یکشنبه ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱
 

آخرین مطالب

توسعه شتابان حمل ونقل ترکیبی در بزرگترین مجتمع بندری کشور

توسعه شتابان حمل ونقل ترکیبی در بزرگترین مجتمع بندری کشور

با نزدیک شدن به مراحل پایانی احداث فاز دوم پایانه ریلی کانتینری مجتمع بندری شهید رجایی امکانات ریلی بزرگترین بندر تجاری ایران جانی دوباره به خود گرفته است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، مشاور مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با ساخت بیش از 5500 متر خط ریلی در بزرگترین مجتمع بندری کشور، ظرفیت ترانزیتی، صادرات و وارداتی از بنادر کشور را در کریدور شمال- جنوب تقویت می شود.

محمد علی اصل سعیدی پور افزود: یکی از نمونه ی تخصص های کم نظیر مهندسان ایرانی ساخت اولین پایانه ریلی کانتینری کشور است که با ظرفیت تخلیه و بارگیری بالغ بر 700 هزار کانتینر در سال ، حمل و نقل ترکیبی را از این بندر به بنادر شمالی کشور سرعت می دهد .

وی با اشاره به اینکه در مسیر تبدیل شدن هرمزگان به قطب عملیات بندری در منطقه خلیج فارس تخصص، تجربه، انگیزه و موقعیت ویژه این منطقه در کنار تلاش کارکنان تاثیر گذار بوده افزود: سعی بر این است با برنامه های توسعه ای اداره کل بنادر ودریانوردی هرمزگان حمل و نقل ترکیبی از بندرعباس در کریدور شمال- جنوب رونق تازه ای بگیرد.

سعیدی پور اظهار داشت: بهره برداری از این پایانه ریلی کانتینری در واقع تداوم کاری همیشگی برای چرخیدن چرخ ترانزیت از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز است، ضمن اینکه هر تن کالای ترانزیتی معادل 200 دلار ارز آوری برای کشور دارد.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز از اجرایی شدن این پروژه در دو فاز با اعتبار 280 میلیارد ریال خبر داد و گفت: در این طرح5500 متر خطوط ریلی در 6 خط درنظر گرفته شد.

عباس کمالی با اشاره به حجم سنگین تناژ و جابجایی کالا بر پیچیدگی ساخت این پایانه افزود: 145 هزار متر مربع مساحت این پایانه است و بخش های عظیمی شامل 50 هزار مترمکعب زیر سازی و 63 هزار متر مربع لایه ی CBM4   روسازی و 11 سوزن احداث شده است.

شایان ذکر است ساخت فاز دوم این طرح به زودی به اتمام می رسد. 

این تلاش ها جایگاه بندر شهید رجایی را بعنوان بندر اصلی در عملیات کانتینری کشور را بیش از پیش تقویت می کند . لازم به ذکر است که سال گذشته بیش از 3/2 میلیون TEU کانتینر از این بندر صادر، وارد ، ترانزیت ویا ترانشیپ شده است. 

مجتمع بندری شهید رجایی در22 کیلومتری غرب بندرعباس همواره جزء بنادر فعال خاورمیانه محسوب میشود و سالانه بیش از 80 میلیون تن کالا از این بندر تخلیه و بارگیری می شود.
۱۰ آذر ۱۳۹۲ ۱۳:۵۶