سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

ابقای ایران در لیست سفید کنوانسیون STCW

ابقای ایران در لیست سفید کنوانسیون STCW
مدیرکل اموردریانوردان سازمان بنادرو دریانوردی،از ابقای نام ایران در لیست سفید کنوانسیون STCW برای سومین بار و تا پنج سال آینده خبر داد. به گزارش روابط عمومی: حسین میرزایی با تبریک روز دریانورد گفت: کنوانسیون بین ‎المللی استانداردهای آموزش،صدور گواهینامه و نگهبانی دریانوردان (STCW ) در سال ١٩٧٨ (١٣٥٧)با هدف یکسان سازی و معرفی یک الگوی واحد و جدید به عنوان حداقل استانداردهای آموزشی دریانوردان به تصویب رسید .

وی با بیان اینکه کنوانسیون STCW یکی از مهمترین کنوانسیون های مصوب سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) محسوب می گردد گفت : ایران در سال ٧٥ به این کنوانسون ملحق شده است.

میرزایی یکی از اهداف کنوانسیون STCW را آموزش موثر و یکسان دریانوردان شاغل در بخشهای مختلف تجاری ناوگان بین المللی و همچنین پیشگیری از بروز حوادث و سوانح دریایی ناشی از خطای انسانی اعلام کرد و افزود: با رخداد تحولات مهم در صنعت حمل و نقل دریانوردی ،اصلاح جامع این کنوانسیون مورد توجه قرار گرفت به طوری که این کنوانسیون در دو مرحله مورد بازنگری قرار گرفت.

مدیرکل اموردریانوردان سازمان بنادر افزود:این کنوانسیون یکبار در سال ١٩٩٧ ( ١٣٧٥ ) لازم الاجراشد و مرحله دوم بازنگری آن نیز که از سال ٢٠٠٨ شروع شده بود در نهایت با تصویب اصلاحیه آن در سال ٢٠١٠ در مانیل فیلیپین نهایی شد.

وی با بیان اینکه اصلاحات و تغیرات گسترده ای در بخش ضمیمه کنوانسیون و آیین نامه مربوطه در اصلاحیه ٢٠١٠ مانیل مصوب شد گفت:این اصلاحیه بر مبنای پذیرش ضمنی از اول جولای ٢٠١١ پذیرفته شدو بایداز اول ژانویه ٢٠١٢(٩٠/١٠/١١ )لغایت اول ژانویه ٢٠١٧ (٩٥/١٠/١١)برای کلیه کشورهای عضو از جمله ایران به صورت مرحله ای اجرا شود.

مدیرکل اموردریانوردان سازمان بنادر در ارتباط با اقدامات ایران افزود: سازمان بنادرو دریانوردی نیز به عنوان متولی این بخش و در استای وظایف و مسوولیت های خود، نسبت به تدوین و بازنگری دستورالعمل های مروبط به این اصلاحیه اقدام و مفاد آن را در کشور اجرایی کرده است.

وی با اشاره به تدوین و بازنگری بیش از ١٨٠ عنوان دستورالعمل با حجم بیش از شش هزار صفحه در مهلت مقرر و اجرای آن افزود: در راستای اجرای کنوانسونSTCW و آییننامه مربوطه، دولت های عضو کنوانسیون باید در دوره های پنح ساله نسبت به اجرای ممیزی مستقل در کشور و ارسال گزارش مربوطه به دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی اقدام کنندتا پس از بررسی در پنل تخصصی از میزان انطباق آن با مفاد الزامات بین المللی اطمینان حاصل شود.

مدیرکل اموردریانوردان سازمان بنادر ادامه داد:در صورت تایید این گزارش، نام کشور در لیست سفید کنوانسیون STCW درج می شود تا کشورهای عضو بتوانند به روند آموزش دریانوردی ،برگزاری آزمون و صدور گواهینامههای شایستگی و مهارت دریانوردی ادامه دهند.

میرزایی اظهار داشت : از آنجاکه تاریخ و زمان مقرر برای اجرای ممیزی مستقل ایران، آگوست سال ٢٠١٤ تعیین شده بود لذا بلافاصله پس از اجرای اصلاحیه ٢٠١٠ مانیل در کشور و طبق برنامه زمانبندی شده بازنگری و تدوین مجدد کلیه دستورالعملهای جاری و مصوب سازمان(١٠٨ دستورالعمل مصوب) در دستورکار قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با درنظر گرفتن اینکه دستورالعمل های مصوب باید به IMO ارسال شود، طرح از دی ماه ٩٢ شروع شد و نهایتا تا پایان شهریور ١٣٩٣ به طول انجامید به طوری که در نهایت ٨٥ عنوان از دستورالعملهای فوق با حجمی بیش از ١٤٤٤ صفحه فارسی و ٢٧٧٧ صفحه انگلیسی مجددا مورد بازنگی قرار گرفت و جایگزین دستورالعملهای قبلی شد.

وی ادامه داد: با اتمام بازنگری دستورالعمل ها، اجرای مرحلهای فرایند ممیزی مستقل آغاز شد به نحوی که در پایان آذر سال ٩٣ به صورت موفقیت آمیز و با حداقل عدم انطباق تکمیل شد.

میرزایی افزود: بسته آموزشی ایران که حاوی دستورالعمل های بازنگری شده و مصوب سازمان بنادر و همچنین گزارش نتایج ممیزی بود در دی ماه ٩٣ به دبیرکل سازمان بیت المللی دریانوردی ارسال شد.

وی ادامه داد: براساس گزارش رسمی اولیه و دریافتی از اجلاس اخیر کمیته ایمنی دریانوردی) (MSC٩٥ که در مقر IMO برگزار شد اعلام شد که بسته آموزشی ایران در همان ماه جهت بررسی و اعلام نظر به پنل تخصصی Competent Person) ) ارجاع و این پنل نیز در اسفند ٩٣ بدون ثبت هیچ گونه عدم انطبلاق ،مفاد آن را تایید و به دیبیرکل IMO گزارش کرد.

میرزایی با بیان اینکه دبیرکل IMO نیز در اردیبهشت ٩٤ با تایید مجدد کارشناسیهای به عمل آمده توسط پنل تخصصی، آن را به کمیته ایمنی دریانوردی جهت صحهگذاری و ابلاغ ارجاع کرد افزود: در نهایت این کمیته در سوم ژوئن سال ٢٠١٥ برابر با ١٣ خردادماه سال جاری ضمن صحه گذاشتن بر تمامی فرایندهای قبلی ،اعلام کرد که ایران تمامی الزامات مندرج در کنوانسیونSTCW و آییننامه آن را کاملا رعایت کرده است.

مدیرکل اموردریانوردان سازمان بنادر ادامه داد:به این ترتیب نام کشور عزیزمان ایران برای سومین بار و برای پنج سال آینده در لیست سفید کنوانسیون STCW ابقا شد.

وی در پایان این رویداد غرور آفرین و ارزشمند ملی را به تمامی دست اندرکاران صنعت دریانوردی کشور بویژه دریانوردان عزیز ایران تبریک گفت.

۶ تیر ۱۳۹۴ ۱۲:۳۶