چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

بندر جبل‌علی؛

بزرگ‌ترین ترمینال دریایی خاورمیانه

بزرگ‌ترین ترمینال دریایی خاورمیانه
بندر جبل‌علی که نامش را این روزها زیاد می‌شنویم، در دوبی قرار گرفته است، جایی میان خلیج فارس و در همین حوالی! جبل‌علی دقیقا در تقاطع منطقه‌ای واقع‌شده که دسترسی به بازار برای بیش از دو میلیارد نفر را فراهم می‌کند. این بندر به‌عنوان یک مرکز با امکانات بی‌شمار دریایی، هوایی و زمینی، نقش حیاتی در اقتصاد امارات ایفا می‌کند. جبل‌علی 20 سال متوالی است که لقب «بهترین بندر ساحلی در خاورمیانه» را یدک می‌کشد. این بندر در اشتراک‌گذاری اطلاعات دیجیتالی جزء پیشروها بوده است. جبل‌علی، دروازه‌ی برتر برای بیش از 140 بندر است که 90 سرویس هفتگی برای آن‌ها مهیا کرده است و طبق آخرین آمار منتشرشده در جایگاه نهم شلوغ‌ترین بنادر بزرگ کانتینری جهان، جای دارد. این بندر، بزرگ‌ترین بندر ساخته‌شده به دست انسان است که شلوغ‌ترین بندر در خاورمیانه به‌حساب می‌آید.
 
موقعیت ممتاز
جبل‌علی، یک بندر عمیق است که در 35 کیلومتری دوبی قرار گرفته است. با توجه به عمق و تجهیزات آن، انواع مختلف کشتی‌های تجاری، مسافربری و حتی نظامی می‌توانند در جبل‌علی با خیالی آسوده لنگر بیندازند. کشتی‌هایی از کشورهای آمریکایی و اروپایی مهمان دائمی این بندر هستند. جایگاه جغرافیایی استراتژیک کشور امارت متحده عربی یکی از عوامل موفقیت جبل‌علی است. جبل‌علی، یکی از شاهراه‌های بزرگ تجارت دنیاست. نفت، گاز مایع و محصولات پتروشیمی از جمله کالاهایی هستند که اغلب در حال حمل‌ونقل در این بندر هستند. این بندر چندمنظوره جایگاه خود را مدیون دیدگاه اقتصادی امارات است.
 
چرا جبل‌علی ساخته شد؟
بندر جبل‌علی در اواخر دهه 1970 ساخته شد تا تسهیلاتی را در بندر رشید (راشد) که بندر دیگر دوبی به‌حساب می‌آید تامین کند. هرچند افتتاح این بندر تا سال 1979 طول کشید اما موفقیتش چنان چشمگیر بود که جایگاه مهمی برای امارات به ارمغان بیاورد. هم‌چنین، بندر جبل‌علی بزرگ‌تر از بندر رشید است.
 
 ترمینال کانتینری
این بندر یکی از بزرگ‌ترین بنادر کانتینری در جهان است که توسط JOC به‌عنوان تولیدی‌ترین بندر جهانی نام‌گذاری شده است. جبل‌علی برای سیستم‌های مدیریت کیفیت، شیوه‌های امنیتی و ایمنی خود، تعدادی از ایزو و دیگر گواهی‌ها را دریافت کرده است.
سه ترمینال کانتینری موجود در جبل‌علی در مجموع ظرفیتی حدود 3/19 میلیون TEU دارند. این مجموعه دارای 28 اسکله مجهز به 102 جرثقیل (از کشتی به دریا)، به‌علاوه 19 جرثقیل کنترل از راه دور نیز هست.
ترمینال کانتینری T1 دارای ظرفیت 9 میلیون TEU است و یکی از شلوغ‌ترین پایانه‌هاست. ترمینال کانتینری T2 با ظرفیت 5/6 میلیون TEU، دارای تجهیزاتی مدرن است که میزان تولید کربن را تا 30 درصد کاهش داده است و اما ترمینال کانتینری T3 که در 2014 افتتاح شد، با ظرفیت چهار میلیون TEU یکی از بزرگ‌ترین پایانه‌های نیمه‌خودکار در جهان است. به‌هرحال با‌وجود همه‌ی این امکانات و با توجه به تقاضای بازار، ترمینال T4 قرار است به‌زودی تحویل داده شود.
 
ترمینال جنرال کارگو
یعنی می‌شود از بازی بی‌همتای این بندر در شبه‌قاره هند و بازارهای آفریقایی بی‌خبر بود؟ جبل‌علی، این کار را از طریق واردات و صادرات کالا با تنوع بالایی به‌خوبی انجام می‌دهد. این بندر با درجه بالایی از تخصص در ذخیره، انواع حمل‌ونقل و هم‌چنین تجهیزات RoRo خودنمایی می‌کند. مساحت ذخیره‌سازی این ترمینال، بیش از 4/1 میلیون مترمربع است که 26 اسکله را نیز در بر می‌گیرد.
 
منطقه آزاد جبل‌علی
منطقه آزاد جبل‌علی یکی از مناطق برجسته در جهان به‌حساب می‌آید و بیش از هفت هزار و 300 شرکت از 125 کشور جهان را در خود جای داده است. بندر جبل‌علی دوبی در نزدیکی منطقه آزاد جبل‌علی قرار دارد و مرکز تجارت پر رونقی است.
 
ارتباط چندمنظوره
بندر جبل‌علی بهترین راهکار را برای ارتباط و حالت‌های حمل‌ونقل فراهم می‌کند؛ یک شبکه تمام‌عیار که بیش از 90 سرویس مستقیم را به بیش از 115 بندر در سراسر جهان ارائه می‌دهد. اتصال این شبکه چندمنظوره با سیستم ریلی اتحاد بسیار ارزش‌آفرین خواهد بود که دسترسی بالایی برای زنجیره تامین را فراهم می‌کند.
 
هشتمین شگفتی جهان: جمیرا
جزیره پالم‌ جمیرا‌ یکی از مکان‌های دیدنی بسیار معروف و نام‌آشنای دوبی است. امارات برای ساخت این جزایر مصنوعی هزینه‌های زیادی را تقبل کرده است که البته بدون تحقیقات وسیع سازندگانش محقق نمی‌شد. این جزایر با نام پالم‌ جمیرا‌، پالم‌ جبل‌علی و پالم دیره‌ شناخته شده‌اند. شیخ‌محمد بن راشد آل مکتوم‌ به‌منظور افزایش میزان جهانگردی بنای این کار را نهاد و حالا در این سه جزیره بیش از 100 هتل لوکس‌، ویلا و آپارتمان‌ ساحلی مسکونی ساخته‌ شده است.|
۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۲۸