چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
 

اخبار

چراغ سبز دولت برای گسترش گردشگری دریایی

چراغ سبز دولت برای گسترش گردشگری دریایی

گسترش گردشگری دریایی با توجه به موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیک ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گسترش گردشگری دریایی نه تنها به عنوان فرصتی برای بهره‌وری اقتصادی سواحل و ایجاد شغل در این مناطق دارای اهمیت است بلکه با توجه به فعالیت گردشگری کشورهای حاشیه خلیج فارس از یک سو و کشورهای همجوار دریای خزر از سوی دیگر دارای ابعادی استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران است. با این حال پیچیدگی فرآیند دریافت موافقت و مجوز برای سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های میلیاردی از سوی بخش خصوصی سبب شده است که از این پتانسیل بهره چندانی نبرده باشیم. برای بررسی این موضوع میزگرد تخصصی «فرصت‌ها و تهدیدهای نواحی ساحلی برای گسترش گردشگری دریایی» در حاشیه همایش ICOPMAS 2014 برگزار شد. در این میزگرد تخصصی که به میزبانی غرفه نمایشگاهی ماهنامه بندر و دریا در هتل المپیک انجام گرفت ، عبدالکریم رزازان؛ مدیر کل تأمین و نگهداری تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی، آیت‌الله رضازاده؛ معاون عمران اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان وسعید مظاهری، رئیس هیئت مدیره شرکت بهین طرح آپادانا به عنوان نماینده بخش خصوصی حضور داشتند.

سازمان بنادر و دریانوردی اگرچه متولی تام گردشگری دریایی نیست اما به واسطه وظایف و اختیارات حاکمیتی‌اش می‌تواند در این موضوع دخیل باشد. با توجه به موضوع همایش ICOPMAS امسال که محور «سواحل، فرصت‌ها و تهدیدها» را برگزیده است، جناب آقای رزازان تحلیلی از وضعیت گردشگری دریایی در حال حاضر و برنامه‌های پیش‌روی سازمان برای‌مان ارائه دهید.

رزازان: با توجه به ساماندهی انجام شده در چند سال گذشته، مردم علاقه‌مند شده‌اند که علاوه بر بهره‌گیری از سواحل و تفریح در سواحل، از دریا و امکان‌های گردشگری آن هم استفاده کنند. علیرغم نگاه‌های منتقدانه‌ای که به گردشگری دریایی وجود دارد اعتقاد دارم که چه در سواحل جنوبی کشور و چه در سواحل شمالی کشورمان، پتانسیل‌های بسیار قوی برای توسعه گردشگری دریایی وجود دارد. این موضوع از آنجایی اهمیت خود را نشان می‌‌دهد که بدانیم واقعاً گردشگری می‌تواند از هر نظر یک اقتصاد پایدار را هم برای کشور ما به وجود بیاورد.

در نزدیکی ما، برخی از کشورهای منطقه با اینکه جزیره طبیعی ندارند، برای جذب گردشگران جزیره مصنوعی ایجاد می‌کنند تا بتوانند به واسطه مسافرت‌های دریایی تردد گردشگران را افزایش دهند اما باید بپذیریم که ما از این طبیعت خدادادی به خوبی استفاده نکرده‌ایم.

برای خواندن ادامه‌ی مطلب به صفحه 25 تا29 شماره 215 مراجعه نمایید.

 

۱۷ دی ۱۳۹۳ ۱۳:۰۴
ماهنامه شماره 215 |