دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

سه اولویت مهم دریایی در نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی

سه اولویت مهم دریایی در نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در گفت‌‌وگو با ستاد برگزاری پنجمین نمایشگاه راه و ‌شهرسازی خاطر نشان کرد : سازمان بنادر و دریانوردی تلاش می‌کند در هر نمایشگاهی که مرتبط با حوزه حمل‌ونقل و بنادر و دریا باشد، حضور یافته و فعال باشد کما اینکه در دوره‌‌های قبلی این نمایشگاه‌ نیز سازمان بنادر همواره حضور فعال داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به قانون اصل ٤٤ و الزام بخش دولتی برای پیاده‌سازی این قانون ادامه داد: امسال این نمایشگاه با تولیت بخش خصوصی اجرا می‌شود و این خود فرصتی برای ارائه توانمندی‌ها و پیشرفت های بخش غیر دولتی در عرصه حمل و نقل خواهد بود.

 

محمد سعید نژاد با بیان اینکه توانایی متخصصان داخلی با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی ظهور می‌یابد، گفت: در بخش حمل و نقل دریایی نیز بخش خصوصی ستون اصلی حمل و نقل و صنعت دریایی است، در حال حاضر شناورهای فعال در کشور خصوصی است، ضمن آنکه سازمان بنادر و دریانوردی تلاش می‌کند اپراتوری بنادر و پس‌کرانه‌ها را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد. بنابراین وجود چنین نمایشگاه‌هایی فرصتی مناسب برای شناخت توانمندی شرکت‌ها و تفاهمات اقتصادی بعدی است.

 

سعیدنژاد گفت: با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بخش خصوصی و دولت از این طریق بیش‌تر با یکدیگر آشنا می‌شوند و از امکانات هم مطلع‌تر خواهند شد؛ و چنانچه بخواهیم با تک تک این شرکت‌ها در مجموعه خود یا مجموعه آنها دیدار داشته باشیم، زمانی طولانی لازم داریم، اما در نمایشگاه راه و شهرسازی دیدارها جامع و رخ به رخ خواهد بود و می‌توان با همه شرکت‌ها آشنایی بیش‌تری ایجاد کرد.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در تشریح اهدافی که باید مورد توجه برگزار کنندگان نمایشگاه راه و شهرسازی قرار گیرد، گفت: با توجه به انتظارات از دولت تدبیر و امید در رونق ترانزیت و حمل و نقل دریایی، ‌‌جایگاه بخش خصوصی در سیاستگذاری آتی دولت و توسعه روش‌های نوین تامین مالی در حوزه بنادر، ضروری است این موضوعات در کارگاه های آموزشی و پنل های تخصصی در این دوره از نمایشگاه راه و شهرسازی مطرح  شود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سازمان بنادر‌ امکانات و تجهیزات زیادی برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه‌ای نظیر بانکرینگ در بنادر جنوبی کشور فراهم کرده است، گفت: در بندر شهید رجایی چنین ظرفیتی فراهم است تا از این ظرفیت گسترده خلیج فارس و دریای عمان استفاده شود.

 

سعیدنژاد ادامه داد: تا‌ سال آینده حدود ٥٠٠ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه بانکرینگ خواهیم داشت‌.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ‌همچنین  درباره جذب بخش خصوصی در بندری مثل چابهار توضیح داد: برای احداث تأسیسات پس‌کرانه نظیر انبارها و مخازن در حال حاضر متقاضی زیاد است و منتظر هستیم که فعالیت‌های اقتصادی آن منطقه نظیر پتروشیمی عملیاتی‌تر شود تا بتوانند از بندر استفاده کنند.

۶ آبان ۱۳۹۴ ۱۵:۴۱