دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

پیام معاون امور دریایی، به مناسبت روز جهانی دریانوردی 1393

پیام معاون امور دریایی، به مناسبت روز جهانی دریانوردی 1393
تلاش برای اجرای کنوانسیون‌ها

امسال سازمان بین‌المللی دریانوردی شعار  روز جهانی دریانوردی را اجرای مؤثر کنوانسیون‌های تدوین شده توسط خود، تعیین نموده است. دلیل انتخاب این شعار توجه دادن جامعه دریاییان به اهمیت و جایگاهی که کنوانسیون‌ها در تأمین ایمنی، امنیت و حفاظت از محیط‌زیست را در پی داشته است. زمانی اهمیت کنوانسیون‌ها خوب درک می‌شود که تصور کنیم این  کنوانسیون‌ها و مقررات بین‌المللی وجود نداشتند، آنگاه چه اتفاقی می‌توانست بیافتد؟ واضح است که ایمنی و آسودگی خاطری که از اجرای کنوانسیون‌ها دست می‌دهد بر کسی پوشیده نیست.

توسعه حمل و نقل دریایی با  همکاری نزدیک و مؤثر بین موسسات کشتیرانی و دریانوردان از یک سو و بنادر به عنوان پایانه های دریایی از سوی دیگر محقق می گردد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. بدیهی است اگر در هر یک از این دو زمینه اشکالات و نارسایی هایی بوجود آید، حمل و نقل دریایی که بستر توسعه پایدار نیز میباشد، با مشکل مواجه خواهد شد.

  در راستای تحقق چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران توسعه زیر ساختها و تجهیزات و ناوگان حمل و نقل دریایی می بایست به طور جدی و همسو با توسعه پایدار  با رویکرد دوستدار محیط زیست دریایی  دنبال شود.   سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی حمل و نقل دریایی کشور می بایست با بهره گیری از توان و امکانات اجرایی و اقتصادی کشور و مشارکت بخش خصوصی و تجهیز منابع مورد نیاز در این زمینه اقدامات لازم را به عمل آورد تا در کوتاهترین زمان ممکن به جایگاه مطلوب خود در حمل و نقل دریایی بین المللی نایل شده و بنادر کشور جزء توسعه یافته ترین بنادر جهان محسوب گردند.

اجرای موثر کنوانسیون‌های آیمو

علی رغم وجود تنگناه های ایجاد شده با اعمال برخی تحریم ها به طور خاص در صنعت دریانوردی و صنایع دریایی ، جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش نموده تا به عنوان یکی از اعضای سازمان بین المللی دریانوردی  بطور مستمر در فعالیت های آن مشارکت داشته باشد و خود را به عنوان یک عضو فعال و پویا معرفی نماید. که از این لحاظ جزو 15کشور اول فعال در سازمان بین المللی دریانوردی می باشد.  بنابراین تا کنون به 28 مورد از کنوانسیونها و پروتکل های سازمان بین المللی دریانوردی را از جمله SUA, FUND, CLC, STCW, OPRC, SAR, FAL, MARPOL, SOLAS و   ... ملحق شده است که بیانگر جایگاه مهم کشورمان در عرصه  بین المللی می باشد. همچنین حضور مستمر و فعال در  اجلاسهای ذیل  از دیگر تلاشهای کشورمان در حوزه های مختلف فعالیت های دریایی این جایگاه را تقویت می کند :

1-سازمان بین المللی هیدروگرافی  

2-انجمن بین المللی  کمک ناوبری و چراغهای دریاییIALA))    

3-انجمن بین المللی بنادر و لنگر گاه ها (IAPH)  

4-سازمان بین المللی کار(ILO)

5-اتحادیه بین المللی مخابرات دریایی(ITU)

جمهوری اسلامی ایران همواره اهمیت بسیاری برای حمل و نقل دریایی و تحقق اهداف سازمان بین المللی دریانوردی به عنوان مرجع جهانی، قائل بوده و گامهای مهمی در این رابطه برداشته است.

 همچنین جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با دزدی دریایی و کاهش میزان حملات دزدان مسلح دریایی در منطقه با توجه به مفاد کنوانسیون سولاس  اقداماتی را در نظر گرفته است . با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای ناوگان ملی تجاری قابل توجهی است که قابلیت تردد در مناطق خاص دزدان دریایی خارج از سواحل سومالی و خلیج عدن را دارد و نظر به اینکه ایران اهمیت خاصی به مسایل امنیتی در دریا و نیز همکاری های بین المللی در این زمینه میدهد، اقدام  به اعزام  ناوهای جنگی و شناورها ونیروهای پشتیبانی در منطقه کرده است که به شناور های عبوری در منطقه نیز امکان عبور بی خطر از منطقه را می دهند.

امید می رود دست یابی به جایگاه مطلوب اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه و جهان  که از اهم موارد سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404  است که  در این راستا در قانون برنامه پنج ساله پنجم نیز این هدف را  رویکرد توسعه دریا محور به طور مناسبی در نظر گرفته شده است.  محقق گردد.

حمل و نقل دریایی با شاخص‌هایی چون حمل و نقل پاک، انبوه، مقرون به صرفه و ایمن و مطمئن و دوستدار محیط زیست شناخته می‌شود و برای کالای بازرگانی اعم از نفت و گاز و فراورده‌های آن، مواد و محصولات صنعتی، غذایی و غیره با مقدار و حجم گسترده بکار می‌رود و عامل تعیین‌‌‌کننده‌ای در توسعه پایدار محسوب می شود. مفهوم توسعه پایدار در دریانوردی و کشتیرانی، کلیه فعالیتهایی را که به نوعی با دریانوردی، حمل و نقل دریایی و کشتیرانی مرتبط هستند را در بر می‌گیرد و هدف عالی سازمان بنادر و دریانوردی، «کشتیرانی پاک در دریاهای پاک»  باید باشد.

این روز همچنین فرصت مغتنمی را پدید آورده است تا از زحمات و تلاش‌های بی‌شائبه خانواده بزرگ دریایی و دریانوردی میهن عزیزمان قدردانی کنیم.

۲ مهر ۱۳۹۳ ۱۵:۱۱