یکشنبه ۲۳ اَمرداد ۱۴۰۱
 

آخرین مطالب

مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی «نیازمند تدبیر و امید»

مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی «نیازمند تدبیر و امید»

انتخابات پرشکوه ریاست جمهوری و تجلی اراده ملت در انتخاب تدبیر و امید که در تعبیر مقام معظم رهبری حماسه‌ای سیاسی بوده و خواهد بود، این انتظار طبیعی را ایجاد کرده است که دولت آینده با استعانت از مردم و استفاده از کلیه منابع و ظرفیت‌های کشور حماسه‌ای اقتصادی را رقم زده و شاخص‌های اقتصادی را به وضع مطلوب خود برگرداند.

در سرلوحه برنامه‌های دولت جدید آنگونه که در مناظره‌ها و مصاحبه‌های بعد از انتخابات اعلام شد، ابلاغ و اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار قرار دارد.

این قانون که در جلسه علنی مورخ 16/11/1390 به تصویب مجلس شورای اسلامی و متعاقباً به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است را می‌توان قانونی دانست که در صورت اجرا گام مهمی در اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی شمرده می‌شود که متاسفانه به‌رغم گذشت بیش از 16 ماه از تاریخ تصویب هنوز ابلاغ و اجرا نشده است. روح حاکم بر این قانون اولاً تلاش برای بازآرایی تشکل‌های اقتصادی، ثانیاً الزام دولت به تعامل با این تشکل‌ها جهت تصویب و تدوین قوانین و ثالثاً ایجاد شفافیت اطلاعاتی هم برای فعالان اقتصادی و هم سایر سازمان‌ها و نهادهای بخش خصوصی و دولتی است. علاوه بر این، قانون بهبود فضای کسب‌وکار بر آن است تا ایجاد چنان ساختار و تعامل شفاف به بهبود رویه‌ها و آیین‌های تجاری، صنعتی، کشاورزی و خدماتی در سطوح مختلف بین‌المللی، ملی و محلی دست یابد و اضافه بر تسریع در فرآیندها به توسعه عدالت اجتماعی در بخش تولید نیز مدد رساند.

متن مقاله را در شماره 203 ماهنامه بندر و دریا مطالعه فرمایید.

۱۰ شهریور ۱۳۹۲ ۱۳:۰۴
جعفر آهنگران، کارشناس مناطق آزاد و ویژه بندری |