دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

بزرگترین ترمینال شناور نفتی جهان در خلیج فارس

بزرگترین ترمینال شناور نفتی جهان در خلیج فارس
جمهوری اسلامی ایران بزرگترین ترمینال شناور نفتی جهان با ۲.۲ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی، بارگیری و تخلیه نفت خام را در آب‌های خلیج فارس راه اندازی کرد.
به گزارش مانا و به نقل از مهر همزمان با سقوط آزاد قیمت طلای سیاه در بازارهای چهار گوشه جهان ایران با بهره برداری از بزرگترین ترمینال شناور نفتی جهان در آب‌های خلیج فارس، هزینه های تولید، انتقال، تخلیه و بارگیری و صادرات نفت خام خود را کاهش داد.
از این رو پس از کاهش قیمت نفت به بشکه‌ای کمتر از ۵۰ دلار، کارشناسان از آن دسته کشورهایی که پائین ترین هزینه تولید و صادرات نفت خام را در اختیار دارند به عنوان برندگان بازار فعلی نفت یاد می کنند.
کشتی نفتکش اف. اس. یو به نام خلیج فارس و به عنوان بزرگترین ترمینال شناور نفتی جهان در حالی به عنوان جدیدترین برگ برنده ایران در دوران کاهش شدید قیمت نفت یاد می‌شود که از ظرفیت بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار ذخیره سازی، تخلیه و بارگیری طلای سیاه برخوردار است.
این ترمینال غول پیکر در منطقه بهرگان در غرب خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است و مهمترین ماموریت استقرار این ترمینال غول پیکر شناور نفتی ایران در خلیج فارس ذخیره سازی و صادرات مستقیم نفت برخی از میادین همچون سروش و نوروز است ضمن آنکه برای ساخت این کشتی غول پیکر بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است.
سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره اخیرا با اشاره به آغاز بارگیری نفت خام در شناور صادراتی خلیج فارس، گفته است: بارگیری نفت میدان های سروش و نوروز در شناور جدید صادراتی خلیج فارس آغاز شد و هم اکنون روزانه بیش از ٧٠ هزار بشکه نفت خام به این شناور منتقل می شود.
این مقام مسئول همچنین با بیان این که شناور سورنا فعلا به کار خود ادامه می دهد اما تصمیم در باره ادامه فعالیت این شناور در آینده بر عهده هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران است، تصریح کرده است: پس از بهره برداری و بارگیری شناور خلیج فارس، همه نفت شناور سورنا به شناور خلیج فارس انتقال یافته و پس از آن برای سورنا تصمیم گیری می شود.
ظرفیت پایانه شناور صادراتی نفت خام خلیج فارس ٢,٢ میلیون بشکه و مجهز به پیشرفته ترین سیستمهای اندازه گیری (Metering) است. این شناور که نفت سنگین و ویژه میدان های سروش و نوروز را صادر می کند از نظر ماشینری و ظرفیت، بالاترین تکنولوژی را دارد.
۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۱۶:۵۲