دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

دریا، زندگی است

کنار دریا/ عاشق که باشی/ عاشق‌تر می‌شوی / و اگر دیوانه/ دیوانه‌تر/ این خاصیتِ دریاست/ به همه چیز وسعتی از جنون می‌بخشد / شاعران از شهرهای ساحلی جان سالم به در نمی‌برند!
 
وقتی زمان و فصولِ مختلف را در کنار مکان که همانا دریا و ساحل است، قرار می‌دهیم می‌توانیم حتی با چشمانِ بسته حرف رسول یونان، شاعر این شعر زیبا را بپذیریم. 
پنداری کنار دریا که باشی، هر چهار فصلِ سال طعم و مزه دیگری دارد، به‌خصوص در روزهای آخر اسفند که شمیم بهاری آمده، دَق‌الباب کرده و منتظر است تا پس از شنیدن ندای «یا مُقلبَ القُلوب وَ الاَبصار/ یا مُدَبر الیل وَ النهار/ یا مُحوَل الَحول و الَاحوال/ حَول حالَنا اِلی اَحسَن الحال» در بگشاید و پای به طبیعت بگذارد.
قطعا ساکنان مناطق نزدیک به دریا می‌توانند گواهی دهند، بهاری که عجین شده باشد با بوی دریا، صدای امواج، رقص شن‌ها و بازیگوشی مرغان دریایی و تلاش ماهی‌گیرانی که گاه‌و‌بی‌گاه کنار رودخانه نشسته‌اند، یا آن‌هایی که تورشان را پَهنِ دریا کرده‌اند و چشم‌انتظار سخاوتش هستند، متفاوت با سایر مناطق ایران است. این خاصیتِ دریاست، به همه چیز وسعتی از جنون می‌بخشد و آن‌گاه که پای نوروز، شکوفه و بهار وسط باشد، بی‌شک وسعت زیبایی‌ها چند برابر می‌شود. 
شاید این‌ گفته که ما بهترین، زیباترین، چهارفصل‌ترین و قشنگ‌ترین کشور دنیا هستیم، کمی اغراق باشد. آن‌هایی که اهل سفر هستند و چهار گوشه‌ی دنیا را دیده‌اند، می‌دانند کم نیستند سرزمین‌های زیبا در دنیا اما این‌که ایرانِ ما از شمال و جنوب همسایه و وصل است به دریا، موهبتی است که ساکنان مناطق شمالی و جنوبی کشورمان قدر این هم‌سفره‌گی و نعمت را به خوبی می‌دانند. برای ساکنان و اهالی این مناطق، دریا صرفا بستر بزرگی نیست پُر از آب، ماهی، قایق، کوسه و گوش‌ماهی، برای آن‌ها دریا سرگرمی نیست، مکانی نیست برای گذرانِ وقت، که برای اهالی دریا، دریا زندگی است. خودِ خودِ زندگی است.
دریا، بهار است. تابستان، پاییز و زمستان است. دریا بستری است که زندگی، هستی و حیات در آن وجود دارد. بودنش خوشی و نعمت است و نبودنش... نه‌نه اصلا قابل تصویر نیست. نشدنی است. دریا رفیقی است گاه چنان آرام و متین و بدون تلاطم که می‌توان تا بی‌نهایت به آن اعتماد و اطمینان کرد و گاه چنان خشن، نا‌آرام و بی‌رحم که کسی توانِ نزدیک‌شدن به آن را ندارد. این ویژگی دریاست. هم‌چون زندگی فراز‌و‌نشیب دارد. 
دریا برای زنان و مردانِ دریایی زندگی است. این خاصیت دریاست، به همه چیز وسعتی از جنون می‌بخشد و حال در آستانه‌ی رسیدنِ نوروز خوشا به‌ حال آنانی که بهار را در کنار دریا آغاز می‌کنند. امید که از این همه زیبایی، جان سالم به در ببرند!
۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۴۶