دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

اخبار

بوسان، قطب تجارت جهانی شمال شرق آسیا

بوسان، قطب تجارت جهانی شمال شرق آسیا
کره‌جنوبی اگرچه تعداد بنادرش آن‌قدرها زیاد نیست اما با داشتن بندر مهمی چون بوسان، کشوری بندری محسوب می‌شود. بندر بوسان بزرگ‌ترین بندر کره‌جنوبی است. در حال حاضر این بندر لقب ششمین بندر بزرگ جهان و نهمین بندر پرتردد در جهان را به خود اختصاص داده است. بوسان با حدود 500 بندر ارتباط تجاری دارد. این بندر سه و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و پنج بندر را در خود جای داده است. این‌طور که به‌نظر می‌رسد، توسعه و رشدیافتگیِ بیش‌ازپیش بوسان هم‌چنان مطرح است. آمار عملیات کانتینری این بندر در سطح محلی و جهانی درخشان و چشمگیر است.
 
بندر نیمه‌ژاپنی
باقی‌مانده‌های دوران پارینه‌سنگی یا پالئولیتیکی کشف‌شده توسط باستان‌شناسان در منطقه Jung-dong و Jwa-dong در Haeundae نشان‌دهنده‌ی این است که سابقه‌ی بندر بوسان به دوران ماقبل تاریخ برمی‌گردد. بوسان یا پوسان نامی است که بر این بندر گذاشته بودند. از آغاز قرن پانزدهم میلادی، دولت کره‌ با همکاری ژاپنی‌ها، بوسان را به‌عنوان یک بندر تجاری تاسیس کرد. این نوع همکاری با ژاپن ادامه داشت تا این‌که در سال 1592 میلادی که ژاپن یک‌باره به کره حمله کرد. البته که پس از جنگ نیز روابط دیپلماتیک با دولت جدید ژاپن در سال 1607 برقرار شد و اجازه‌ی تعمیر بوسان هم، خیلی زود صادر شد. در طول حکومت ژاپن، بندر بوسان به هابی تجاری تبدیل شد. توافق با ژاپن هم‌چنان ادامه داشت تا این‌که در سال 1876 کره تحت تاثیر دیپلماسیِ مدرن قرار گرفت. در سال 1876، بوسان نخستین بندر بین‌المللی در کره به حساب می‌آمد. در طول جنگ کره، بوسان یکی از دو شهر کره‌جنوبی بود که ارتش کره‌شمالی نتوانست در طی سه ماه اول جنگ، آن را از کره‌جنوبی جدا کند. چنین شد که در طول این جنگ، بوسان به‌عنوان یکی از مناطق کوچک تحت کنترل کره‌جنوبی باقی ماند. البته این بندر برای مدت کوتاهی به‌عنوان پایتخت موقت کره نیز شناخته می‌شد. در سال 1963، بوسان از Gyeongsangnam-do جدا شد. با تلاش‎‌های زیادی که برای توسعه این بندر به‌کار گرفته شد، بوسان سرانجام در سال 1995 تبدیل به یک بندر عمده در کره‌جنوبی شد. 
 
جغرافیا
بوسان در انتهای جنوب شرقیِ شبه‌جزیره کره قرار دارد. کره‌جنوبی نیز در شرق قاره‌ی آسیا، در کنار دریای زرد (در غرب)،  ژاپن (در شرق)، چین شرقی (در جنوب) و در همسایگی کره‌شمالی (در شمال) قرار گرفته ‌است. این بندر از بین شش شهر بزرگ کره‌جنوبی نزدیک‌ترین آن‌ها به کشور ژاپن به حساب می‌آید.
 
بنادر بوسان
بندر شمالی
بندر شمالیِ بوسان 140 سال قدمت دارد. این روزها یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌ها برای بازسازی مجدد در بندر شمالی در حال انجام است. این بازسازی، چهره کنونی بندر را تغییر خواهد داد. کسب‌وکار همراه با لذت‌بردن از مزایای آن در انتظار بندر جدید شمالی است. جاذبه‌های چندگانه این بندر آن را مقصد گردشگری کرده است. اقیانوس آرام با اوراسیا در این بندر پیوند می‌خورند.
بندر جدید بوسان
بندر جدید بوسان در سال 2006 افتتاح شد. این مرکز کانتینر جهانی، از امکانات پیشرفته‌ای بهره می‌برد. عمق آبخور آن بیش از 17 متر است. این بندر می‌تواند بیش از 10 میلیون TEU جابه‌جایی در سال را ثبت کند.
بندر جنوبی
بندر جنوبی، بزرگ‌ترین نقطه‌ی پایه صنعت ماهی‌گیری در جمهوری کره به حساب می‌آید که 30 درصد از فروش محصولات ماهی‌گیری کشور را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین بازار شیلاتِ بوسان با تولید روزانه تقریبا 800 تن، نقش مهمی در تجارت فروش ماهی ایفا می‌کند. پروژه مدرنیزه‌سازی بازار معروف Jagalchi حالا به اتمام رسیده و پیش‌بینی می‌شود که این بازار به‌عنوان یک مرکز تولید کالای ماهی‌گیری در سطح جهانی رشد کند.
بندر گامچون
بندر گامچون یک ترمینال چندمنظوره‌ی حمل بار از جمله محصولات ماهی‌گیری، سیمان، شن و مواد فولادی است.
بندر داداپو
این بندر در گذشته محل پهلوگیری کشتی‌ها برای تعمیرات و مقاصد مسافری بوده است. بندر داداپو قرار است در آینده به‌عنوان یک بندر سازگار با محیط‌زیست توسعه پیدا کند.
 
ترمینال‌های بوسان
بندر بوسان سه ترمینال مسافربری دارد: ترمینال مسافری بین‌المللی که در سال 2015 افتتاح شده است، ترمینال کشتی‌های کروز بین‌المللی که کروزهای بی‌شماری را به خود دیده است و ترمینال قایق‌های ساحلی داخلی که قایق‌هایش بین بوسان و جزیره جیجو در رفت‌وآمد هستند. 
 
پایتخت تابستانی کره
بوسان در تابستان‌ها گردشگران زیادی را از سراسر کشور به سمت سواحل شش‌گانه‌ی خود جذب می‌کند؛ البته که توریست‌ها تابستان را ترجیح می‌دهند. هتل‌های لوکس این بندر در ساحل Haeundae قرار دارند و ساحل Gwangalli با تعدادی از کافه‌ها و رستوران‌های نه‌چندان گران خود چشم توریست‌ها را می‌گیرد. Dongnae-gu نیز یک منطقه مسکونی ثروتمند و سنتی است؛ منطقه‌ای که بسیاری از حمام‌ها، هتل‌های توریستی، رستوران‌ها، باشگاه‌ها و اماکن خرید در آن قرار دارد. هم‌چنین Chungnyeolsa معبد سربازانی است که در طی قرن شانزدهم در نبرد علیه ژاپنی‌ها در قلعه Dongnae جان خود را از دست داده‌اند. معبد Haedong Yonggung یکی از سه مکان مقدس مربوط به الهه بودایی است. همین که بدانید پیش رویش کوه و پشت سرش دریا قرار دارد، دیگر نیاز به ادامه ماجرا نیست.
 
به هیلتون، هفت ‌ستاره بدهید
در سال 2017، هتلِ هفت‌ستاره‌ی هیلتون با امکاناتی بی‌نظیر در این بندر تاسیس شد که توریست‌ها با اشتیاق می‌توانند در آن استراحت کنند و حوصله‌شان هم سر نرود؛ البته در مورد هزینه‌هایش می‌توانند قبل از سفر بازبینی کنند، چرا که تعداد هتل‌های معروف پنج‌ستاره در بوسان کم نیست. مجتمع آنتی‌کوو نیز در همین سال و احتمالا برای جذب توریست‌ها راه‌اندازی شده است.|
۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۴۴