یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

اخبار

پنجمین کشتیرانی جهان به بندر شهید رجایی می آید

پنجمین کشتیرانی جهان به بندر شهید رجایی می آید
نخستین کشتی بزرگ خط مستقیم کانتینری EVERGREEN تایوان که پنجمین خط کشتیرانی برتر جهان است، چهاردهم مردادماه جاری در بندر شهید رجایی پهلو می گیرد.

به گزارش روابط عمومی، مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اعلام این خبر افزود: کشتی نسل پنجمی اِوِر لژیون ( Ever Legion ) با ظرفیت ٨ هزار و ٥٠٠ TEU کانتینر طی هفته های گذشته از بندر شانگهای حرکت خود را آغاز کرده و با گذر از بنادر هنگ کنگ، تایوان، مالزی، سری لانکا و جبل علی در بزرگترین بندر کانتینری ایران پهلو خواهد گرفت.

وی ادامه داد: کشتی مذکور با ٣٣٥ متر طول و ١٤,٥ متر آبخور، قرار است روز چهارشنبه، چهاردهم مردادماه ٩٤ در ترمینال دوم کانتینری بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری محموله های کانتینری را به انجام برساند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اشاره به راه اندازی خط EVERGREEN از سال ٢٠٠٠ میلادی در بندر شهید رجایی گفت: قرار است ٧ فروند کشتی کانتینری این خط تایوانی در مسیر خاور دور به بندرعباس با تخلیه و بارگیری هفته ای پنج تا شش هزار TEUکانتینر در بندر شهید رجایی فعالیت خود را از سر گیرد.  

ایدنی با بیان اینکه ٨٥درصد حمل و نقل کالاهای کشور از طریق بنادر صورت می گیرد، گفت: با از سرگیری تردد مستقیم خطوط معتبر کشتیرانی جهان در بندر شهیدرجایی فاصله دستیابی به کالاها به میزان یک هفته کاهش می یابد و این امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه خواهد شد.

لازم به ذکر است، کاهش هزینه و زمان ورود کالا به کشور، ایمنی حمل و نقل در کنار ایجاد اشتغال بیشتر، از جمله مزایای تردد خطوط کشتیرانی لاینر به بندر شهید رجایی می باشد.

رونق صادرات و واردات، افزایش میانگین عملیات بندر و تامین نیاز بنادر کوچکتر منطقه از جمله مزایایی است که موجب رونق این بندر می شود.

گفتنی است، با رفع تحریم های بندری و دریانوردی، کالاها از طریق خطوط لاینر به صورت مستقیم وارد بزرگترین بندر تجاری ایران  می شود، در حالی که پیش از این کالاها نخست به بنادر جنوبی منطقه خلیج فارس منتقل و از آنجا با کشتی های کوچک تر به ایران حمل می شد.

این تبادل مستقیم محموله ها بین ٤٠ تا ١٠٠ دلار در هر تن هزینه تمام شده کالا را کاهش می دهد.

شایان ذکر است، خط EVERGREEN تایوان با برخورداری از بیش از ٢٠٠ کشتی با مجموع ظرفیت ٩٥٠ هزار TEUکانتینر، پنجمین خط کشتیرانی کانتینری بزرگ دنیاست که تا پیش از تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، به بندر شهید رجایی تردد داشته است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۵۴