سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

توسعه صادرات غیرنفتی اولویت اصلی سال ٩٤ است

توسعه صادرات غیرنفتی اولویت اصلی سال ٩٤ است
معاون اول رئیس‌جمهوری توسعه صادرات غیرنفتی را از سیاستهای قطعی دولت تدبیر و امید عنوان کرد و آنرا از اصلی‌ترین اولویت‌های سال ۹۴ خواند.

 
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری،‌ اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه، ١٤ بهمن ماه) در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی از عزم و اراده جدی دولت برای حمایت از بخش خصوصی و فعالان عرصه صادرات خبر داد و افزود: دولت از بخش خصوصی دعوت می‌کند که به طور جدی به عرصه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی وارد شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: اگر همت و تلاش جدی در زمینه صادرات صورت گیرد و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع فعالتر از گذشته عمل کنند، به نظر می‌آید که سال آینده جهش خوبی در حجم صادرات غیرنفتی خواهیم داشت و شاهد تعادل در میزان صادرات و واردات خواهیم بود که منجر به اصلاح تراز تجاری کشور خواهد شد.

جهانگیری همچنین بر لزوم جمع‌آوری اطلاعات و آمار دقیق از میزان صادرات و درآمدهای ارزی مرتبط با هر بخش تاکید کرد و اظهار کرد: باید همه درآمدهای ارزی مربوط به صادرات خدمات و کالا به طور دقیق در محاسبات لحاظ شود و حتی میزان درآمد ناشی از ترانزیت و عبور هواپیماهای خارجی از حریم هوایی ایران نیز در ردیف درآمدهای ارزی مشخص باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت کشورهای همسایه به خصوص عراق در زمینه صادرات غیرنفتی تصریح کرد: عراق از نظر روابط سیاسی و اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و این موضوع ایجاب می‌کند که سهم ایران در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به عراق از سایر کشورها کمتر نباشد.

جهانگیری همچنین درباره موضوع مشوق و جایزه های صادراتی نیز که در سالهای گذشته مطرح بوده، از وزرای صنعت، معدن و تجارت، اموراقتصادی و دارایی و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور خواست این موضوع را بررسی کرده و دستورعمل شفافی برای آن تهیه کنند تا دولت بتواند در این زمینه براساس دستورعمل مشخص اقدام کند.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و رییس سازمان ملی استاندارد نیز حضور داشتند، گزارشی از پیگیری مصوبات جلسه گذشته شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی ارائه شد.

در این گزارش به برخی مصوبات جلسه گذشته و نیز پیگیری‌های انجام شده برای اجرای این مصوبات پرداخته شد و ضمن اعلام اجرایی شدن برخی از این مصوبات از جمله حذف یا کاهش عوارض برخی از کالاهای صادراتی توسط شورای اقتصاد، در خصوص مشکلات پیش روی مصوباتی که هنوز اجرا نشده اند، بحث و بررسی شد.

گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور طی ١٠ ماه سال ٩٣ از دیگر دستورات این جلسه بود که بر اساس آن میزان صادرات کشور در این دوره حدود ٢٤ درصد و میزان واردات کشور حدود ١٥ درصد افزایش داشته است. 

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۱۸:۵۷