چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

همایش آیکوپمس و ارتباط صنعت و دانش

روایتی دیگر از رویکرد توسعه‌محور

منصور آرامی | معاون برنامه‌ریزی و توسعه‌ی منابع
روایتی دیگر از رویکرد توسعه‌محور
توسعه به معنای درستِ کلمه، اشاره به کیفیت دارد و تمایز آن با رشد، که مفهومی کمی است، از همین تفاوت کوچک اما بزرگ می‌آید. تفاوتی که بیشتر وقت‌ها در ادبیات رسمی و مدیریتی کشور نادیده گرفته می‌شود و نشان‌دهنده‌ی نقصان بزرگی در درک مفهوم بنیادیِ توسعه است. در رویکردهای رشدمحور، نگاه تک‌بعدیِ سازه‌ای و مهندسی بر برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان‌ها حاکم می‌شود و ساختن و احداث و افتتاح زیرساخت‌های سخت‌افزاری، سنجه‌ی کارآمدیِ مدیریت‌هاست. اما در رویکرد توسعه‌محور، علاوه بر رشد به معنای کمّیِ آن، نگاهی جامع‌الاطراف و چندوجهی حاکم است که زیرساخت‌های نرم‌افزاری مانند فرهنگ، علم، محیط‌زیست و از این دست موضوعات را هم مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار می‌دهد. 
در این رویکرد، ارتباط موثر میان صنعت و دانشگاه، موضوعی پذیرفته‌شده و ضروری برای توسعه و ارتقای فضای کسب‌وکار و علم است، و بدون هر یک، پای دیگری می‌لنگد. با لحاظِ این مهم، که در عصر جدید، نظامِ دانش محدود به دانشگاه نیست و گستره‌ای از تجربه‌ها، رویدادها، محیط‌ها و پدیده‌ها را شامل می‌شود و هم‌چون گذشته تنها در چارچوب و ساختمانِ دانشگاه جای نمی‌گیرد. در چنین وضعیتی صنعت‌ها و سیاست‌ها برای هم‌افزایی بیشتر، نیازمند تعریفِ تجربه‌ها و بسترهایی متنوع‌تر و کاربردی‌تر هستند تا بتوان اشتراکِ دانش را به شکلی امروزی و کاربردی و غیرانتزاعی پیش بُرد. امروزه مفهوم ارتباط دانشگاه و صنعت را دیگر نمی‌توان در فرآیندهای کلیشه‌ای و بوروکراتیک دانشگاه‌ها و لابه‌لای متن‌ها و کلاس‌های دور از واقعیتِ صنعت، جست‌وجو کرد و رویدادهایی دانش‌محور و تجربه‌محور، که تلاش می‌کنند در یک ارتباط دوسویه و موثر هر دو طرفِ درگیر را به‌روز کنند و بالا بکشند، ضرورتی بیشتر و کلیدی‌تر پیدا می‌کند.
دوسالانه‌ی آیکوپمس را به‌عنوان مهم‌ترین رویداد و دورهمیِ صنعت دریایی کشور، می‌توان ذیل همین رویکرد، تعریف و تحلیل کرد. رویدادی بین‌المللی و علمی که با حضوری مداوم و مستمر در نزدیک به سه دهه‌ی اخیر توانسته‌ است به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای علمی - کاربردی کشور جایگاه خود را تثبیت کند و منشا اثرات و اتفاقاتی ارزش‌آفرین و موثر باشد. حضور اندیشمندان و اساتید بین‌المللی و داخلی صنعت دریایی  و ارائه‌ی ایده‌ها و دستاوردهای جدید علمی و صنعتی، تعاملی دوجانبه میان کنشگران علم و صنعتِ دریا و بندر در عالی‌ترین سطوح را فراهم کرده است؛ تجربه‌ای ارزشمند و منحصربه‌فرد که دست‌بر‌قضا، در حوزه‌های دیگر صنعت، کمتر نمونه و مانندی دارد.
این تعامل و تجربه، جدا از ارتقای علمی کشور در حوزه‌ی دریایی و بندری، در دوره‌های پیشین توانسته است راه‌حل‌هایی کاربردی، برای حل مشکلات و مسائل مبتلابه سازمان بنادر و دریانوردی را به دست دهد. فرآیند مطالعه و اجرای پروژه‌ی عمق فعال رسوبی در بندر بوشهر که با هدف کاهش هزینه رسوب‌گذاری در کانال دسترسی به بندر، در حال اجراست، یکی از نمونه‌های درخشان چنین هم‌افزایی‌هایی است.
از دیگر موضوعاتی که باید مورد مداقه قرار داد، حضور فعال‌تر جامعه‌ی دانشگاهی از یک‌سو و بازیگران اقتصادی و اجرایی بخش خصوصی اقتصاد دریامحور از سویی دیگر است؛ حضوری که می‌تواند سازمان بنادر و دریانوردی را به عنوان نهاد ناظر و حاکمیتی این عرصه، یاری‌رسان باشد و به واقعی‌تر شدن و کاربردی بودن موضوعات طرح‌شده و نیز بهره‌مندی همه‌ی طرف‌های درگیر با موضوع دریا منجر شود.|
۱۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۶