دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

جایگاه اداره بندر و دریانوردی در تجارت دریایی کیش در گفت‌وگو با احمد شهریاری

تلاش برای دریانوردیِ کیفی‌تر

تلاش برای دریانوردیِ کیفی‌تر
   کیش جزیره‌ای است که تحقق هویتی آن در برنامه اقتصادی کشور بر اساس مفهوم «گردشگری» قرار گرفته است. جزیره‌بودن این مکان جغرافیایی هم‌چنان‌که می‌تواند موهبتی الهی برای بسط و گسترش جایگاه گردشگری در معادلات اقتصادی کیش باشد، هم‌چنین می‌تواند معبری تنگ برای تردد افکار نو و ایده‌های تازه به جانِ جزیره بیندازد. مسئله و چالش اصلی کیش این است که بسیاری آن را صرفا یک جزیره گردشگری می‌دانند و بر این باور نیستند که چهارسوی کیش می‌تواند بنادری بزرگ و دروازه ورود و خروج کالا از طریق دریا به کشور باشد. سازمان بنادر و دریانوردی اما در طول این سال‌ها، سعی کرده با نگاهی جزیی‌تر و تخصصی‌تر، کیش را نه فقط گردشگرانه، بلکه محلی برای نمایشگاه‌های مهم خود در حوزه دریایی معرفی کند و این انتخاب، نزدیک به دو دهه است که نام جزیره کیش را با نام نمایشگاه‌های متعدد حوزه حمل‌ونقل دریایی ایران پیوند زده است. احمد شهریاری، رئیس اداره بنادر و دریانوردی کیش و نماینده تام‌الاختیار سازمان بنادر و دریانوردی در این جزیره، به مناسبت برگزاری بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی ایران در کیش، از گردشگری جزیره کیش و جایگاه این سازمان در معادلات جزیره‌ای می‌گوید.
اداره و مدیریت بندر کیش
اداره بنادر و دریانوردی کیش یکی از چهار اداره زیرمجموعه اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است. با توجه به این‌که انتخاب رئیس این اداره با پیشنهاد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش انجام می‌شود، این اداره موظف به رعایت الزامات و استانداردهای جاری و ساری در منطقه آزاد است و از این حیث، ارتباط تنگاتنگی میان این اداره و سازمان منطقه آزاد کیش در بحث اداره بندر کیش وجود دارد. ذکر این نکته ضروری است که تفکیک قوانین و وظایف و اختیارات سازمان بنادر و دریانوردی با سازمان‌های مناطق آزاد کشور به صورت اصولی انجام نپذیرفته است و این موضوع همواره چالش‌هایی را برای هر دو سازمان به وجود می‌آورد و بعضا باعث عدم اجرای کامل قانون و استفاده از ظرفیت‌ها و اختیارات هر دو سازمان می‌شود. با این همه، به دلیل شیوه‌ای که در انتخاب مدیر اداره در مناطق آزاد وجود دارد، خواه‌ناخواه مدیران ادارات بنادر و دریانوردی در مناطق آزاد، در حد توان، سعی در اجرای قوانین ملی در کنار قانونِ بالادستیِ چگونگی اداره مناطق آزاد می‌کنند.
 
نگاه سازمان بنادر و دریانوردی به جزیره کیش
دیدگاه سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص منطقه آزاد کیش، با توجه به ماهیت و رسالت منطقه آزاد کیش که گردشگرمحور است، حمایت همه‌جانبه از هرگونه سرمایه‌گذاری بندری و دریایی در جهت رشد فعالیت گردشگری و مسافری دریایی در این منطقه است. معتقدیم که در این جزیره می‌توان با خدمت‌رسانی به گردشگران دریایی، از یک سو به رسالت مهم کیش در بحث گردشگری کمک رساند و از سوی دیگر، با تکیه بر مفهوم گردشگری دریایی، مردم را با مفاهیم دریاپایه بیشتر آشنا کرد. 
 
تجارت دریایی در کیش
از آن‌جایی‌که حسب قوانین مربوطه، تمامی امورات دریایی در آب‌های کشور بر عهده سازمان بنادر و دریانوردی بوده و دریا نیز اصلی‌ترین حلقه از حلقه‌های زنجیره تامین و حمل‌ونقل کیش است، بنابراین علاوه بر جایگاه حاکمیتی، به دلیل ارائه خدمات شبانه‌روزی، جایگاه این اداره نزد مسئولان مربوطه و بهره‌برداران تجارت دریایی کیش به‌عنوان اداره‌ای خدمت‌گذار و پاسخگو، قابل اتکا و محفوظ مانده است. از یاد نباید برد که بسیاری از مفاهیم پشتیبانی و امداد و نجات در حوزه دریایی این جزیره بر عهده این اداره است و طبعا میزان مناسبات اداره بنادر و دریانوردی کیش با دیگر دستگاه‌های مرتبط با امور دریایی و دریانوردی و خصوصا تجارت دریایی از اهمیت بالایی برخوردار است. نشانه‌های بسیاری درباره همکاری میان این اداره با دیگر دستگاه‌های مسئول در جزیره کیش وجود دارد؛ به‌عنوان نمونه اداره بنادر و دریانوردی کیش یکی از اعضا کمیته حمل‌ونقل و هم‌چنین کمیته مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کیش است؛ کمیته‌ای که با وجود جایگاه مهم کیش در بحث تجارت دریایی، اهمیت دوچندانی در معادلات سطح جزیره دارد. هم‌چنین در جلساتی که از سوی مدیریت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های کیش و معاونت گردشگری و تفریحی سازمان منطقه آزاد کیش برگزار می‌شود، از اداره بنادر و دریانوردی کیش دعوت به عمل می‌آید تا در جهت پیشبرد اهداف سازمان منطقه آزاد در زمینه اقتصاد دریامحور مشارکت داشته باشد.
 
دریانوردی امن، ایمن و سبز
برای کشفِ جایگاه و اهمیت اداره بنادر و دریانوردی کیش در مدیریت دریایی این جزیره، بد نیست به موضوع و اهمیت بحث ایمنی ترددهای دریایی به‌عنوان یکی از اصول سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) توجه داشته باشیم. همان‌طور که خوانندگان مستحضر هستند، سازمان بین‌المللی دریانوردی که ایران یکی از اعضای مهم و معتبر آن است، در طول 70 سالی که از زمان تاسیسش می‌گذرد، کوشیده تا دریانوردی در دنیا، ایمن‌تر، امن‌تر و پاک‌تر باشد. بر این اساس رسالت سازمان بنادر و دریانوردی در تمام شئون و بخش‌های خود، تلاش برای تحقق این سه شرط مهم و اساسی در مسیر توسعه پایدار استفاده از دریا بوده و هست. اداره بنادر و دریانوردی کیش در سال‌های اخیر با اجرای پروژه‌های متفاوتی سعی کرده است، ماموریت و مسئولیت خود را در این حوزه به‌خوبی انجام دهد. از میان این پروژه‌ها می‌توان به پروژه استقرار سامانه کنترل ترافیک دریایی، تلاش برای افزایش ایمنی در تردد شناورها از طریق استقرار راهنمایان، تهیه طرح محلی جست‌وجو و نجات دریایی با همکاری ارگان‌ها و نهادها و ادارات ذی‌ربط، راه‌اندازی شعبه‌ای از اداره بازرسی و ثبت شناورها، راه‌اندازی سامانه آمار و عملیات و در نهایت ایجاد و تجهیز انبار مقابله با آلودگی با همکاری شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های کیش اشاره کرد. هم‌چنین این اداره با خرید ساختمان و تجهیز آن برای استقرار اداره و فعال‌سازی تمامی زیربخش‌های سامانه جامع دریایی، تلاش کرده تا در زمینه بهبود خدمات‌رسانی به دریانوردان عزیز، یک اداره پیشرو باشد.
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۵