پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

اخبار

مروری بر فرصت‌های آیکوپمس

همه‌ی آورده‌های یک همایش

ناگفته پیداست که همایش دوسالانه‌ی ICOPMAS فرصتی است تا متولیان سواحل و بنادر کشور با نگاهی عمیق‌تر به شرایط ویژه تاسیسات زیربنایی و مهندسی بنادر، از حضور اندیشمندان این حرفه استفاده کنند. هم‌چنین زمینه‌ی پیوند دانش و تجربیات جهانی به فرآیند طراحی و مهندسی سازه‌های دریایی را ایجاد ‌کنند و بهبود وضعیت چرخه‌ی‌ امور در بنادر کشور را فراهم کنند. با مروری به دستاوردهای این همایش علمی و تخصصی در طول 12 دوره‌ی اخیر می‌توان آورده‌های این نشست را برای کشورمان به صورت زیر جمع‌بندی کرد:
 
تعامل با نهادهای علمی بین‌المللی
آن‌چه که از نشست‌های گذشته این همایش برداشت می‌شود این است که نتایج علمی و تصمیم‌گیری‌های آن به شکلی بارز در سواحل و بنادر ایران تحولی شگرف به همراه داشته است. این خود نشان از آن دارد که متولیان سازمان بنادر و دریانوردی، اهمیت مجموعه‌ی تحت مدیریت خود را در پنج هزار و 800 کیلومتر نوار ساحلی کشور به‌عنوان نقطه‌ی اتصال اقتصاد کشور به اقتصاد دریا به‌خوبی درک کرده‌اند. نمونه‌ی بارز این تجلیات را می‌توان در بندر چابهار سراغ گرفت که دیرزمانی فقط برای بومیان منطقه، بندر ماهی‌گیری محسوب می‌شد و امروز با تلاش و پیگیری متولیان امر و فراهم شدن زمینه‌های سرمایه‌گذاری، در حال تبدیل به یک هاب عظیم بندری در منطقه است.
 
پیوند با دانشگاه؛ راهی برای توسعه پایدار
در این نشست تعامل بسیار نزدیکی بین دو حوزه‌ی صنعت و دانشگاه شکل می‌گیرد و آخرین دستاوردهای سازه‌های دریایی و تجهیز اسکله‌ها و پایانه‌های آبی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد. واقعیت این است که فرآیند حمل‌ونقل دریایی در مقایسه با دیگر فرآیندهای این حوزه مانند حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای جایگاه ویژه‌ و درعین‌حال تخصصی‌تر دارد. سازمان بنادر و دریانوردی کوشیده در این سال‌ها با بهره‌گیری از این همایش، دستاوردهای جهانی را به این حوزه منتقل کند. با نگاهی به نشست‌های 12 دوره‌ی پیشین و نتایج حاصل از آن، به نظر می‌رسد که پیوند دانشگاه و صنعت، اندیشمندان و اهل‌فن و در یک‌کلام، کتاب و بندر فراهم شده است تا جایی که امروز صنایع دریایی ایران، یک صنعت دانش‌بنیان است.
 
توزیع عادلانه تخصص
مدیریت کلان در کشور چه در سال‌های پیش از جنگ و چه در سال‌های جنگ تحمیلی، از توسعه سواحل و بنادر غفلت کرده تا جایی‌که هشدارهایی از سوی مسئولان عالی‌رتبه نظام را در پی داشته است. همایش آیکوپمس، نوعی توجه و ارزش‌آفرینی برای بنادر و سواحل کشور رقم زده و امروز توزیع عادلانه امور تخصصی، مهندسی و اجرای طرح‌های ملی به هفت استان ساحلی کشور نزدیک‌تر شده است. به نظر می‌رسد با وجود آن‌که سیاست‌گذاری‌های کلان کشوری همواره در پی ایجاد عدالت توسعه‌ای بوده، جای چنین همایش‌های کاربردی‌ای برای سمت‌وسو دادن اجرایی به این سیاست‌ها خالی مانده است. آیکوپمس در طول این سال‌ها با ارجاع به دانش بومی و ظرفیت‌های خدادادی سعی کرده تا از غفلت تاریخی مدیران در زمینه‌ی توجه به بنادر کشور بکاهد.
 
همگامی بنادر ایران با جهان
توسعه، تکامل و ارتقای بنادر کشور به بنادر نسل‌های برتر در منطقه و در غرب آسیا همواره یکی از اهداف آیکوپمس بوده و هست. تغییراتی که در برهه‌های مختلف زمانی در امکانات و تاسیسات دریایی بنادر پدیدار شده، از این واقعیت  حکایت دارد که آیکوپمس توانسته مجرای انتقال تجربیات متخصصانِ مهندسی سواحل و سازه‌های دریایی به بنادر کشور باشد تا در به‌روزرسانی مقدمات تجارت دریایی پیشگام شوند.|
۱۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۹