یکشنبه ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱
 

آخرین مطالب

برگزاری بیست و هشتمین نشست دو سالانه مجمع سازمان بین المللی دریانوردی (IMO)

برگزاری بیست و هشتمین نشست دو سالانه مجمع سازمان بین المللی دریانوردی (IMO)

بیست و هشتمین نشست دو سالانه مجمع سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) از تاریخ چهارم آذر ماه سال جاری آغاز شد و تا روز چهارشنبه مورخ سیزدهم آذر ماه ادامه خواهد داشت.

در این نشست بیش از یک هزار نفر از جمله وزرای حمل و نقل و کشتیرانی و نیز رؤسا و مقامات مراجع دریایی و بندری بیش از یکصد و شصت کشور از میان یکصد و هفتاد کشور عضو آیمو حضور پیدا کردند. بیش از شصت سازمان بین المللی دولتی و غیر دولتی نیز نمایندگانی را به عنوان ناظر در این نشست اعزام نمودند. ریاست هیأت جمهوری اسلامی ایران بر عهده علی اکبر مرزبان، نماینده ثابت سازمان بنادر و دریانوردی و معاون نماینده دایم ج.ا.ایران نزد IMO می باشد. سید علی موسوی از دیپلمات های وزارت امور خارجه به عنوان مشاور حقوقی و مأمور رابط نمایندگی، دیگر عضو هیأت کشورمان می باشد که در این نشست شرکت دارد. در روز اول اجلاس آقای "اونال چویگز" سفیر کشور ترکیه در انگلیس و نماینده دایم این کشور نزد آیمو به عنوان رئیس این دوره اجلاس مجمع انتخاب شد. سفرای کشورهای نیجریه و پاناما نیز به ترتیب به عنوان نواب رئیس اول و دوم انتخاب گردیدند.

مجمع آیمو بالاترین ارگان آیمو محسوب می شود. شورا نیز یکی از نهادهای آیمو می باشد که فی الواقع نقش بازوی اجرایی سازمان را ایفا می نماید. آیمو همچنین دارای پنج ارگان اصلی است که عبارتند از کمیته ایمنی دریانوردی، کمیته حفظ محیط زیست دریایی، کمیته حقوقی، کمیته همکاری فنی و کمیته تسهیلات. به این کمیته ها باید کمیته های فرعی دیگری را نیز اضافه نمود که تحت هدایت و نظارت کمیته های ایمنی دریانوردی و حفظ محیط زیست دریایی فعالیت می نمایند.

از میان بیست و هفت دستور کار نشست بیست و هشتم مجمع آیمو، موارد زیر را می توان به عنوان مهمترین برشمرد :
ملاحظه و بررسی گزارش کار پنج کمیته اصلی فوق الذکر در طول دو سال گذشته، ارایه گزارش از سوی شورا راجع به عملکرد سازمان از اجلاس قبل مجمع تاکنون، استراتژی، برنامه ریزی و رفرم تشکیلات آیمو، طرح ممیزی داوطلبانه دولت های عضو آیمو، ملاحظه و بررسی اصلاحات نسبت به کنوانسیون های خطوط بارگیری، اندازه گیری تناژ کشتی ها و مقررات جلوگیری از تصادم در دریا، مدیریت منابع، عملکرد مؤسسات آموزش دریایی جهانی، روابط خارجی آیمو، وضعیت کنواسیون ها و اعضای آیمو و انتخابات شورای آیمو.

۱۰ آذر ۱۳۹۲ ۱۴:۰۳
http://www.pmo.ir/fa/news/27052 |