دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

بیست و ششم آذرماه، ارگان‌های دریایی در بزرگ‌ترین رویداد دریایی کشور گرد هم می‌آیند

کیش؛ جزیره همایش‌ها

کیش؛ جزیره همایش‌ها
از بیست و ششم آذرماه، کیش میزبان یکی از مهم‌ترین رویدادهای دریایی کشور است. نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی ایران که همه‌ساله در این جزیره برگزار می‌شود، به گفته مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی، یکی از اصلی‌ترین رویدادهای دریایی کشور است که در همگرایی بیشتر ارگان‌های دریایی و وحدت رویه کشور در حوزه دریا نقشی اساسی و تعیین‌کننده دارد. امسال این نمایشگاه را 230 شرکت دولتی و خصوصی و 18 شرکت از میان شرکت‌ خارجی برگزار خواهند کرد تا در اولین فصل از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، استراتژی دریایی کشور، رنگ‌وبویی اجرایی به خود بگیرد.
یک رویداد و چند نکته
فعالان حوزه دریایی و بندری، به خوبی از اهمیت بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی ایران در کیش مطلع هستند؛ شروع مجدد تحریم‌ها که فعالیت بنادر کشور و دریانوردان ایرانی را هدف قرار داده، وضعیت ایران را در موقعیت حساسی جای می‌دهد. حضور 18 شرکت خارجی از کشورهایی چون هلند، فرانسه، آلمان، یونان، چین، عمان، تایوان و... در چنین رویدادی، نشان از رابطه اثرگذار ایران در معادلات دریایی منطقه و جهان دارد و می‌تواند پاسخی به وضع‌کنندگان تحریم‌ها علیه ایران باشد که نتوانسته‌اند تجارت دریایی در ایران را دچار انزوا کنند. 
سازمان بنادر و دریانوردی، با همکاری ارگان‌های دولتی حاضر در این رویداد، شرایط را برای حضور کشورهای خارجی به نحوی فراهم کرده که به خاطر این حضور، طعمه تحریم‌های آمریکا در زمینه حمل‌ونقل دریایی نشوند. دبیر هماهنگی ارگان‌های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در این مورد به استراتژی ایران اشاره کرده و گفته است: «تمهیداتی برای این منظور در نظر گرفته شده که از این جمله، قرار است پاسپورت شرکت‌کنندگان خارجی حاضر در این نمایشگاه، مهر ورود به ایران نخورد.» این اما تنها راهکار ایران برای مواجهه با تحریم‌های آمریکایی در این رویداد نیست. نمایشگاه قرار است در جزیره کیش برگزار شود؛ جزیره‌ای که تحت قانون مناطق آزاد اداره می‌شود و ورود و خروج غیرایرانیان به آن نیازی به دریافت ویزا ندارد. روی دیگر سکه، کشورهای اروپایی هستند که زیر بار تحریم‌های آمریکا علیه حمل‌ونقل دریایی کشورمان نرفته‌اند. عمده شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه، علاوه بر عدم پذیرش تحریم‌های آمریکایی، عملا تبادلات دریایی با آمریکا ندارند و اتفاقا حوزه نفوذ خود را کشورهای آسیایی و مخصوصا کشورهای دریایی منطقه خلیج فارس انتخاب کرده‌اند. 
 
اشاعه فرهنگ دریایی
اصلی‌ترین هدف برگزاری این نمایشگاه، «اشاعه فرهنگ دریایی» عنوان شده است. این مهم از طریق تعامل، دیدار شرکت‌ها، نهادها و دستگاه‌های دریایی برای رسیدن به توافقات جدید فراهم شده و همایش و نمایشگاه به بستر آن بدل می‌شود. دبیرخانه هماهنگی ارگان‌های دریایی، مسئولیت برنامه‌ریزی برای حضور فراگیر و هماهنگ ارگان‌هایی چون شرکت ملی نفتکش، تایدواتر، صدرا، نیروهای دریایی سپاه و ارتش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شیلات، شورای عالی صنایع دریایی و... را به عهده گرفته و سعی کرده که اصلی‌ترین نهادهای دریایی کشور در نمایشگاه حاضر باشند، به‌طوری که بر اساس اعلام دبیرخانه، 230 شرکت دولتی و خصوصی در کنار شرکت‌های خارجی در این مراسم حاضر خواهند شد. 
 
تحریم و ضریب اشتغال دریانوردان
سازمان بنادر و دریانوردی، برگزاری این نمایشگاه را نقطه‌عطفی در معادلات دریایی منطقه می‌داند، چرا که به گفته مرزبان، دبیر هماهنگی ارگان‌های دریایی این سازمان، «این نمایشگاه می‌تواند به کشورهای منطقه و دیگر کشورها و شرکت‌های مایل به همکاری با ایران، نشان دهد که تحریم‌های اخیر نمی‌تواند اثری بر فعالیت صنایع دریایی کشورمان داشته باشد.» این موضوع به‌خصوص از دریچه فعالیت کارِ دریانوردان ایرانی اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. در حالی که شروع تحریم‌ها، شایعاتی درباره احتمال بیکاری دریانوردان ایرانی را مطرح کرده، واقعیت اما چیز دیگری است. نگاهی به نرخ اشتغالِ دریانوردان ایرانی در دور قبلی تحریم‌ها نیز گواه این واقعیت است که ذات تحریم نمی‌تواند به چالشی جدی در زمینه فعالیت شغلی این گروه بدل شود، به‌خصوص آن‌که بخش عمده‌ای از فعالان حوزه دریایی کشور در شناورهای دو شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند.
 
دو همایش در تهران و کیش
بد نیست به این موضوع هم اشاره شود که امسال دو برنامه مختلف با عنوان نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی در آذرماه برگزار خواهد شد. بیست و یکم آذرماه در تهران، بیستمین همایش صنایع دریایی، به همت انجمن مهندسی دریایی ایران، آغاز به کار خواهد کرد و بیست و ششم آذرماه، همایشی با همین عنوان در کیش برگزار خواهد شد که ارگان‌های دریایی در آن حضور دارند. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اما با انتشار خبری در تارنمای خود، حمایتش را از برگزاری این نمایشگاه در کیش اعلام کرد و نوشت: «بی‌شک برپایی بیستمین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی ایران که حتی‌الامکان مطابق با آخرین دستاوردهای روز نمایشگاهی دنیاست، می‌تواند نقش به‌سزایی در شناسایی و گسترش مناسبات تجاری و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین مراکز صنایع دریایی و دریانوردی و طرف‌های خارجی آن‌ها  ایفا کند.» 
همزمان با برگزاری این نمایشگاه در تاریخ 26 الی 28 آذرماه سال 1397، بیستمین همایش صنایع دریایی ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار خواهد شد. در راستای برگزاری این نمایشگاه، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی در این نمایشگاه
حمایت می‌کند.
معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ضمن دعوت از عموم پژوهشگران، دانشگاهیان، متخصصان، سیاست‌گذاران، مدیران و دیگر صاحب‌نظران علاقه‌مند به توسعه صنایع و امور دریایی کشور، با توجه به این همایش و برنامه‌های جنبی آن، به برگزاری 19 دوره نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی ایران اشاره کرده و هدف آن را شناسایی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ارائه توانمندی‌ها و آخـرین دستاوردهای صنایع، تاسیسات و سامانه‌های دریایی و بندری جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی دانسته است.
توضیح لازم درباره علت برگزاری این دو نمایشگاه نیز شنیدنی است. مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: «مدیران ارشد ارگان‌های دریایی، شامل 15 ارگان اصلی دریایی کشور به ریاست مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در بهمن‌ماه سال گذشته، با بررسی تعدد نمایشگاه‌های دریایی در کیش، تهران، انزلی و دیگر شهرها به این نتیجه رسید که با توجه به هزینه بالا و خروجی کم این نمایشگاه، یک نمایشگاه واحد دریایی به‌طور سالانه برگزار شود، به همین منظور از امسال این نمایشگاه به صورت یکپارچه و سالانه و با تصویب شورای هماهنگی ارگان‌های دریایی، در جزیره کیش برگزار خواهد شد.» برگزاری نمایشگاهی در همان بازه زمانی در مصلای تهران نیاز به رسیدگی از سوی مدیران ارگان‌های دریایی دارد تا در آینده از این افتراق
جلوگیری شود.|   
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۳