سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

رئیس هیئت‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران در گفت‌وگو با «بندر و دریا» عنوان کرد

آیکوپمس؛ مجرای انتقال تجربیات مهندسی

آیکوپمس؛ مجرای انتقال تجربیات مهندسی
مقایسه‌ی دوسالانه ICOPMAS سیزدهم با سالیان گذشته، از روند روبه‌رشد آن به‌خصوص از دریچه‌ی علوم مهندسی حکایت دارد. رئیس هیئت‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران به‌عنوان یکی از نهادهای تخصصی که می‌تواند در این زمینه صاحب‌ نظر و ایده باشد، معتقد است که این همایش توانسته محملی مناسب برای انتقال تجربیات و دستاوردهای جهانی به بنادر کشور باشد. محمدسعید سیف در گفت‌وگو با «بندر و دریا» می‌گوید: «همایش بین‌المللی تخصصی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی، محمل بسیار مناسبی برای تبادل نظر و انتقال تجربیات و دستاوردهای متخصصان کشورهای مختلف است.» 
محمدسعید سیف درخصوص آثار و خروجی‌های این همایش توضیح می‌دهد: «انتظار از همایش آیکوپمس، حل مشکلات موجود در حوزه‌ی دریایی و بندری نیست. از این همایش که در تراز بین‌المللی است، می‌توان انتظار داشت که زمینه‌‌‌ی خوبی برای مشورت متخصصان داخلی و بین‌المللی فراهم کند و میان کارشناسان، ارتباط و تعامل مفید ایجاد کند.» او ادامه می‌دهد: «در آینده، همین تبادلات و ارتباطات می‌تواند به عقد قراردادهای بندری و دریایی بینجامد و در فضای مهندسی بندری کشور اثرگذار شود.»
رئیس هیئت‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران با اشاره به این‌که هر دو سال، آیکوپمس بستری برای ارائه جدیدترین اطلاعات و یافته‌های روز علوم دریایی جهان فراهم می‌کند، یادآور می‌شود: «مزیت این همایش، تبادل در موضوعات و مسائل روز و انتقال دانش به فعالان و دست‌اندرکاران صنعت دریایی کشور است.»
همایش آیکوپمس یکی از معدود همایش‌های دولتی است که در طول 28 سال اخیر توانسته با ضرب‌آهنگی هماهنگ و منضبط پیش برود. سیف علت این مهم را در وظیفه‌شناسی سازمان بنادر و دریانوردی دانسته و می‌گوید: «سازمان بنادر و دریانوردی به‌عنوان نهاد تخصصی در حوزه‌ی دریا، متولی برگزاری این همایش است و تا امروز که در آستانه‌ی برگزاری سیزدهمین دوره‎‌ی آن هستیم، شرایط مطلوب بوده است.» رئیس هیئت‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران اضافه می‌کند: «به نظر من، هرچه قدر این همایش تخصصی‌تر باشد، مفیدتر نیز خواهد بود. پرداختن به موضوعات روز صنعت دریایی کشور و مشکلات فنی در این حوزه، بسیار ضروری و کارگشاست.»
اما آیا می‌توان جایگاه این همایش را در آستانه‌ی آیکوپمس 2020 ارتقا بخشید؟ سیف معتقد است که در شرایط کنونی، آیکوپمس از کیفیت خوبی در حوزه علمی و بین‌المللی برخوردار است و تاکنون مقالات خوبی به آن ارائه‌شده و حامیان فعالی داشته است اما برای ارتقای آن باید تا جای ممکن به دغدغه‌های روز صنعت دریایی جهان نزدیک شد و با کشف آن‌ها، به این همایش سمت و سویی تازه بخشید: «در زمینه‌ی مهندسی، این همایش از قوت و کیفیت خوبی برخوردار است و مقالات خوبی ارائه‌شده و ارگان‌های مرتبط نیز حضور فعالی داشته‌اند. در مجموع ICOPMAS جایگاه خوبی دارد و آخرین دستاوردهای مهندسی، دریایی و بندری جهان را مرتبط با موضوعات روز در اختیار متخصصان و فعالان دریایی کشور
قرار می‌دهد.»
تسریع توسعه‌ی بنادر و فعالیت‌های دریایی طی دهه‌های گذشته، نیاز به توسعه علوم مهندسی در این حوزه را افزایش داده است. رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران با اشاره به ماموریت‌های این نهاد، می‌گوید: «اگر نگاهی به فهرست موضوعات مهندسی این همایش داشته باشیم، به‌روشنی نقش نهادهای علمی و تخصصی در برگزاری هر چه بهتر چنین همایش‌هایی روشن می‌شود.» |
۱۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۶