعتی و لجستیکی به سمت سرمایه‌گذاری‌های سودمند دارد. نزدیکی مشتریان و تامین‌کنندگان، بهره‌وری بالا و خدمات عالی به این معنی است که این بندر محلِ مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های عمده در راستای فعالیت‌های صنعتی است؛ البته بخش سرمایه‌گذاریِ اداره بندر نیز بیکار نمانده و مجموعه‌ای از خدمات را برای مشاوره و هدایت شرکت‌ها در پروژه‌های جاری و آینده فراهم کرده است.
 
بندر بین‌المللی
آنتورپ یک بازیگر جهانی است. این بندر برای حفظ موقعیت ممتاز خود، شبکه‌ی بین‌المللی‌اش را به طور مداوم گسترش می‌دهد. بندر آنتورپ به عنوان دومین بندر بزرگ در اروپا با بیش از 800 مقصد مراوده دارد و با آن‌ها ارتباطات سریع و قابل اعتماد بین‌المللی را فراهم می‌کند. این بندر سالیانه حدود 210 میلیون تُن حمل‌ونقل دریاییِ بین‌المللی را مدیریت می‌کند. موقعیت مرکزی آنتورپ، یک پیوند حیاتی میان بزرگ‌ترین مسیرهای دریایی در جهان و مراکز عظیم تولید و مصرف اروپا ایجاد
کرده است.
 
خدمات الکترونیکی
«APCS» شبکه‌ای از سیستم‌ها و راه‌حل‌های ارتباطات الکترونیکی در بندر آنتورپ است. این شبکه، خدمات دریایی مختلفی را برای اطمینان از پیگیری موثر حرکات حمل‌ونقل، و برنامه‌ریزی ورود و خروج بهینه‌ی کشتی‌ها فراهم می‌کند. قابلیت‌های کاربردی دیگری نیز در این شبکه ارائه‌شده که از جمله این موارد می‌توان به جمع‌آوری زباله اشاره کرد. در این‌جا تمام شرایط دریایی مهیاست تا اطمینان حاصل شود که حمل‌ونقل از/ به آنتورپ به همان اندازه که سریع است، ایمن نیز هست.| 
۷ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱