یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

اخبار

جابجایی کالا در بنادر تجاری هرمزگان از ٤٢ میلیون تن گذشت

جابجایی کالا در بنادر تجاری هرمزگان از ٤٢ میلیون تن گذشت

به گزارش بندر و دریا به نقل از  روابط عمومی هرمزگان؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از تخلیه و بارگیری بالغ بر ٤٢ میلیون تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری این استان طی نیمه نخست سال جاری خبر داد.

ابراهیم ایدنی طی اظهاراتی بیان کرد:« اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بیش از ٧٠ بندر بزرگ و کوچک را مدیریت و راهبری می کند که بندر شهید رجایی، شهید باهنر، قشم و بندر لنگه از جمله مهم ترین بنادر تجاری این استان است.»

 

او با تشریح عملکرد مجموعه کل بنادر بازرگانی و مسافری این استان طی شش ماهه نخست سال ٩٤ اظهار کرد: طی مدت یاد شده، ٤٢ میلیون و ١٧ هزار و ٨٤٣ تن کالای نفتی و غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شده است.

 

ایدنی افزود: از مجموع عملیات انجام شده در این بنادر، ٢٦ میلیون و ٩٩هزار و ٦٨١ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ١٥ میلیون و ٩١٨ هزار و ١٦٢ تن نیز به مواد نفتی اختصاص دارد.

 

صادرات ١٢میلیون تن کالای غیر نفتی

 

عالی ترین مقام حوزه دریایی و بندری هرمزگان از صادرات ١١ میلیون و ٩٧٦ هزار و ٧٣٧تن کالای غیرنفتی به خارج از کشور طی این مدت، خبر داد و گفت: حجم ترانزیت اینگونه کالاها طی نیمه نخست سال جاری دو میلیون و ٢٧١ هزار و ١٥١ تن بوده است.

 

ایدنی حجم کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) کالاهای غیرنفتی را ٥ میلیون و ٣٢٨ هزار و ٤٢١ تن عنوان کرد.

 

کاهش ١٨ درصدی واردات غیرنفتی

 

او همچنین گفت: طی این مدت، ٥ میلیون و ٢٠١ هزار و ٧٣٥ تن کالای غیر نفتی وارد کشور شد که این رقم نشانگر کاهش ١٨ درصدی این بخش از عملیات بندری است.

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اضافه کرد: بالغ بر ٦١٦ هزار و ٧٨٩ تن کالای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان ترانشیپ شد.

 

رشد ٩٨ درصدی ترانزیت نفتی

 

او در بخش دیگری از سخنان خود از ترانزیت ٥٧٠ هزار و ٣٨٢ تن انواع مشتقات و فرآورده های نفتی از طریق پایانه های بنادر این استان با رشد ٩٨ درصدی و همچنین صادرات ٥ میلیون و ١٣٥ هزار و ٩٧٨ تن از این نوع کالاها به خارج از کشور از آغاز سال جاری تا ابتدای مهرماه خبر داد.

 

ایدنی حجم کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) اینگونه کالاها طی شش ماهه نخست سال جاری را ٩ میلیون و ١٧٤ هزار و ٣٣تن عنوان کرد و گفت: طی این مدت، یک میلیون و ٣٠ هزار و ١٩٧ تن مواد نفتی از طریق بنادر این استان، وارد کشور شد.

 

تخلیه و بارگیری بیش از ٨٢٠هزارTEU کانتینر

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: در این مدت، ٨٢٢ هزار و ٥٤٢ TEU کانتینر در پایانه های کانتینری بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شد.

 

رشد ٧ درصدی سفرهای دریایی

 

او ضمن اشاره به اهمیت اوژه این استان در کشور به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران، گفت:  طی نیمه نخست سال جاری، ٩ میلیون و ٧٧٣ هزار و ٧٧٩ نفر- سفر جابجایی مسافران در بنادر مسافری و چند منظوره این استان به ثبت رسید که رشد ٧ درصدی داشته است.

 

رونق تردد کشتی ها در بنادر هرمزگان

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان طی شش ماه نخست سال جاری را ١٦ هزار و ٩٧ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، دو هزار و ٥٤٦ فروند شناور بالای هزار تن و ١٣ هزار و ٥٥١ فروند از کشتی های پهلو گرفته در بنادر تجاری هرمزگان، زیر هزار تن وزن داشته اند.

 

ایدنی ضمن اشاره به رونق تردد شناورها به بنادر تجاری این استان، گفت: پهلوگیری کشتی ها طی این مدت، در مجموع ٨ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

۲۷ مهر ۱۳۹۴ ۱۶:۰۱