دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

انجام شبیه سازی 30 ساله باد در محدوده دریای خزر

انجام شبیه سازی 30 ساله باد در محدوده دریای خزر
مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی از شبیه سازی میدان باد به مدت 30 سال در محدوده دریای خزر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی ؛الهیار در  ارائه برخی فعالیت ها انجام شده در دریای خزر به اجرای پروژه  پایش و مطالعات شبیه سازی سواحل شمالی کشور توسط سازمان بنادر و دریانوردی اشاره کرد و  افزود: مدلسازی دقیق پارامترهای مرتبط باد، گام نخست در شبیه سازی پارامترهای دریایی از جمله موج و جریان است و  با توجه به شبیه سازی باد با دقت بالا،  شبیه سازی های دقیق پارامتر های دریایی دریای خزر و آغاز  در قالب این پروژه  در حال انجام می باشد.

هدف اصلی در این مدلسازی، محاسبه میدان باد است که برای سایر مدلسازیهای هیدرودینامیکی شامل مدلسازی میدان موج، جریان، رسوب و ... قابل استفاده باشد.

الهیار با ذکر این مطلب افزود: در انجام این شبیه سازها که مبتنی بر توان علمی متخصصان و اساتید کشور انجام شده است تلاش گردیده که میدان باد با دقت مناسب در محدوده دریای خزر و صرفاً حاصل اجرای مدل عددی به مدت 30 سال تهیه و  از انجام هر گونه اصلاحاتی مانند جایگزینی باد منطقه ساحلی با باد دور از ساحل و یا اصلاحاتی نظیر آن خودداری گردد که این امر نقطه مثبتی نسبت به مطالعات پیشین انجام شده می باشد . 

   وی با اشاره به اینکه انجام کارهای زیر بنایی در حوزه مهندسی دریائی  از اولویت های سازمان بنادر و دریانوردی  در راستای بهبود  طراحی و ساخت سازه های مورد نیاز ساحلی و فراساحلی و ارتقاء ایمنی آبراهه های دریایی کشور و تامین آرامش بنادر می باشد افزود: طرح پایش و مطالعات شبیه سازی سواحل کشور  بی شک بزرگترین طرح زیربنایی در زمینه  مهندسی سواحل و بنادر در منطقه بوده که بصورت مرحله ای در کشور به اجرا گذاشته شده است. تا کنون  این مطالعات در استان سیستان و بلوچستان و پس از آن  در استان های هرمزگان و بوشهر به انجام رسیده و در سواحل شمالی کشور نیز در دست اجرا می باشد.

مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر افزود: در راستای تکمیل پایش و شبیه سازی سواحل کشور و  با توجه به لزوم پوشش سراسری این طرح ، پروزه پایش و شبیه سازی سواحل مکران نیز آغاز شده است که در آینده شاهد نتایج ارزشمند آن با توجه به طرح های توسعه ای در سواحل دریای عمران خواهیم بود.

۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۱۳