دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

بلومبرگ: پروژه سقوط قیمت نفت ادامه‌دار است

بلومبرگ: پروژه سقوط قیمت نفت ادامه‌دار است
بلومبرگ طی گزارشی نوشت: در حالی که سیاست تضعیف قیمت نفت از سوی برخی اعضای اوپک ادامه دارد به نظر می رسد که روند نزولی قیمت نفت همچنان ادامه داشته باشد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، در حالی که سیاست تضعیف قیمت نفت از سوی عربستان ادامه دارد به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین افت قیمت نفت سه سال اخیر قرار است ادامه داشته باشد.

پیش‌بینی‌های تجار نفتی از کاهش قیمت نفت در آینده، پس از تصمیم ماه گذشته اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید، بیشتر شد. بر اساس گزارشی که بانک آمریکا منتشر کرده، با عبور قیمت نفت برنت از مرز 57 دلار در پایان سال 2014، این به معنای نوسان قیمت ها در طی چند سال آینده خواهد بود.

پیر آندوراند، تحلیلگر بازار نفت در لندن گفت: «اوپک همواره نقش کم‌کننده نوسانات در بازار را ایفا می کرد، اما اکنون نقش آنها در بازار در حال کمتر شدن است... این به معنای بروز نوسان بیشتر در بازار خواهد بود.»

سیاست اوپک در آزمودن میزان تحمل تولیدکنندگان رقیب در برابر کاهش قیمت‌ها، موجب جست‌و‌جو برای یافتن یک نقطه تعادل جدید شده است که به نحو فزاینده‌ای متاثر از آمادگی تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا برای تداوم پروژه‌ها با وجود کاهش سودآوری است.

کاهش امسال قیمت نفت برنت سرمایه گذاری در عرضه جدید نفت خام را تهدید می کند و احتمال بروز شکنندگی بیشتر در بازار در سال‌های آینده را افزایش می‌دهد. قیمت نفت خام در بازار لندن امسال 48 درصد کاهش یافته که بیشترین میزان افت سالانه از سال 2008 تاکنون بوده است.

سابینه شلز، تحلیلگر بانک آمریکا گفت: «عربستان سال‌های متمادی عامل اصلی برقراری تعادل در بازار بوده است... اما اکنون آنها به ما می‌گویند، ما دیگر این وظیفه را بر عهده نمی‌گیریم.»

شلز افزود: «وضعیت شکننده بازار به نفع تولیدکنندگان نفت با هزینه پایین نظیر عربستان است... وضعیت پرنوسان در بازار به بازیگران کوچک نظیر تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا آسیب می‌زند.»

بر اساس آمارهای مریل لینچ بانک آمریکا، متوسط هزینه استقراض برای شرکت های انرژی در بازار استقراض با بدهی بالای آمریکا از 5.68 درصد در ماه ژوئن تا اواسط دسامبر تقریبا دو برابر شده و به 10.43 درصد رسیده است.
۱۴ دی ۱۳۹۳ ۲۱:۳۳
اقتصاد نیوز |