دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 

آخرین مطالب

گزارش نشست هیات سفارت کره جنوبی بامدیرکل بنادرودریانوردی استان هرمزگان

گزارش نشست هیات سفارت کره جنوبی بامدیرکل بنادرودریانوردی استان هرمزگان
مدیرکل بنادراستان هرمزگان در نشست مشترک با هیأت اعزامی از سفارت کره جنوبی، پیشنهاد خواهر خواندگی بندر "شهید رجایی" با بندر "بوسان" کره جنوبی را مطرح کرد که مورد استقبال طرف خارجی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی:"ابراهیم ایدنی" در پایان سفر یکروزه هیأت اعزامی از سفارت کره جنوبی به پایتخت اقتصادی ایران در گفتگو با خبرنگارواحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، گزارشی از دستاوردهای نشست مشترک خود با نمایندگان تجاری چهارمین قدرت بزرگ آسیا در بندر شهید رجایی را ارایه کرد.

ایدنی با اشاره به اینکه این هیأت نقاط مشترک همکاری با بزرگترین بندر تجاری ایران را برای شرکت ها و کالاهای کره ای بررسی کردند، افزود: گزارش خوبی در رابطه با بندر شهید رجایی به این هیات ارائه شد و به سوالات تخصصی در رابطه با پورت اپراتورها و ترمینال های تخصصی بندر نیز پاسخ داده شد.

وی اظهار داشت: با توجه به بازدید های میدانی این هیأت، امیدواریم گروه اعزامی از سفارت کره جنوبی اطلاعات خوبی در خصوص این بندر جمع آوری نموده و به شرکت های کره ای برای سرمایه گذاری منتقل کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، بندر شهید رجایی را آماده ارائه خدمات در خصوص کالاهای عمومی، کانتینری و خودرو اعلام کرد و گفت: در حال حاضر کالاهای کشور کره جنوبی از این بندر به ایران وارد می شود و فکر می کنیم با توجه به تمایل این هیات، سطح همکاری با بندر شهید رجایی گسترش یابد.

به گفته ایدنی، سرمایه گذاری در طرح توسعه و اراضی پشتیبانی بندر شهید رجایی، آمادگی بندر برای خدمات دهی مناسب جهت بازگشت خطوط لاینر کره ای و مشارکت برای ترانزیت کالا و محصولات به کشورهای همسایه ایران از مهم ترین مباحثی بود که برای همکاری با این کشور به این هیات پیشنهاد شد.

عالی ترین مقام دریایی و بندری هرمزگان خاطرنشان کرد: دراین نشست از هیات کره ای خواستیم تا از فرصت کنونی برای جذب مشارکت سرمایه گذاران کشور خود استفاده کنند و تأکید کردیم که شاید در آینده، با حضور سرمایه گذاران کشورهای رقیب، این فرصت برای سرمایه گذاران کره ای فراهم نباشد.

وی با اعلام این مطلب که بندر شهید رجایی می تواند با بندر بوسان کره جنوبی خواهر خوانده شود و این موضوع می تواند برای حل مشکلات حمل و نقل طرفین کارساز باشد، خاطرنشان کرد: این پیشنهاد را با هیأت کره ای مطرح کردم که مورد استقبال آنان قرار گرفت و قرار شد تا زمینه های عملی شدن این پیشنهاد با پیگیری دو طرف فراهم شود.

بنابراین گزارش، بوسان شهری بندری در جنوب شرقی کشور کره جنوبی و در ساحل دریای ژاپن واقع شده که با جمعیت بالغ بر سه و نیم میلیون نفر دومین شهر بزرگ این کشور پس از پایتخت (سئول) می باشد. بندر تجاری آن درحال حاضر دارای شش ترمینال کانتینری و یک ترمینال مسافری بوده و دارای بیش از  170 پست اسکله می باشد.

با توجه به همجواری بندر تجاری بوسان با شهر، ساخت یک بندر جدید از سال 1997 با عنوان Busan New Port در25کیلومتری غرب شهر بوسان آغاز شده و هم اکنون درحال تکمیل است که پس از بهره برداری کامل، 70 درصد عملیات کانتینری بندر قدیم به این بندر نوبنیاد منتقل می شود. ساخت این بندر عظیم بوسان را به بندر کانونی(HUB) منطقه شمال شرقی آسیا تبدیل می کند.

گفتنی است، بندر بوسان در حال حاضر منطقه آزاد تجاری محسوب می شود و دولت کره جنوبی از این بندر برای جلب سرمایه گذاری خارجی استفاده می کند. این بندر در فهرست 10 بندر برتر کانتینری جهان قرار دارد و دارای خط ریلی متصل به شبکه ریلی بین المللی می باشد. همچنین به سبب همجواری با بنادر بزرگی همچون هنگ کنگ، شانگهای و مالزی از موقعیت تجاری مناسبی برخوردار است؛ به گونه ای که بیش از 60 خط کشتیرانی بین المللی در آن تردد می کنند. 

یادآور می شود، یک هیأت دیپلماتیک و اقتصادی متشکل از آقایان "ته ایک چو" معاون سفارت کره جنوبی در تهران، "سی هوا سونگ" رایزن سفارت مذکور، "کیم سوانگ ووک"، رییس دفتر بازرگانی کره جنوبی در تهران و "چوی جی وون" مدیرعامل دفتر بین المللی دوو در ایران با همراهی "سعید شعبان" رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بازدید کردند.

۱۲ شهریور ۱۳۹۳ ۱۴:۴۰