دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
 

اخبار

آیین دریا در استقبال نوروز

نوروز، جشنی اسطوره‌ای است که ایرانیان هر ساله از دیرباز با شور و شعف بسیار آن را برپا کرده‌اند. البته که این جشن باستانی دارای آداب و رسومی است که جملگی ریشه در باورها و اعتقادات مردم ایران داشته است. شاید بد نباشد به بهانه‌ی عید نوروز و سال نو و با توجه به حال‌و‌هوای بندر و دریایی مجله،  اشاره‌ای هم به نوروز و تقویم و سال نوی صیادی و دریانوردی داشته باشیم.
تقویم صیادی هم مثل تقویم هر ساله‌ی ما چهار فصل دارد، هر چند که نام این فصل‌ها متفاوت است و عبارتند از: شهریما، گرما، جووا و سهیل که همه فصل‌‌ها جز فصل گرما سه ماه و 10 روزه هستند و فقط فصل گرما دو ماه و پنج روزه است. 
نوروز صیادی در بعضی از مناطق جنوبی کشورمان هر ساله برگزار می‌شود و قدمتی 600 ساله دارد. تاریخ این جشن در اوایل تابستان و به عقیده جنوبی‌ها در آخر تیرماه است. هر چند در بعضی مناطق در اوایل مردادماه هم برپا می‌شود. این جشن شاد و پر از هیجان اسطوره‌ای، مانند دیگر جشن‌ها، آداب و رسوم خاص خود را دارد که باز هم ارتباطی تنگاتنگ با فرهنگ و موقعیت جغرافیایی و باورها و اعتقادات ساحل‌نشینان جنوب کشورمان پیدا می‌کند. از جمله این آیین‌ها و تشریفات این است که در روز جشن، هیچ صیادی ماهی صید نمی‌کند و هیچ قایق و لنجی برای گرفتن ماهی و آبزیان به دریا نمی‌رود. هم‌چنین جنوبی‌‌ها در این روز خاص غذاهایی که از ماهی و آبزیان تهیه می‌شود، طبخ نمی‌کنند. ماهیان در نوروز صیادی آزادند و در باور مردم، ماهی‌ها در این روز مشغول زاد‌و‌ولد هستند و دریا نیز در حال باروری است. در این رسم کهن، مردم لباس‌های نو، پاکیزه و رنگارنگ خود را می‌پوشند و به کنار دریا می‌روند. آن‌ها  هم‌چنین مقداری از لباس‌های کهنه خود را در دریا می‌ریزند و با خانواده‌هایشان آب‌تنی می‌کنند و اعتقاد دارند با این کارها پلیدی و نحوست از آن‌ها دور می‌شود. مردها و بچه‌ها در روز به دریا می‌روند و زن‌ها و دخترها در غروب و به هنگام تاریکی! حتی خانواده‌هایی که حیوانات خانگی دارند، آن‌ها را نیز به کنار ساحل می‌برند و آب رویشان می‌ریزند تا از بیماری و پلیدی و نحسی دور باشند. چرا که در باور ایرانیان، آَب نماد پاکی، روشنی و شفاست و آن‌ها با این کار اعتقاد دارند که سال نوی صیادی خود را به خوبی و خوشی آغاز می‌کنند. از دیگر آداب این جشن، اجرای نمایش، موسیقی و دید‌و‌بازدید سال نو است. نوروز صیادی بر‌اساس تقویم و فرهنگ صیادی و دریانوردی شکل گرفته است و همان‌طور که در ابتدا هم گفته شد، این آیین ریشه در فرهنگ، تاریخ و هویت مردمان جنوب ایران دارد. 
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۰۹