سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

تلاش بندر شهید رجایی برای افزایش سهم ایران در تجارت جهانی غلات

تلاش بندر شهید رجایی برای افزایش سهم ایران در تجارت جهانی غلات
در پی لغو تحریم های های بندری و دریانوردی، تلاش بندر شهید رجایی برای افزایش سهم ایران در تجارت جهانی غلات مضاعف شده است؛ به گونه ای که کشتی های حامل محموله غلات علاوه بر تامین نیاز بازار کشور، نیاز ترانزیتی کشورهای منطقه را نیز برطرف خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی ، ترانزیت غلات از کشورهای آسیای میانه به کشورهای عربی و شرق آسیا از طریق دریای سیاه 9 هزار کیلومتر مربع صورت می گیرد که از طریق ایران، این مسیر به 3800 کیلومتر مربع کاهش یافته و هزینه حمل کالا نیز تا حد چشمگیری به صرفه تر خواهد شد.

"محمد علی اصل سعیدی پور" سرپرست معاونت امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این رابطه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه 22 درصد گندم جهان در آسیای میانه تولید می شود، فرصتی مناسب برای توسعه ترانزیت غلات و صادرات مجدد کالای فرآوری شده آن از طریق بندر شهید رجایی فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: کشتی های حامل محموله غلات علاوه بر تامین نیاز بازار کشور، نیاز ترانزیتی کشورهای منطقه را نیز برطرف خواهند کرد.

سعیدی پور این طرح را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین راهکارهای افزایش عملیات بندری کالا در کشور دانست که موجبات بهره گیری از ظرفیت های ترانزیتی و صادراتی را فراهم می کند.

سرپرست معاونت امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ایجاد اشتغال جدید مستقیم و غیرمستقیم به میزان حداقل 50 نفر به ازای هر شیفت کاری، پهلوگیری کشتی‌های بزرگ و ارتقای حجم عملیات کالای فله، جلوگیری از آسیب‌های زیست ‌محیطی با توجه به استفاده از تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری غلات و سود آوری برای سرمایه گذاران بندری و درآمدزایی یک میلیارد دلاری برای کشور را از جمله مزایای محقق شدن این طرح عنوان کرد.

وی تصریح کرد: بندر شهید رجایی با برنامه ریزی های کوتاه مدت در آینده ای نزدیک 3 فروند کشتی حامل گندم، این محصول را به طور همزمان تخلیه و به کشورهای عراق، افغانستان و آسیای میانه ترانزیت می کند.

سرپرست معاونت امور بندری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اضافه کرد: هر تاجر و سرمایه گذاری که تمایل به سرمایه گذاری در زمینه صنایع تولیدی، خدمات انبارداری و تخلیه و بارگیری داشته باشد، برابر ضوابط مناطق ویژه امکان ارائه زمین برای آن در بندر شهید رجایی مهیا است.

رشد 43 درصد تخلیه کشتی های حامل گندم در بندر شهید رجایی

"حسین کریمیان" رئیس اداره امور بندری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این رابطه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 650 هزار تن گندم در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی تخلیه شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 43 درصدی داشته است.

وی افزود: بازسازی و رفع نواقص 6 دستگاه برج تخلیه غلات با توانایی تخلیه 200 تن در ساعت، تخصیص اولویت پهلودهی به کشتی های گندم، بازسازی و لایروبی اسکله ها در بندر شهید رجایی از عوامل این افزایش است.

"هینارو همنیس" کاپیتان کشتی استرالیایی که ترانزیت بخشی از محموله گندم را بر عهده دارد، نیز در این رابطه گفت: بندر شهید رجایی یکی از شناخته شده ترین بنادر منطقه خلیج فارس و آسیا در زمینه تخلیه و بارگیری غلات است.

احداث یک سیلوی جدید گندم در بزرگترین بندر تجاری ایران

"مجید پور اسکندری" کارشناس مسئول کالای فله بندر شهید رجایی نیز با اعلام این مطلب که درحال حاضر، یک انبار روباز در این بندر موجود است، تصریح کرد: یک سیلوی جدید به منظور انبارکردن گندم ترانزیتی در شرف احداث می باشد و سرمایه گذار آن نیز انتخاب شده است.

پوراسکندی خاطرنشان کرد: علاوه بر این با واردات این محصول نیاز مواد اولیه کارخانجات ماکارونی سازی، بیسکویت سازی و صنایعی که با آرد سروکار دارند تامین می شود .

وی ادامه داد: کشورهای همسایه که به دریا راه ندارند، متقاضی کالاهای تولید شده فرآوری غلات هستند که این موضوع فرصتی ارزشمند برای صادرات مجدد به آن کشورها است.

لازم به ذکر است؛ هرچند ایران جزو کشورهای خشک جهان است اما بهره گیری از این فرصت های به وجود آمده ایران را در موقعیت برد- برد تجارت جهانی غلات قرار می دهد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۰۷